My Favorite Movies


  ndhawkeye1's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Awesome...baby..
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Mel at his best with his SWORD....
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Uma thurman is good as ever....
4
Sin City 2005,  R)
Sin City
Wonderful.....graphic works..
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Jolie can really Pitt Down....
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Beautifully crafted movies...
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Depp.... last straw..
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Rusell can really CROWS...best yet ever
9
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
very dirty cop movie....
10
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
mel is the best of 80s moviestar cop...juz beggining
11
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
Jet li at his first break in hollywood action pack ...awesome
12
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
Richard Donnar at it again...AWESOME
13
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
What a DUO...fantastic...awesome
14
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Stallone draw the first blood.... very interesting...
15
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
Nam was home for Rambo.... ACTION PACK awesome...
16
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
At his best AGAIN.....well done !!
17
Platoon 1986,  R)
Platoon
BRAVO.....
18
Akira 1988,  R)
Akira
Manga at its BEST....
19
Ran 1985,  R)
20
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô)
very well crafted...!!!
21
Zatoichi's Revenge 1965,  Unrated)
Zatoichi's Revenge
Never so violent ninja movie... AWESOME
22
The Street Fighter 1974,  R)
The Street Fighter
Best of the Best...
23
Stray Dog (Nora inu) 1949,  Unrated)
Stray Dog (Nora inu)
Director 's got class...4 thumbs up..
24
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin)
Interesting....no doubt abt it... 4stars to go
25
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth)
U can never get bored watching this classic over n over again...
26
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments