My Favorite Movies
| ndnJedi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 2 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 3 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 4 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 6 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13)
Such a shame that this is reportedly Jet Li's last Martial Arts film. I regret not being able to see this on the big screen, although I blame living secluded in the Northern parts of BC, lol. I feel this is his best film ever, it really goes in depth about everything to do with martial arts, not just the actual combat, but the spiritual and philosophical aspects of the art as well. |
|
| 8 |
Flags of Our Fathers 2006, R)
I really enjoyed this, one thing to do if you see it, Don't go into it expecting all out action from start to end. Afterall it is a Clint Eastwood film, the action is good, the story is even better, especially Adam Beach and Ryan Phillippe, I felt that their performances were the best of the film. |
|
| 9 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 10 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 12 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 13 |
The Departed 2006, R)
Now I was able to figure it all out as it went along so nothing surprised me. Good none the less. I would like to see Infernal Affairs to compare the two, but i'm hearing mixed reports on which is the better movie. I feel this has got to be DiCaprio's best performance thus far, which is surprising as the only other movie I liked him in was Romeo Juliet. I know I will get some flack for admitting that, lol. Damon was Excellent, As was Nicholson. Mark Wahlberg was really damn good, too bad his parts were limited. The entire cast was great, as was the story. I Highly Recommend this film. |
|
| 14 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 15 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 16 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 17 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 18 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 19 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 20 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 21 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 23 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 24 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 26 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 27 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 28 |
Atanarjuat: The Fast Runner 2002, R) |
|
| 29 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 30 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 31 |
American History X 1998, R) |
|
| 32 |
Crash 2005, R) |
|
| 33 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 34 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 35 |
Smoke Signals 1998, PG-13) |
|
| 36 |
Metal: A Headbanger's Journey 2005, R) |
|
| 37 |
Angels in America 2004, Unrated) |
|
| 38 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 39 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R) |
|
| 41 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 42 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 43 |
Clerks 1994, R) |
|
| 44 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 45 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 46 |
Dogma 1999, R) |
|
| 47 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 48 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 49 |
The Shining 1980, R) |
|
| 50 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 51 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 52 |
Aliens 1986, R) |
|
| 53 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 54 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 55 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 56 |
K-19: The Widowmaker 2002, PG-13) |
|
| 57 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 58 |
The Guns of Navarone 1961, Unrated) |
|
| 59 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 60 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 61 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 62 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 63 |
Tora! Tora! Tora! 1970, G) |
|
| 64 |
Twelve O'Clock High 1949, Unrated) |
|
| 65 |
Where Eagles Dare 1969, PG) |
|
| 66 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 67 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 68 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 69 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 70 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 71 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 72 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 73 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 74 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 75 |
Kiki's Delivery Service 1989, G) |
|
| 76 |
Omohide poro poro (Only Yesterday) 1991, Unrated) |
|
| 77 |
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992, PG) |
|
| 78 |
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994, PG) |
|
| 79 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 80 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 81 |
My Neighbors the Yamadas 1999, PG) |
|
| 82 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 83 |
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002, G) |
|
| 84 |
Windtalkers 2002, R) |
|
| 85 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 86 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 87 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 88 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 89 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 90 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 91 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 92 |
2046 2004, R) |


























































































