My Favorite Movies


  neatsvuaddict's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
My favorite movie, I can quote the whole movie!!!
2
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
one of my all time favorite movies
3
Halloween 1978,  R)
Halloween
Greatest Horror Movie EVER!!!!!!!!!
4
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
5
Van Helsing 2004,  PG-13)
6
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
This is such a GOOD movie!!! When I was a child the queen's heads scared the living daylights out of me.
7
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Ah, what can you say about the first nightmare on elm st... This is by far the best of the series Freddy was actually scary in it before they mace him into a comedian in the following sequels. Of course he is a funny comedian!
8
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
9
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
This movie is the perfect gathering of 2 major horror movie franchises. It is the perfect pairing.
10
Billy Madison 1995,  PG-13)
11
American Psycho 2000,  R)
12
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Wonderful movie, one of the best. "I carried a watermelon"
13
Fear 1996,  R)
Fear
Great movie, I've watched it many times and notice something different every time!!!
14
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
15
The Waterboy 1998,  PG-13)
16
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
17
Clownhouse 1988,  R)
18
Varsity Blues 1999,  R)
19
Road Trip 2000,  R)
Road Trip
This movie is too funny!!!!!!!!!!! I've watched it so many times I know the lines by heart!
20
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
21
Friday 1995,  R)
Friday
This movie is very funny and quotable!!!
22
Anaconda 1997,  PG-13)
23
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Excellent sequel to the original!!!!!!!!!!
24
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Even though it's animated, this is one of my favorite movies.
25
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
one of my all time favorite movies and still is
26
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
nowhere near as good as the first
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
loved this movie
28
Bad Boys II 2003,  R)
29
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
I love the RUSSIAN!!!!!!!!!
30
Blade: Trinity 2004,  R)
31
The Mummy 1999,  PG-13)
32
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
33
The Scorpion King 2002,  PG-13)
34
The Witches 1990,  PG)
35
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
This is another classic movie, Anjelica and Raul play the perfect couple, Morticia and Gomez and Christina Ricci is so morbid as Wednesday!
36
Interview with the Vampire 1994,  R)
37
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Excellent movie, one of my favorites. Gary Oldman is so chilling as Dracula.
38
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
I have loved this movie since i wal a little girl, this is the best live action disney movie ever!
39
The Parent Trap 1961,  G)
40
Deranged 1974,  R)
41
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) 1976,  Unrated)
42
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
This movie is so dark and scary. Of course I like part 2 also because of the emergence of Jason.
43
Stay Alive 2006,  PG-13)
44
Black Christmas 1974,  R)
45
When a Stranger Calls 1979,  R)
46
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
When a Stranger Calls Back
1 word CREEPY!!!
47
She Cried No 1996,  Unrated)
She Cried No
When I saw this on DVD on amazon along with a lot of other tv movies, I had to have it!
48
For the Love of Nancy 1994,  Unrated)
For the Love of Nancy
A hard Look at a deadly disease
49
Dance 'Til Dawn 1988,  Unrated)
50
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
51
The Breakfast Club 1985,  R)
52
Alice in Wonderland 1985,  Unrated)
Alice in Wonderland
The Jabberwocky in this movie used to scare me to death. But it is by far the best Alice in Wonderland adaptation!
53
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
the wedding always makes me cry!
54
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
The best western ever made, period!
55
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
56
Camp Blood 1999,  Unrated)
Camp Blood
Typical B horror, but good none the less
57
The Burning 1981,  R)
58
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
59
The Three Musketeers 1993,  PG)
60
Shark Tale 2004,  PG)
61
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
I first saw this movie in high school english. I loved it then and I love it now!
62
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
LOVE THIS MOVIE!!! Very good story!
63
Dragnet 1987,  PG-13)
Dragnet
I love this movie...It's one of my favorites. My favorite part is when Joe Friday dresses as a P.A.G.A.N.
64
Saw III 2006,  R)
65
Saw IV 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments