My Favorite Movies


  nealis2say's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
best movie ever
2
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
the greatest story ever told
3
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
easily one of the best movies ever
4
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
want to do drugs? watch this movie and see if u change ur mind
5
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
so dark it's awesome
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
one of the best movies ever. the director what is like to be in a dream perfectly
7
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
under rated in every way
8
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
brillience
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
you had me at neo. by the way i count all three movies as one
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
a fantastic trilogy
11
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
the most creative movie ever
12
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
one of the greatest spoof movies ever
13
American History X 1998,  R)
American History X
controversial and it has edward norton need i say more
14
Sin City 2005,  R)
Sin City
more like kick ass city
15
The Beach 2000,  R)
The Beach
great story. again amazing sets
16
Crash 2005,  R)
Crash
unflawed. a masterpiece
17
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
edited perfectly
18
No Escape (Escape from Absolom) 1994,  R)
No Escape (Escape from Absolom)
i have always enjoyed this movie even after like 30 times of watching it
19
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
this movie is awesome
20
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
one of the more brilliant of concepts for a movie
21
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
hate to say it but i really like sci fi
22
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
doogie howser in space
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
excrutiatengly hilarious
24
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
abso fuckin lutely
25
After the Sunset 2004,  PG-13)
After the Sunset
the sets were amazing. gorgeous islands n such. watching this movie is like going on vacation for a few hours
26
Troy 2004,  R)
Troy
perfect that is all i need to say
27
300 2007,  R)
300
phenominal frank miller is damn awesome
28
The Weather Man 2005,  R)
The Weather Man
deliciously evil.
29
The Island 2005,  PG-13)
The Island
hey, michael bay hit a mark
30
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
the prequal is also counted here
31
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
mel brooks is the man
32
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
one of disney's best
33
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
classic tale of friendship
34
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
both ventura's are counted here
35
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
h a larious
36
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
37
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
clever. laugh out loud comedy
38
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
pitch black is a peice of shit but this movie rocks ass
39
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
sci fi again damn thee
40
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
you need to watch this movie meow.
41
Club Dread 2004,  R)
Club Dread
just as good as super troopers
42
Joe Dirt 2001,  PG-13)
Joe Dirt
amazingly funny
43
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
as a comic fan these are great. i include the trilogey here
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
the best super hero ever
45
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
very deliciously evil
46
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
so funny it hurts
47
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
kinda like the butterfly effect. but ashton kutcher is not in this.
48
Friday 1995,  R)
Friday
im counting the trilogy.
49
Minority Report 2002,  PG-13)
50
Monster's Ball 2001,  R)
Monster's Ball
hell four stars for halle's fine ass and half a star for heath ledger shooting himself
51
Closer 2004,  R)
Closer
i love movies based off plays and this is one of the best
52
Heights 2004,  R)
Heights
the plays will get me every time
53
Major Payne 1995,  PG-13)
Major Payne
halarious
54
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
so many movies so little time
55
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
rob should have won a best actor award for this movie
56
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
outragiously funny
57
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
caounting the trilogey here. the first is prolly the best but the other two have a grat sgnificance
58
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
all 6 are counted here
59
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
one word walken
60
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
all harry potters are counted here
61
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
perfectly writtin great plot. and rebelliuos undertones
62
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
if you don't love this movie you are a fool
63
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
one of the best fighting movies ever
64
Dogma 1999,  R)
Dogma
smart and funny
65
Willow 1988,  PG)
Willow
creative and amazing
66
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
um... it's stephen king. what more do you need
67
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
simply brilliant
68
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
how is this not one of the greats
69
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
great plot. fantastic characters. except for jay mohr
70
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
im zero cool
71
Bio-Dome 1996,  PG-13)
Bio-Dome
love it!
72
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
dumass is without a doubt one of the best writers ever
73
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
dimented yet fun
74
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
wonderfully written
75
Orca - The Killer Whale 1977,  PG)
Orca - The Killer Whale
better than jaws in my opinion
76
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
could have been better but the story is very strong
77
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
bernie mac kept this from being one of the great comedies of our time
78
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
this is as close to being offended as i have ever been and that is really hard to do
79
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
this movie is easily one of the gretest movies ever. it fucking rocks....hard
80
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
funny funny funny
81
Blast from the Past 1999,  PG-13)
Blast from the Past
great story plt and walken is n it too
82
Memento 2000,  R)
Memento
very good keeps you on your toes
83
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
heartwarming...kinda
84
Kingpin 1996,  PG-13)
Kingpin
tears of laughter
85
American Pie 1999,  R)
American Pie
the first 3 pies are great and im counting them as one
86
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
ashton kutcher's nly good movie
87
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
even if you hate kiss this is a great film about frienship and sacricfice
88
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
hello pheobe cates
89
Blade 1998,  R)
Blade
the comic wasn't even as good as the movies. im counting the trilogy here
90
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
both are excellent and funny
91
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
good story.
92
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
great movie. definately a classic
93
100 Girls 2000,  R)
100 Girls
very intelligent
94
Hook 1991,  PG)
Hook
the best peter pan movie ever
95
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
this movie was sweet when i was a kid and it's se=weet now
96
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
love these movies and always will no matter how many times they are on tbs
97
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
great movie about rock n roll baby
98
Spun 2002,  R)
Spun
this movie makes you feel like your high the entire time
99
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
great mvie front to back
100
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
fantastic story colorful characters

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments