My Favorite Movies
| nebeer9's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 3 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 4 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 6 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 7 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 8 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 9 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 10 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 11 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999, R) |
|
| 12 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 13 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 14 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 15 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 16 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 17 |
Water 2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 19 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 20 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 21 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 22 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005, Unrated) |
|
| 23 |
Delhi 6 2009, Unrated) |
|
| 24 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
























