My Favorite Movies


  1. NellieLovett
  2. Emily

Kinda self-explainatary...my favourite movies. :)

  NellieLovett's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Have the soundtrack, have the 1979 soundtrack, have the 2 Disc DVD, have the 1982 DVD, have a t-shirt, have the hardback book, have the novel, have two big posters. BEST FILM EVER!
2
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
OWN - Amazing! I've forced 4 of my friends to watch it!
3
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
OWN/CINEMA - My favourite non Johnny film.
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
OWN
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Funny. Especially the bit when the horn wouldn't stop beeping. :P
6
Arizona Dream 1993,  R)
Arizona Dream
OWN - This movie has so many funny parts in it! The turtle, the milk, the chicken, the 'hellooo'. :D
7
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
OWN - :D Although I used to be scared of the Beast a bit. That scene where Belle goes into the West Wing is very scary! :o
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
OWN
9
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
OWN - Also have the soundtrack.
10
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
OWN
11
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
OWN - Also have the soundtrack.
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
OWN - How can anyone not like this!?
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OWN/CINEMA - Saw it the cinema 3 times. :) I also have the soundtrack.
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
OWN/CINEMA - Saw this in the cinema twice in fact. My favourite Potter film.
15
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Excellent, but should be certificate 12 really.
16
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
OWN/CINEMA -- I saw this twice in the cinema, and am ashamed to say that I started to write the script to this. I'm weird like that.
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
OWN/CINEMA - I think this is my favourite of the trilogy.
18
Shrek 2001,  PG)
19
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
OWN -- Again, it's amazing how many famous people they can get in one film, it's a great one for the game 'Six Degrees of...' :)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
OWN -- Call me stupid, but I've never quite understood it. Everytime I watch it, I figure something else out, but then lots of plot holes occur. I also have the soundtrack.
21
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
OWN -- My favourite Austin Powers. Love the bit where Austin is standing on Mini Me's shoulders!
22
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
OWN - I love this :)
23
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
OWN - Funny :)
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 1984,  Unrated)
25
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
OWN - Saw this the first time, didn't really like it. But after the second time, it seemed really sad. :(
26
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
OWN - The childcatcher used to scare me, now I found him funny! Although the bit where the kids are looking out the window, and then the lollipops start to come down from the top, and suddenly he's standing there...that's still creepy.
27
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
This is very good. :D
28
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
OWN
29
Hercules 1997,  G)
Hercules
OWN/CINEMA - One of my favourite animated films.
30
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
OWN
31
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
OWN/CINEMA
32
Blow 2001,  R)
Blow
OWN - Wasn't that keen the first time, but the second time it was much better.
33
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
OWN
34
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
OWN/CINEMA
35
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
CINEMA
36
Hot Fuzz 2006,  R)
37
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
OWN/CINEMA - Hahahahaha.
38
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Better than I expected.
39
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
OWN - Better than I expected.
40
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
OWN -- I still have trouble believing this is Johnny Depp. I don't understand why people don't like it, I hated the OTHER version. I also have the soundtrack.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments