Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ndngrl14's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
This movie wuz great i really liked it and ya!! o n especially when he kills the cat hehe
2
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
This movie is great!!!!!!!!!! Especially the SQUIRREL!!!!!!!!!!!!!!
3
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Scrat rulz!!!!!!!!!!!!!!! Sid drulz!!!
4
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Scrat KICKED A$$!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
6
Smoke Signals 1998,  PG-13)
7
Hackers 1995,  PG-13)
8
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
9
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
10
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
11
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
12
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
13
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
14
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
15
Gangs of New York 2002,  R)
16
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
18
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
19
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
20
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
24
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
The Perfect Man 2005,  PG)
27
The Perfect Score 2004,  PG-13)
28
American Pie 1999,  R)
29
American Pie 2 2001,  R)
30
American Wedding 2003,  R)
31
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
32
The Girl Next Door 2004,  R)
33
Mean Girls 2004,  PG-13)
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
36
The Mummy 1999,  PG-13)
37
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
41
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
43
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
44
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
48
Superman 1978,  PG)
49
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
50
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
It's an awesome movie. The story is moving and the action scenes are the best. I'm gonna see it a couple more times.
51
X-Men 2000,  PG-13)
52
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
53
Windtalkers 2002,  R)
54
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
55
Hero 2002,  PG-13)
56
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
its a good movie. my whole family got into it.
57
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
58
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
59
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
60
Madagascar 2005,  PG)
61
Lucky Number Slevin 2006,  R)
62
Spider-Man 2002,  PG-13)
63
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
64
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
65
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
66
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
67
Walk the Line 2005,  PG-13)
68
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
69
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
70
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
71
Clerks 1994,  R)
72
Mallrats 1995,  R)
73
Chasing Amy 1997,  R)
74
Dogma 1999,  R)
75
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
76
Clerks II 2006,  R)
77
Black Hawk Down 2001,  R)
78
The Black Dahlia 2006,  R)
79
Batman Begins 2005,  PG-13)
80
Gladiator 2000,  R)
81
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
82
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
83
Scooby-Doo 2002,  PG)
84
Seabiscuit 2003,  PG-13)
85
She's the Man 2006,  PG-13)
86
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
This movie is AWESOME!!!!!!!!!!!! Especially the dancing that Channing and Jenna do in it.
87
Road to Perdition 2002,  R)
88
Remember the Titans 2000,  PG)
89
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
90
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
91
Finding Nemo 2003,  G)
92
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
93
The One 2001,  PG-13)
94
Monsters, Inc. 2001,  G)
95
Shrek 2001,  PG)
96
Rat Race 2001,  PG-13)
97
Accepted 2006,  PG-13)
98
Juno 2007,  PG-13)
Juno
This movie is awesome i so want to own it when it comes out.
99
The Seeker 2005,  Unrated)
100
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
This movie was better than i expected. World to the DORKS!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments