Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nemonotes's Rating My Rating
1
Shine 1996,  PG-13)
Shine
Seen this one twice, very moving film
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Wow, this had a big impact on the way i see the world. haha...
3
The Matrix Reloaded 2003,  R)
4
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I love the scene where the little boy is running away from the bad guys.. its just hilarious!!
5
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Weeee! Cousin!!
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
seen it thrice!
8
Hitch 2005,  PG-13)
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Saw it twice in one day!
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Fantastic!
12
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
What fun!
13
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
14
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
How funny!!
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
18
Shrek 2001,  PG)
19
Footloose 1984,  PG)
20
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
21
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
22
Man on Fire 2004,  R)
23
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
24
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
25
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
26
The Butterfly Effect 2004,  R)
27
Madagascar 2005,  PG)
28
Ice Age 2002,  PG)
29
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
30
Monsters, Inc. 2001,  G)
31
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
32
March of the Penguins 2005,  G)
33
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
34
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
The first time was bad for me, couldn't watch much, second time round i stuck in there. Its a really moving film, very well done.
37
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Excellent film, very moving.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments