My Favorite Movies


  1. necrosharpe
  2. Jennifer

These are my top 25 movies of all time. In no particular order

  necrosharpe's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
This is a great film which must be watched every christmas. It captures the very essance of life and why we should live it to the full.
2
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I saw this film many times, Ian and Patrick are awsome.Hugh Jackman is not bad either
3
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Not as good as one and three but very interesting, puts a new spin on comic characters
4
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Top banna, first in the trilogy and beautifully introduces the characters.
5
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
Top notch film with some good old fashioned imperialism. The remake is not a patch on this.
6
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
This is an amazing film and the only one I have ever cried at. The story follows happy go lucky Guido a jewish italian waiter with a perchant for riddles trying to survive with his family in facist italy
7
Aliens 1986,  R)
Aliens
Superior to the first bishop makes up for the absence of Ian Holm. A nice menance and Riply/ weaver is on form.
8
Alien 1979,  R)
Alien
First in the quadrology and second best after aliens. People will always remember the "John Hurt" moment.
9
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
A mistake in the making but a few touching scenes and a pre-clepto winona ryder
10
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Best of the 3 films, Robert Patrick is amazing and it gets pulses racing
11
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
The gorgeous Jermey is suitably villany (is that a word?) in this final outing of hard-ass John McClaine. Yippy-cuy-yay
12
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
First of the three films with great baddie in Alan Rickman. Manages to maintain suspence throughout.
13
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I loved it what can i say. Great on (and off) screen chemistry and Jolie is gorgeous as ever. Awsome sound-track too!
14
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Rom-Zom-Com...what else needs to be said. Both Nick Frost and Simon Pegg steal the show in an all-star channel 4 cast
15
The 39 Steps 1935,  PG)
The 39 Steps
Nice old-skool suspence thriller in true hitchcock style. Good to bust out on a gloomy day.
16
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
One of the best marvvel remakes appart from the x-men series. Suitably dark and very distressing but a brillant film.
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Ian Mckellen returns on top form for an even more engaging fim than the first LOTR outing (most people haven't read the second book) The classic part II of the trilogy
19
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
Worth a watch but really don't bother if you have already seen Jackson's epic.
20
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
Another good old-skool film
21
Sophie's Choice 1982,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Beautiful film that every-one should see at least once in their lives.
24
Sin City 2005,  R)
25
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Loved it alot, Laurence Fishburne was excelent as te voice of the Surfer. It was dissapointing to see Galctos in hi full glory but excellent cinematics and a great dynamic between Grimm and Johnny make for a light hearted adventure

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments