My Favorite Movies


  nehemiahleech's Rating My Rating
1
Altered States 1980,  R)
Altered States
My new favorite movie. This movie hits me harder than anything other movie has, emotionally and as far as dealing with life as a whole in itself. If you want to have the most intense movie experience ever, watch this movie on hallucinogens...specifically mushrooms like i did...its one WILDLY HORRIFYING RIDE.
2
The Peanut Butter Solution 1985,  PG)
The Peanut Butter Solution
I had never heard of this movie until YESTERDAY, but it's probably a good thing. Like everyone else says, if I had seen this as a child, I'm sure it would have made a pretty horrifying mark in that memory of mine. This is the most bizarre and frightening childrens movie I have ever seen! Even at 23, it now holds a special place on my list of favorites because of it's insanity, complete randomness, and how entertaining it stays the entire time! I can't believe this movie exists!
3
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Yep. This is the cream of the horror crop. When it comes to intensity, creativity, and gore, nothing comes even close. One of my favorite movies of all time.
4
Jacob's Ladder 1990,  R)
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
6
Suspiria 1977,  R)
7
Boogie Nights 1997,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
9
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Force yourself to sit through the first 20 minutes and you won't regret it. This is one of the most brutally disturbing movies ever made. It will leave you feeling numb, dead, and helpless, and you will love it.
10
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
My favorite movie of 2006! Great cinematography and shows off how you can have a whole movie take place in one room with 2 great actors and that's all you need to create nail-biting suspense! I love the whole story developing throughout this one. TWISTED as f***.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments