My Favorite Movies


  nelcorreia's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
2
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
3
Le Silence de Lorna (The Silence of Lorna) (Lorna's Silence) 2008,  R)
4
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
5
Amores Perros 2000,  R)
6
Metropolis 1927,  PG-13)
7
Once 2007,  R)
8
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
9
No Country for Old Men 2007,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Irreversible 2002,  Unrated)
12
American Beauty 1999,  R)
13
Winter's Bone 2010,  R)
14
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
15
A Clockwork Orange 1971,  R)
16
The Fountain 2006,  PG-13)
17
The Wrestler 2008,  R)
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Memento 2000,  R)
21
Oldboy 2004,  R)
22
Schindler's List 1993,  R)
23
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
25
Closer 2004,  R)
26
The Deer Hunter 1978,  R)
27
Casablanca 1942,  PG)
28
The Shipping News 2001,  R)
29
Crash 2005,  R)
30
The Constant Gardener 2005,  R)
31
Stalker 1979,  Unrated)
32
The Sunset Limited 2011,  Unrated)
33
Mulholland Drive 2001,  R)
34
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
35
The Matrix 1999,  R)
36
Hard Candy 2005,  R)
37
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969,  Unrated)
38
The Green Mile 1999,  R)
39
Babel 2006,  R)
40
Magnolia 1999,  R)
41
Garden State 2004,  R)
42
Little Children 2006,  R)
43
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
44
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
45
London 2005,  R)
46
Heaven 2002,  R)
47
Donnie Darko 2001,  R)
48
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
49
The Godfather 1972,  R)
50
Casualties of War 1989,  R)
51
Scarface 1983,  R)
52
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
53
Elephant 2003,  R)
54
The Life of David Gale 2003,  R)
55
Malena 2000,  R)
56
Psycho 1960,  R)
57
Forrest Gump 1994,  PG-13)
58
Black Cat, White Cat ,  R)
59
Once Upon a Time in America 1984,  R)
60
Platoon 1986,  R)
61
The King 2006,  R)
62
Fight Club 1999,  R)
63
Certified Copy (Copie Conforme) 2010,  Unrated)
Certified Copy (Copie Conforme)
"It's difficult to be simple," and this film starts to be but the complications and the mysterys along the way makes this motion picture a big frame of modern cinema.
Binoche's character - "We're not worms. We're not meant to be simple"
64
Chinatown 1974,  R)
65
Gone With the Wind 1939,  G)
66
Taxi Driver 1976,  R)
67
Lost Highway 1997,  R)
68
Unforgiven 1992,  R)
69
Days of Glory (Indigenes) 2006,  R)
70
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
71
Adaptation 2002,  R)
72
Reservoir Dogs 1992,  R)
73
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
74
Ben-Hur 1959,  G)
75
The Thing 1982,  R)
76
Drive 2011,  R)
77
The Tree of Life 2011,  PG-13)
The Tree of Life
Acabando de ver esta experiência cinematográfica, fico quase sem palavras para descrever o que acabei de ver. Tenho certeza que vi algo muito delicado que se fosse tocado desfazia-se em pedaços , vi poesia visual, vi das mais belas imagens que guardarei na minha mente durante muito tempo.
O prazer que sinto de existir, para poder visualizar uma obra de arte como esta à (C) neste momento inexplicável.
78
Fish Tank 2009,  Unrated)
Fish Tank
WoW!! What can i say about this film, this work of art, this masterpiece?
A Motion picture full of heart, a remarkable tale, brilliantly acted.
One more to my favorite movie list :)
79
The Shining 1980,  R)
80
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
81
The Third Man 1949,  Unrated)
82
Poetry 2010,  Unrated)
83
Au Hasard Balthazar 1966,  Unrated)
84
Antichrist 2009,  Unrated)
85
A Prophet (Un prophete) 2009,  R)
86
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Really poetic, profound, touching, well filmed, great screenplay,
Sean Penn captures the terror of the wilderness that makes it breathtaking.
One of my 2007 favorites, maybe my favorite.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments