Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nefertiti563's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
a FUCKING cool movie. watched it the day it released! best epic movie after LOTR. the action scenes, the graphics, their costumes. MAGNIFICENT!
how 300 spartans fought with thousands of persians.
loved the costumes. the persians costumes were so elaborate and meticulously picked. the spartans are more laid back, and simpler.
IF this was a true story, i salute gerard butler who in the movie played the king of sparta, Leonidas. he was a great leader, undoubtedly.
and i have to give credit to the graphics, e way they made the blood splatter and showing the insides of a head wen it was chopped off. and the make-up for those disfigured people was very convicing.
rite here i rate is as 5 stars but if possible no amount of stars could sum up the meaning of this movie
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
All the three parts were fantastic... not one other movie cud top it. it might be abit too lengthy, but thats the best bit abt the movie. the characters had strong roles and the plot were vivid. and of coz the marvel of the spectacular sceneries.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
GREAT MOVIE
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
MUZ SEE!!!
i saw it... i saw it.... super cool movie... the special effects were great.... LOVED orli and johnny....
hate kiera coz she is a bitch...
i hope orli wont get back with her in the next installment...
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
definitely the best out of the three installments. the special effects and all. and jack sparrow is definitely crazier than ever. not to forget my orlando bloom who was totally gorgeous in this film.
ive got to say, its sumthing i wudnt have expected wen i was watching POTC:Curse of the Black Pearl
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
harry potter is such a cool movie...
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
13
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
14
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
hilarious movie. had a great laugh watching it. especially the part where the chinese guy had to go up the furnace... SHIT SHIT SHIT!
15
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
a sad story abt how a small town guy try to make it big in UK.
16
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
Goal II: Living the Dream
the growth of satiago munez was amazing. this movie kinda shows that its difficult not to get popularity in your head.
17
Alfie 2004,  R)
18
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
perfect movie abt racism.... denzel was amazing in here
19
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
definitely have to watch it... great plot, strong characters and best of all, its a true story.
20
In the Land of Women 2006,  PG-13)
In the Land of Women
loved the movie. this movie is not for men coz theres too much talking in it.
i like the plot. and not to mention adam brody. the kisses he shared with meg ryan and kristen stewart were nice.
21
Anastasia 1997,  G)
22
Monsters, Inc. 2001,  G)
23
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
a really cute movie. meg ryan was reli sweet and kevin kline is soo romantic.
24
Ghost 1990,  PG-13)
25
Bring It On 2000,  PG-13)
26
Bring It On Again 2004,  PG-13)
27
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
i like the movie, but sumhow part 2 and 3 of bring it on juz doesnt have that kind of power storyline.
28
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
a muz watch coz der is antonio banderas!!!!!!!!!
ok i have watched it... damn nice plus the dance moves are super nice sia... the last part wen 2 guys dance with 1 girl... WOW! den there is this one time wen antonio banderas shows the deliquents how to tango with a professional. MY GOD!!! damn sexy... antonio banderas was wearing a shirt and the shirt was clinging on to his body... haiz.. i cud juz died...
not onli dat... the movie is kinda educational.. coz it show the gd, the bad and the ugly.
29
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
30
Freaky Friday 2003,  PG)
31
The Notebook 2004,  PG-13)
32
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i think they broke the mould after this guy is born.
33
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
34
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
35
Someone Like You 2001,  PG-13)
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
its quite a cool movie. thou the only action scene iis towards the end. but still a cute movie to watch
37
National Treasure 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments