My Favorite Movies


  1. Nenebelle
  2. Countess

My favorite 4.5 and 5 Star movies -

  Nenebelle's Rating My Rating
1
The One and Only 2002,  Unrated)
The One and Only
The movie starts off with two couples,the first being sour faced Jenny and Neil who talks about kitchen cupboards 24/7 who are trying to adopt and the second Italian footballer star Sonny and his wife Stevie who are trying for a baby. Both couples have their problems and when Neil and Stevie bump into each other its love at first sight but then Jenny and Neil get the yes from the adoption agency and become parents to a six year old African girl called Mgala (no one knows how to say it so they all call her Me-lager) and Stevie becomes pregnant by Sonny so the path to true love is not an easy one.

The first time i watched this movie i had missed the first 45 minutes so i was really confused but gripped and within minutes of watching it i was laughing out loud (which is rare for me). Its an hard movie to write about because nothing really happens and nothings really amazing (although the locations look quite stunning) but to me it is one of the most romantic,funny movies i have ever seen. If i had to describe it in one word i would say "easy" - easy to laugh at,easy to watch,easy to love. The characters could be seen as boring but i found them hilarious.
2
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
The Hills Have Eyes is a great horror movie with lots of disturbing tension. This movie is my idea of horror perfection. I love the storyline and the character development,i really do care about the family and want them to survive. In one scene i actually burst out crying,my emotions felt like they were on a rollercoaster. I sat on the edge of my seat,wanting to cover my eyes but not wanting to miss anything.

Aaron Stanfords character was so hot in this movie,he got hotter as the movie when on and by the end of the movie he was on fire.

This is one remake that is ten times better than the original (in my opinion).
3
Fear 1996,  R)
Fear
FEAR - Your teenage daughters just brought home the boyfriend from hell!

When i tell people how much i like this movie most of them laugh.....okay so it was never going to win any Oscars but personally i love this movie and think it did not get the credit it deserved.

The storylines been done before but Fear offers one of the most interesting plots for this kind of movie and it keeps the viewer interested throughout.

The characters are well developed and easy to get in to and i love the directions they take throughout the movie. Also i thought the characters were very original. Reese Witherspoon is great playing the nice young (little bit dumb) family girl Nicole who is craving a bit of excitement from a boyfriend like David (Mark Wahlberg) who at first just appears to be a bit of a bad boy when infact he is a deranged psychopath. Mark Wahlberg is excellent at being a bad guy and also (its wrong to say this but) he is hot in this role. Nicole and Davids relationship starts out a happy one but it soon becomes clear that David is obsessive about Nicole and he will do anything to protect their relationship,the chemistry between the two of them was excellent. Lets not forget a great performance from Alyssa Milano who plays Nicoles best friend Margo.

Fear is terror-rific and entertaining,its a decent thriller.
4
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
The path to true love isn't always straight...

The first time i watched this movie i had no idea what it was about but it doesnt take long to work out whats happening and i think the reason for this is because the chemistry between the two characters is very obvious so a big applause to Piper Perabo and Lena Headey for their excellent acting skills. The two main characters Rachel (Piper) the straight newlywed and Luce (Lena) the lesbian florist are both very likeable and sweet and between them they create a "love is in the air" kind of atmosphere that you will feel whether you are gay or straight.
5
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
I love everything about this movie. Perfect!
6
Willow 1988,  PG)
Willow
"Elora Danan must survive. She must fulfill her destiny and bring about the downfall of Queen Bavmorda. Her powers are growing like an evil plague. Unless she is stopped, Bavmorda will control the lives of your village, your children, everyone. All creatures of good heart need your help, Willow. The choice is yours."

Willow is my favourite fantasy movie from the 80s. Its got a little bit of everything in it including action,romance,mystery and a cute baby,Elora Danan. No matter how many times i watch this movie i always enjoy it as if i am watching it for the first time,i wish they still made fantasy movies like this. Willow features an excellent cast and amazing characters,a beautiful magical kingdom and a good old "good versus evil" plot. Great fantasy fun for all ages.
7
Disco Pigs 2001,  Unrated)
Disco Pigs
Disturbing film with a very good storyline.
8
Penelope 2006,  PG)
Penelope
One of the most magical amazing movies i have ever seen. Amazing cast,great characters,stunning costumes,lovely storyline,visually beautiful. Everything about it was perfect.
9
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
From the moment i saw Childs Play i was hooked on Chucky.
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
What a liked about this movie was it simplicity - there was no over the top storyline,no over the top characters just a charming film to watch.
11
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
This is one of the most amazing films i have ever seen. It was very atmospheric and i felt like i was in the movie going on the journey with the main characters. It was very spooky to see London looking so eerie. Music was used very well in this film.

The highlight of the film for me was the scene after Cillian had gauged the mans eyes out and his face was covered in blood,that was one of the sexiest scenes i have ever seen in a film. I just wanted to lick the blood off him,lol.
12
A Town Like Alice (Rape of Malaya) 1956,  Unrated)
A Town Like Alice (Rape of Malaya)
This movie is a tearjerker from start to finish.

Right at the very start everytime i watch it i call out at the tv "Jean dont answer the phone,just leave" but obviously each time she doesnt and that is when she can not help to go and help her employers family and her journey begins.
13
Clownhouse 1988,  R)
Clownhouse
I watched this movie when i was little and it terrified me,i was scared of clowns.
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
I love the story of Cinderella and this is a great version. Jennifer Coolidge is great in it. This movie makes me want to eat salmon.
15
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Great comedy from Hugh Grant.
16
American Pie 2 2001,  R)
17
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
A bloody good British werewolf movie. One of my childhood favourites. I always cry at the end.
18
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
The critics slammed this movie but in my eyes it was a instant hit. Kristy Swanson played a great Buffy and the soundtrack was cool too.
19
Carrie 1976,  R)
20
Enchanted 2007,  PG)
21
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Lovely and romantic. Fantastic clothes and Drew was stunning at the ball.
22
Final Destination 2 2003,  R)
23
Gremlins 1984,  PG)
24
Halloween 1978,  R)
25
I Am Legend 2007,  PG-13)
26
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
F*cking hilarious movie with a great soundtrack.
27
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
Clowns are scary.
28
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
29
Parenthood 1989,  PG-13)
30
Race With the Devil 1975,  PG)
Race With the Devil
From the moment this started i was hooked.
31
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
He was a psycho but still hot!
32
Road Trip 2000,  R)
33
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
I saw this movie years and years ago and its been one of my favorite movies ever since. Love the ending when you see the eyes in the crib.
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
Scream 1996,  R)
36
Scream 2 1997,  R)
37
Scrooged 1988,  PG-13)
Scrooged
My favorite xmas film.
38
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
January 19th 2011

I could watch this movie every week...infact i think i do.
39
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Very different,loved it!
40
Signs 2002,  PG-13)
41
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
This is my idea of a perfect movie - great cast,characters you really love and others you really really hate and a brilliant storyline(even though it makes me cry like a baby whenever i watch it).
42
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
I loved this film. Sean Bean and Zachary Knighton were so sexy! It was action packed and made me jump a few times too. Loved the ending where the hitcher met his ending.
43
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
My favourite vampire movie EVER! This film is super cool and awesome (sorry for the cheesy words but i get excited about this film). We have fab characters - Sam,Lucy,Grandpa,Max,Edgar,Alan and Laddie and even the dogs are great Nanuke and Thorn. Oh and how could i forget the sexiest vampire ever......David,yum!

Horror,comedy,great soundtrack and vampires - life is sweet.
44
The Omen 1976,  R)
The Omen
The most perfect horror film.
45
The Shuttered Room (Blood Island) 1967,  Unrated)
The Shuttered Room (Blood Island)
When i was little this film scared me to death,i have not watched it since incase it does not live up to its memory.
46
The Terminator 1984,  R)
47
The Warriors 1979,  R)
48
True Romance 1993,  R)
True Romance
The most romantic movie ever,truly romantic.

Recommended by TheQueenOfAwesomeness.
49
Village of the Damned 1960,  R)
50
Wasp 2004,  Unrated)
Wasp
Best short film ever made. The acting was that real at first i thought it was a documentary.
51
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
Brilliant,twisted and entertaining. No matter how many times i watch this movie it always remains one of my favourites.
52
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
53
Cruel Intentions 1999,  R)
54
Children of Men 2006,  R)
55
Labyrinth 1986,  PG)
56
Ewoks: The Battle for Endor 1985,  Unrated)
57
Small Soldiers 1998,  PG-13)
Small Soldiers
10 February 2011

I will always love this movie!
58
Matilda 1996,  PG)
59
Don't Look Now 1973,  R)
60
The Wicker Man 1974,  R)
61
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
62
The Patriot 2000,  R)
63
The Witches 1990,  PG)
64
Halloween 2007,  R)
Halloween
Recommended by Lantze6 and HorrorChick.
65
Die Hard 1988,  R)
66
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
67
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
One of the best childrens movies ever made.
68
The Goonies 1985,  PG)
69
Problem Child 1990,  PG)
70
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
Tsotsi (Thug)
Recommended by TheQueenOfAwesomeness.
71
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
72
Simon Birch 1998,  PG)
73
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
74
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
75
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
76
Grease 1978,  PG)
77
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
I love how this movie pieces together and i like watching out for the hidden Stephen King messages. The last story with the troll is the best. When i was little i used to check my room to make sure the troll was not hiding in it.
78
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
Excellent cast. So many hot men in this movie,yum yum! The more i watch this movie the more i love it. Love Keira Knightleys character.
79
The Fifth Element 1997,  PG-13)
80
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
81
Independence Day 1996,  PG-13)
82
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
83
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
84
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
85
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
86
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
87
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
88
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
89
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Really didnt fancy this film but it was great and i cried like a baby when Jenna Boyds character died.
90
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I have a love hate relationship with zombie films. Whilst watching them i enjoy them but after they play on my mind for a few days - what if one day zombies walk the earth? what equipment would i need to survive? I know i am screwed up but the worse thought is what if my family gets zombified.

Anyway i enjoyed Dawn of the Dead but the end really depressed me.
91
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Great girly film!
92
Elf 2003,  PG)
93
Valentine 2001,  R)
94
The Princess Bride 1987,  PG)
95
Halloween H2O 1998,  R)
96
American Pie 1999,  R)
American Pie
One of the funniest films i have ever seen,hilarious. Great characters and soundtrack.
97
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
I love these films,i want them to make more with the characters from the first 3 movies please,perhaps where they have kids.
98
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Brilliant epic film but not very factual,still enjoyed it though.
99
Cherry Falls 2000,  R)
Cherry Falls
Such a weird silly film,i love it. It is hilarious in parts.
100
Children of the Damned 1963,  Unrated)
101
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Loved the characters.
102
Face/Off 1997,  R)
103
Final Destination 2000,  R)
104
Green Street Hooligans 2005,  R)
105
Halloween II 1981,  R)
106
Hocus Pocus 1993,  PG)
107
Home Alone 3 1997,  PG)
108
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
109
The Devil's Rejects 2005,  R)
110
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
29th April 2011

I love this movie. I love everything about it.
111
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Kick ass high action chick flick film,the bride rocked.
112
Speak 2005,  PG-13)
Speak
Amazing and moving film that had me crying all the way through. One of the best movies i have ever seen,it will stay in my heart forever.
113
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
114
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
Wow i loved this movie,i didnt really know what it was going to be about i just recorded it for when i got home from work. At first i thought this is not going to be scary at all and besides films never make me terrified but i was hiding through my hands all the way through and screamed 3 times in a row,i must be getting soft in my old age because i even had to turn the lights on towards the end because i was so scared!
115
Legally Blonde 2001,  PG-13)
116
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Great film to watch at xmas.
117
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Bitchy comedy at its best.
118
Pleasantville 1998,  PG-13)
119
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Just watched it.....again! My favourite movie ever. This film was amazing and it had an amazing cast.

I loved every single character,every single one. The relationships in this movie were the most real i have ever seen in a film,you really believe that the Owens family were all really related. Sally and Gilly were both so different but so equally likeable and the aunts were just adorable.

As soon as the film started i knew it would make a big impact on my life. It is so easy to watch,i can have it playing on my tv all day long without getting bored.

The soundtrack is also great,i have it on cd.

My favourite bit is when Sally runs from her gardening to kiss Michael and also i love it when they jump on the roof at the end,excellent!
120
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
Drew Barrymore shines in this movie. All the characters are believable and at the end you get a real feel good feeling. There are quite a few laugh out loud moments.

I love the start where the girls think Andy Garcia is Drews toyboy and how she licks her hand,that is so motherlike.
121
Sin City 2005,  R)
Sin City
Different,excellent cast and storylines,loved it.
122
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
123
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
124
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
This was the best out of all the Star Wars films.
125
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
This was an amazing film,i went to see it twice on the cinema and i cried and cried at the end,Jack and Rose were meant to be together.
126
The Blue Bird 1940,  G)
127
The Butterfly Effect 2004,  R)
128
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Loved this,fab acting,storyline and cast,very sad at the end. Beautiful soundtrack.
129
The Neverending Story 1984,  PG)
130
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The most saddest romantic film ever,i felt like i had lived their journey. Sob sob.
131
The Sound of Music 1965,  G)
132
The Wizard of Oz 1939,  G)
133
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Enjoyed this on the big screen.
134
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
135
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Excellent ending to a fab trilogy,i felt sad at the end knowing it was the last one.
136
Casanova 2005,  R)
137
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
Naomi and Viggo were amazing in this movie. I really did not expect to enjoy it as much as i did,when it finished i was gutted because i could of carried on watching the characters in this film for hours. The only thing that bugged me slightly was the ending,it seemed quite realistic until the final scene where it went a bit sickly sweet.
138
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Vampires,blood and Josh Hartnett!
139
Once Were Warriors 1994,  R)
140
Bay Coven (Bay Cove) 1987,  PG)
141
The Little Princess 1939,  G)
142
The Inn of the Sixth Happiness 1958,  Unrated)
143
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
I have loved this movie since i was about 3 years old. Scarlett O Hara is one of the best characters ever created and i named my daughter after her.
144
And Soon the Darkness 1970,  PG)
145
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent,loveable characters and great for all the family. Aslan rocks.
146
Octane (Pulse) 2003,  R)
Octane (Pulse)
Caught this movie on tv the other week,i had never heard of it before but i really enjoyed it.
147
Heidi 1937,  G)
148
The Delinquents 1989,  PG-13)
The Delinquents
Sad but uplifting movie.
149
The Stepford Wives 1975,  PG)
150
Wish You Were Here (Too Much) 1987,  R)
151
Audrey Rose 1977,  PG)
152
Carve Her Name with Pride 1958,  Unrated)
Carve Her Name with Pride
This movie is simply amazing. It tells the story of a London shopgirl called Violette Bushell whose normal life changes drastically when her husband,who is a French soldier,gets killed in action. Violette shows great bravery and courage.

The acting is amazing especially Virginia McKenna and Billie Whitelaw.

The Life That I Have

The life that I have
Is all that I have
And the life that I have
Is yours

The love that I have
Of the life that I have
Is yours and yours and yours.

A sleep I shall have
A rest I shall have
Yet death will be but a pause
For the peace of my years
In the long green grass
Will be yours and yours and yours.

Get your tissues ready.
153
Cord (Hide and Seek) 1999,  R)
154
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
155
The Stepfather 1987,  R)
156
The Handmaid's Tale 1990,  R)
157
The Journey of Natty Gann 1985,  PG)
158
Losing Isaiah 1995,  R)
159
Ben 1972,  PG)
160
Water 2005,  PG-13)
Water
I have just cried and cried and cried watching this movie. Its left me speechless. It made Memoirs of a Geisha look like Mary Poppins. One of the best movies i have ever seen.
161
Bandit Queen 1994,  Unrated)
162
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Robert Mitchum is brilliant in this movie.
163
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I loved this movie. It made me cry quite a bit though. It was nothing like what i expected it to be but if you have a good imagination you will love this movie as much as i did. The character MayBelle was adorable.
164
The Outsiders 1983,  PG)
165
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
This was my favourite dramatic film when i was a teenager.
166
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Great movie,the gore factor does not freak me out but it disturbs me to think that this "could" be happening in real life.
167
Happy Birthday to Me 1980,  R)
Happy Birthday to Me
January 23rd 2011

I loved this movie when i was little....Update...its quite dated but worth a watch if you have not seen it before.
168
Poltergeist 1982,  PG)
169
The Happening 2008,  R)
The Happening
Perfect!

I loved it

BUT

I keep changing my mind about this movie,i can not decide if its a 5 or a 4 and a half. I really enjoyed it but one of the final scenes was a bit too sickly sweet for me so i am not sure if it was perfect or almost perfect!?!
170
Teeth 2007,  R)
Teeth
Wow this movie was amazing.
171
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
I want a Marshmallow Mermaid pie and a slice of Bad Baby!
172
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
I do not want to give too much away to any Flixster members who have not yet seen this movie so all i will say is that the acting was flawless,the lead characters were very likeable and the storyline was excellent. It was perfect!
173
Day of the Triffids 1963,  Unrated)
174
Doomsday 2008,  R)
Doomsday
The following is the plot summary for my favorite kids tv show The Tribe........



'Where the virus came from, no-one knew... from deepest space, bacterial warfare or some nation's scientific experiments gone horrifically wrong? All the Adults are gone... All the teachers are gone... All peace and regular meals are gone... Just tribal instincts and war paint survive. If survival depends on not getting caught by the evil Locusts or rival cyber gang Demon Dogs or just finding your next meal... then the only option is to start your own Tribe.'



........so when i saw Doomsday advertised earlier this year i could not wait to watch it because it reminded me of my favorite show. I thought wow an adult version,what can we expect? I never got chance to see it on the cinema and over the last few months i became less and less excited because of all the bad reviews i had heard about it.



I finally watched it this week and i loved it. I would describe it as an action-packed black comedy rather than a thriller,there are quite a few laugh out loud scenes and the dinner scene was thoroughly entertaining,it reminded me of the evening entertainment at the top UK heavy metal festival Download but i could not help thinking how is that one BBQ cooked man going to feed such a large crowd of cannibals.



I would love to see a sequel!
175
I Don't Want to Be Born (The Baby)(It Lives Within Her)(Sharon's Baby) 1975,  R)
I Don't Want to Be Born (The Baby)(It Lives Within Her)(Sharon's Baby)
Great horror movie from 1976. Joan Collins plays a stripper called Lucy who rejects the sexual advances of a dancing dwarf,in anger he puts an "you will have a big evil baby" curse on her. Lucy then meets an Italian man,they get married,she stops stripping and they have a baby boy called Nicholas who attacks and kills everyone he comes into contact with.
176
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
I love Narnia.

I felt like i was on the journey with the children and Narnians. I love Aslan,he is amazing,i just want to give him a big cuddle. I cried all the way through - happy parts,sad parts!
177
The Water Babies (Slip Slide Adventures) 1979,  Unrated)
178
The Company of Wolves 1984,  R)
179
Tin Man ,  Unrated)
180
American History X 1998,  R)
181
Long Weekend 1978,  Unrated)
Long Weekend
I saw this movie when i was really young and its always stuck in my head. Its hard to explain why but this movie is really creepy and odd.
182
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
A charming funny movie with a great performance from Cillian Murphy. Patrick "Kitten" Braden was a very likeable and sweet character. Even though it had its sad moments it was still a feel good film.
183
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
Having loved all the other versions of this movie i wondered if i would enjoy this as much so i put off watching it for months. I watched it today and actually enjoyed it more than the other versions.
184
The World of Suzie Wong 1960,  Unrated)
185
Bunny Lake Is Missing 1965,  Unrated)
Bunny Lake Is Missing
Bunny Lake is Missing is about a missing 4 year old girl. Her mother and uncle have just moved to the UK from the USA and they enrol Bunny into school. It all sounds very average but the weird thing is we do not actually see Bunny and the movie gets us thinking is Bunny real or an imaginary child the mother made up during her childhood. The film keeps you guessing and towards the end turns quite dark and chilling.

I guessed the outcome but my husband got it completely wrong.
186
New Moon ,  Unrated)
187
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Not as good as the book but i still loved this movie. Some scenes were not as good as i had expected them to be but others were even better than i ever could of imagined for example the baseball game and the prom,it was beautiful. I also loved the closing black and white credits. Bella and Edward were portrayed excellently by Kristen and Robert and i loved Alice but wished we had seen more of her. The only problem is i have to wait for New Moon.

Edward dazzled.
188
Betrayed 1988,  R)
189
The Two Worlds of Jennie Logan 1979,  Unrated)
The Two Worlds of Jennie Logan
This movie is about a woman who is trying to rebuild her shattered marriage. She and her husband move to an old Victorian style home, where she finds a beautiful dress in the attic, which has a tear in the shoulder. She has the dress repaired. When she tries it on in the restored attic, she suddenly finds herself in another era. This time travel seems to happen whenever she wears the dress. She learns the house was once owned by an artist who died under mysterious circumstances. She meets the artist and eventually falls in love with him. Knowing what she does about his fate, can her love save him and change history?


I love this movie and asked Flixster to add it. It is a beautiful well written love story,i have seen it only once when i was 4 years old but it stuck in my mind and i would love to watch it again.
190
Somewhere in Time 1980,  PG)
191
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008,  PG-13)
Angus, Thongs and Perfect Snogging
My daughter recommended this movie to me and i really did not fancy it but after i brought it her on dvd for Christmas she managed to convince me to watch it and i was surprised by how good it was,i even watched it again straight after because it made me laugh so much and it flowed really well that i think it will be one of those movies i have playing in the background whilst i do my housework or ironing.

Being the mother of a 14 year old girl i thought the teenage characters were really realistic and the embarassing parents were just brilliant plus Angus was adorable in his little outfits,bless.
192
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
Great fun movie. A good chick flick,loads better than i was expecting it to be. Juno Temple is great,such a funny character.
193
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
194
The Magdalene Sisters 2002,  R)
The Magdalene Sisters
Bleak and sad drama. This movie never fails to move me.
195
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Beautiful movie. It was a really fun film and it had the feel good factor. I sang all the way through and it ended leaving me feeling very happy which is great because i usually do not enjoy musicals. The casting was great,Meryl and Amanda looked and acted like real mother and daughter. The story was silly and cheesy but it did not matter because overall it was great.
196
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
197
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Loved it and it kept me on the edge of my seat. This is one for my Emergency Movies list.

Recommended by INXSfan.
198
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
199
The Safety of Objects 2001,  R)
The Safety of Objects
I knew nothing about this movie before i watched it today,i had no idea of the storyline or even who was in it. I just randomly recorded it and it turned out to be one of the best movies i have watched so far this year.

Without giving too much away The Safety of Objects is about four families in surburbia. There are many main characters and whats great is that they are all really interesting. Excellent cast,excellent story,excellently all mixed together. Not to be missed.
200
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
Recommended by Deano78.

A simple looking movie that scared me stupid! I loved it. It was a fresh and exciting movie.

I think [Rec] worked really well because of how it was filmed,we dont really know whats happening which for me increased the appeal,even when the movies finished we are still none the wiser on a few things for example who was the boy in the penthouse and for me the not knowing also increases the fear factor. By the end of the movie i had to sit on my hands so i could not hide behind them. For 76 minutes i cut off from the real world and was happy to be sucked into this movie.

One of the best movie experiences i have had in a long time. [Rec] is the first movie to get 5 stars from me this year(2009).

Well done to [Rec] for making me truly scared,terrified and chilled to the bone.
201
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
Recommended by Anna18V and Scottydgibbs.

I watched Rec and then the following night i watch Quarantine. Rec was much better,it is the best movie i have watched so far this year but i still enjoyed Quarantine. Quarantine had a longer running time than Rec so it dragged slightly and it annoyed me that they added a small dog just for the "small dog gets slaughtered" scene.
202
The Children 2008,  R)
The Children
This movie looks great but my local cinema only showed it for a few days over Christmas and now they have took it off,damn them!

Update 2- yippee The Children is finally out on dvd.

Update 3 - It was worth the wait!

Yippee i finally got to watch The Children today with my husband and daughter,i watched the UK 18 version. It was amazing and gripping from start to finish,a good British movie. Hannah Tointon (Katie from Hollyoaks) plays the lead character Casey,one of the older children,i think she was suppose to be about 16/17. Caseys family joins her aunts family to stay for a few days to welcome in the New Year. One by one the children become poorly and turn into evil little killers who quickly turn on their parents and pets.

Overall the acting is excellent,Hanna Tointon is brilliant shes certainly improved since Hollyoaks and the smaller children are brilliant at being moody,spoilt,brattish and demonic. All the characters were believable and reminded me of people i know in real life especially the over protective middle class aunt(gold star charts,home schooling,my children would not behave like that attitude). The atmosphere was creepy and eerie and the visuals were stunning(blood and ice,the stunning country home set amongst the snow),it all worked well to create a feeling of doom and dread.

Recommended by DrLappos.
203
The Beastmaster 1982,  PG)
204
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing)
Wow what a brilliant movie to stumble across.

This movie was very realistic. The story is great and the characters are amazing which is great because its a character driven movie. The acting is exceptional,a big round of applause to James McAvoy,Steven Robertson and Romola Garai. The movie is a rollercoaster of emotions - fun,serious,hilarious,sad,touching,moving. Its goes from very funny to upsetting and back again throughout the movie.

The movie is about the friendship between Michael (Steven Robertson) and Rory (James McAvoy). Michael has cerebal palsy and lives a quiet unexciting life in a residential home. When disabled Rory arrives at the home he befriends Michael and shows him how to live life to the full with a disability. This is a must see.
205
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
206
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
Well i had no idea what this movie was about and i hate Steve Carrell movies so i was not expecting much but i loved this movie,it was fabulous and fun. Very realistic,the humour is very down to earth. I laughed out loud so many times which is rare for me. The teenage daughter who was in love was spot on to how dramatic teenage girls can be. The family is great,i would love to spend a weekend with them.

This is what a romantic movie should be like instead of the usual soppy crap like Sleepless in Seattle or You've Got Mail. And to think i had this rated as Not Interested.
207
There's Something About Mary 1998,  R)
208
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
I loved this film when i was a little girl,me and my mum used to watch it together. If i ever saw loads of birds outside my school i used to scare myself.
209
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
Recommended by Creepfreak,DrLappos and funnyfavors.

Wow wow wow. This movie was amazing!

I am on a natural high from the excitement of watching it. One of the most entertaining movies i have seen in a long time,visually beautiful and stunning. The music was awesome and the costumes were to die for. The lead character Shiloh was adorable and Sarah Brightman was a gothic babe. Oh and do not forget the Graverobber,he was very easy on the eyes,a new Gothic heart throb for me to lust over. Loved the songs,loved the set. This movie was creative,arty and vibrant. I loved it. Wicked gothic fun.
210
Australia 2008,  PG-13)
Australia
Recommended by MissNightwatch.

Wow i loved it. It was beautiful and stunning to watch. It made me feel very emotional,the bond between Drover,Sarah and Nullah was lovely to watch. The story was brilliant,the main characters were likeable and the baddies were very unlikeable,infact they were vile. I also loved all The Wizard of Oz touches. Easily one of the best movies i have seen so far this year.
211
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
Beautiful.

Stunning.

Heartbreaking.

Sad.

Depressing.

Gentle.

Sentimental.

Moving.

Warm.

Real.

Life.

Love.

Emotions.

Brutal.

Honest.

Bonds.

Touching.

Horror.

Empathy.

Suffering.

Trust.

Pride.

Bleak.

Together.
212
Lassie Come Home 1943,  G)
213
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
I have never watched one single episode of Sex In The City but this was one of the best movies i have seen all year i loved it and now i feel like kicking myself for never watching the tv show. It was such a feel good film,exactly what i needed.
214
Encino Man 1992,  PG)
215
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
The Life Before Her Eyes
Wow i really enjoyed this! Great performances from Evan and Uma. It made me very weepy,the shooting scenes gave me chills down my back,they were done very realistically.

I dont want to give too much away but the only thing that ruined this movie for me was that i worked the movie out after about 15 minutes,my husband didnt though he was totally surprised by the ending.
216
The Burning Plain 2008,  R)
The Burning Plain
The Burning Plain is a really good drama,its the kind of movie that sticks in your heads for days after you have watched it.
217
The Secret of Moonacre 2008,  PG)
The Secret of Moonacre
Rewatched on 9 February 2011

Updated review...didnt enjoy this as much as i did the first time...i could watch it again and possibly hate it lol.

Recommended by Clemontine and DrLappos.

The Secret of Moonacre was visually stunning and beautiful,the scenery was to die for! It was magical and gorgeous,one of the most amazing movies i have seen in a long time. The costumes were amazing,the house was my dream home and the characters were colourful and interesting. I loved the story and i loved how it ended....happily ever after. I want to live in Moonacre. Oh i loved the animals too....lets face it i loved it all,this was my kind of movie.
218
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
I would like to see it but i avoided the book because someone told me it was sad and i hate sad dog movies because they make me cry so even though i would like to see it i probably wont.

Update - i just noticed that Jennifer Aniston is in this movie and as much as i loved her in Friends i really can not stand her in anything else so i certainly will NOT be watching this movie.

Recommended by DrLappos.

Update Number 2 - Recently i am really enjoying all the movies i think look crappy and not liking the movies i am expecting to love.

Well Marley and Me was a brilliant movie. It was very moving. I cried and cried and cried and cried and cried and then cried a bit more. Jennifer Aniston was good (for a change) but she was very Rachel like (no change here). It skips from very funny to very sad and back again so get your tissues ready!
219
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Easily one of the best movies i have watched so far this year and i watched it by accident ( I know how stupid am i,i recorded the wrong channel but yeah my stupidness paid off lol...for once ).

The cast was great,so many good performances even Justin Timberlake was good and Ben Foster well he was simply amazing.
220
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Wow!

I was not interested in watching this movie so my husband put it on whilst i was dealing with some paperwork. It took me about 10 minutes to drop the paperwork and settle down for the movie...i just couldnt take my eyes off it,it was distracting me.

The story is amazing,the colours are beautiful,the characters are interesting and the action scenes are perfectly done. Stunning!
221
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
I love these movies! Awesome chick flick that carries on nicely from the first movie.
222
The Last House on the Left 2009,  R)
The Last House on the Left
Recommended by creepfreak,scottydgibbs,DrLappos and MsNightwatch.

Brilliant revenge movie. Go Team Mom and Dad!
223
The Duchess 2008,  PG-13)
The Duchess
Recommended by ascmoviegirl6 and JDFortuneFan.

"I do not doubt it; he is a dreamer like yourself. You both dream of another world that does not exist, and never will."

The Duchess is one of the best period dramas i have ever seen. The characters and storyline are both very interesting and the costumes are to die for. The love story between G and Charles Grey was real and heartbreaking,whilst the relationship between G and her husband The Duke of Devonshire is cruel and twisted.

The Duchess was a pleasure to watch - the wealth,the locations,the gowns and the acting was great,the only bad thing about this movie was it made me cry and cry and cry. When it ended i felt very emotional and just sat there weeping.
224
The Uninvited 2009,  PG-13)
The Uninvited
Recommended by jillbee23.

I loved The Uninvited,i dont want to say too much about it because i dont want to ruin it for anyone who has not yet seen it but it will be going on my favorites list thats for sure.
225
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Recommended by JDFortuneFan,Deano78,PhoenixAshes,ascmoviegirl6,princessqtpl and shutterbug99.

I am so excited to see this movie.

Update - I loved it...what can i say i am a Terminator Whore!!! The movies now gone full circle for me and i felt like i had some Terminator closure lol. Sam Worthington completely stole the show from Christian Bale.
226
Trick 'r Treat 2006,  R)
Trick 'r Treat
Recommended by creepfreak.

What a cute little dvd cover!

Update - How cute was Sam! Great movie to watch on Halloween.
227
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Recommended by scottydgibbs and ruba1029.

This looks great,i love Zooey Deschanel.

Update - What a great movie! Great cast,Joseph and Zooey both shine and Chloe Moretz was great...the wise little sister,she was like a female Yoda! Loved everything about it.
228
Population 436 2006,  R)
Population 436
Recommended by JDFortuneFan.

I was totally shocked to love this movie,only wanted to watch it due to Fred Dursts involvement and i have not been able to get hold of a copy but managed to pick one up the other day for 2 pounds and i have to admit that i really really enjoyed it and it was 2 pounds well spent.
229
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Well i went to see the first local showing of New Moon at one minute past midnight,very exciting but i think i need to see the movie again before i can rate it...i get so excited that i find it hard to take the movie in...sad i know lol but true.

Update - managed to go see New Moon again and i loved it. Bring on Eclipse!!!!
230
Defiance 2008,  R)
Defiance
Recommended by DrLappos,JDFortuneFan and scottydgibbs.

One of the best movies i watched in 2009 and i didnt even want to watch it,so glad i did though. The movie is simply amazing and i have no negative words/comments to say about it.
231
Orphan 2009,  R)
Orphan
Recommended by MsNightWatch,NickCoalNoir,TheFutureMrsNeeson and DrLappos.

Brilliant movie! Loved it from start to finish. The only thing that ruined it for me was that i guessed Esthers secret....dont want to say to much because i dont want to ruin it for anyone else.
232
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
Recommended by scottydgibbs.

Great horror comedy,i only picked it up so my husband could perv on Megan Fox but he ended up going to sleep and i ended up laughing out loud for 1 hour and 40 minutes.
233
Paranormal Activity 2007,  R)
Paranormal Activity
Recommended by creepfreak.

I didnt think i would but a loved it!
234
Daybreakers 2009,  R)
Daybreakers
I loved it...the first scenes were amazing watching how our human society had turned into a vampire society with underground walkways,blood coffee bars and so on (dont want to spoil it for those of you yet to see it). Such a great take on the vampire theme and i found it to be a beautiful movie.
235
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
I cried...cried a bit more...and then cried again! This movie broke my heart. I would type more but my eyes are hurting from all the crying lol.
236
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
12 March 2011

Rewatching a favourite.
237
Skin 2008,  PG-13)
Skin
Great interesting movie. Sophie Okonedo is yet again brilliant!
238
Gracie's Choice: A Story of Love 2004,  Unrated)
Gracie's Choice: A Story of Love
Amazing inspiring true story. Great acting all around especially by Kristin Bell and and Anne Heche. It makes you laugh,it makes you cry. Very touching and moving.
239
The Book of Eli 2010,  R)
The Book of Eli
I really enjoyed this movie,loved the lead characters Eli and Solara and i dont know about you but i am stocking up on KFC wipes and Bibles!
240
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
I reluctantly watched this movie and from the very first scene i knew i was going to love it...infact its one of the best movies i have seen this year,top 3 for sure.
241
Wild Target 2010,  PG-13)
Wild Target
January 5th 2011.

Didnt fancy this one but one of my favs so far this year...totally hilarious. Characters to die for and Emily Blunt is a dollface in this movie,excellent!
242
Going the Distance 2010,  R)
Going the Distance
2 February 2011

Anyone who knows me knows that i am a miserable bitch when it comes to watching rom-com movies but i loved this...the only bad thing for me was that it ended...i could of watched their entire lives play out because they were just so funny. I do love Drew Barrymore but i hate some of the prissy sweet characters she plays...i think i liked this more than the average rom-com because it had more sex in and more swearing...it was more real.
243
The Woman 2011,  R)
The Woman
This is the best movie i have seen in a long time...i kept watching it over and over again because i thought it was amazing. I didnt even realise it was a sequel,i had never heard of the first movie The Offspring so dont know the background story of The Woman but it didnt matter because this movie can stand on its own. The ending was fantastic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments