My Favorite Movies
| NelsonCS's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 3 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 4 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 6 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 7 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 8 |
The Majestic 2001, PG) |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 11 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 12 |
House of Sand and Fog 2003, R) |
|
| 13 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 14 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 15 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 19 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 20 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 21 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 22 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 23 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 24 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 25 |
American History X 1998, R) |
|
| 26 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |


























