My Favorite Movies


  necrozen's Rating My Rating
1
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage)
L'Uccello Dalle Piume di Cristallo. This is a pretty wicked giallo. I really enjoyed it. Compared to Profondo Rosso, this isn't as snazzy and I didn't like the music as much, but I did liked the ending of this one better.
2
Death Proof 2007,  R)
3
Black Snake Moan 2007,  R)
4
Fay Grim 2006,  R)
5
Boogie Nights 1997,  R)
6
Inferno 1999,  R)
7
The Movie Hero (Frame of Mind) 2003,  Unrated)
8
The Party 1968,  PG)
The Party
Such a memorable comedy. Too many great scenes to write here, but I will say that my 2 favorite scenes are the dinner and the PA mishap. Some parts almost remind me of a silent film. I would call this a slow burn comedy, which don't really exist anymore.
9
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
When I watch this, I feel that Gallo has captured a very rare thing. A type of character that I personally have never seen - and that is rare in the world of cookie cutter writing and directing. If you don't look deep it comes off as weird and forgettable, but I think if you really watch, you'll see something unique and very rewarding.
10
Fortress 1993,  R)
Fortress
One of my favorite scifi movies. It's hard to say what makes this movie rock so much, it's just a great all around package - and very steadfast in its vision. Yes it is cheesy, but I like that.
11
Conan the Barbarian 1982,  R)
12
Rear Window 1954,  PG)
13
Fright Night 1985,  R)
14
Suspiria 1977,  R)
15
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
Deep Red (Profondo rosso)
Profomdo Rosso. Another one of my favorite giallo. While I think the end is a little weak, everything leading up to it was a great ride and I really love it.
16
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
17
Opera 1987,  R)
18
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
19
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
20
Il Tuo Vizio è una Stanza Chiusa e Solo Io ne ho la Chiave (Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key) 1972,  Unrated)
21
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
22
Basket Case 1982,  R)
23
Day of the Dead 1985,  Unrated)
24
Dawn of the Dead 1978,  R)
25
Night of the Living Dead 1990,  R)
26
Fright Night Part 2 1988,  R)
27
The Thing 1982,  R)
28
Night of the Living Dead 1968,  R)
29
Grindhouse 2007,  R)
30
They Live 1988,  R)
31
The Lost Boys 1987,  R)
32
RoboCop 1987,  R)
33
Starship Troopers 1997,  R)
34
Pitch Black 2000,  R)
35
Henry Fool 1998,  R)
36
Army of Darkness 1993,  R)
37
Evil Dead 2 1987,  R)
38
Shaun of the Dead 2004,  R)
39
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
40
The Return of the Living Dead 1985,  R)
41
Dawn of the Dead ,  R)
42
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
43
Phantasm 1979,  R)
44
Total Recall 1990,  R)
45
Severance 2006,  R)
46
Hot Fuzz 2006,  R)
47
Mallrats 1995,  R)
48
Clerks 1994,  R)
49
Ghost World 2001,  R)
50
Ghostbusters 2 1989,  PG)
51
The Shadow 1994,  PG-13)
52
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
53
Dark City 1998,  R)
54
Fight Club 1999,  R)
55
Weird Science 1985,  PG-13)
56
The Warriors 1979,  R)
57
Ghostbusters 1984,  PG)
58
High Fidelity 2000,  R)
59
Pleasantville 1998,  PG-13)
60
Back to the Future Part II 1989,  PG)
61
Blade Runner 1982,  R)
62
A Clockwork Orange 1971,  R)
63
American Psycho 2000,  R)
64
Back to the Future 1985,  PG)
65
The Crow 1994,  R)
66
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
67
Darkman 1990,  R)
68
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
69
The Breakfast Club 1985,  R)
70
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
One of my favorite films of all time. I practically have it memorized. Entertaining, and if you look deep, a bit enlightening as well.
71
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
72
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
This movie SCARED THE SHIT OUT OF ME. Seriously. That damn ending. And even if someone spoils it for you, it is still fucking scary.
73
Body Bags 1993,  R)
74
Creepshow 2 1987,  R)
75
Creepshow 1982,  R)
76
Escape from New York 1981,  R)
77
Transylvania 6-5000 1985,  PG)
78
Being John Malkovich 1999,  R)
79
Beetlejuice 1988,  PG)
80
Scrooged 1988,  PG-13)
81
eXistenZ 1999,  R)
82
Brazil 1985,  R)
83
Role Models 2008,  R)
Role Models
This movie was hilarious. I wasn't expecting to enjoy it and I was way wrong.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments