My Favorite Movies


  ndelamiko's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
3
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993,  Unrated)
4
Happy Feet 2006,  PG)
5
Finding Nemo 2003,  G)
6
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
A word of advice: Avoid the English dubbed version of this film, it utterly ruins the magic of this film in it's native Spanish. A spellbinding, beautifully shot, love story of Pedro and Tita, and the passions of one Mexican family.
7
V for Vendetta 2006,  R)
8
The Lover (L'amant) 1992,  R)
9
Indochine 1992,  PG-13)
10
300 2007,  R)
11
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
12
Beetlejuice 1988,  PG)
13
Blade Runner 1982,  R)
14
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
16
Crash 2005,  R)
17
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
18
Drumline 2002,  PG-13)
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
20
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
24
Grease 1978,  PG)
25
Hook 1991,  PG)
26
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
27
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
28
Madagascar 2005,  PG)
29
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
This is a personal favourite, and for a good reason. The combination of personal nostalgia and identification with the protagonists, is very poignant for anyone who grew up in the 80s. Beautiful love story.
30
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
31
Men in Black 1997,  PG-13)
32
Men in Black II 2002,  PG-13)
33
Minority Report 2002,  PG-13)
34
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
35
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
36
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
37
Notting Hill 1999,  PG-13)
38
Pan's Labyrinth 2006,  R)
39
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
42
Pride and Prejudice 2005,  PG)
43
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
44
Pulp Fiction 1994,  R)
45
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
46
Ray 2004,  PG-13)
47
Rudy 1993,  PG)
48
Serenity 2005,  PG-13)
49
Speed 1994,  R)
50
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
51
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
52
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
53
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
54
The Color Purple 1985,  PG-13)
55
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Edna MOZE
56
The Lion King 1994,  G)
57
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of my favourites.
58
The Matrix Reloaded 2003,  R)
59
The Matrix Revolutions 2003,  R)
60
The Mummy 1999,  PG-13)
61
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
62
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
63
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
64
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
65
The Little Mermaid 1989,  G)
66
The Sound of Music 1965,  G)
67
The Shawshank Redemption 1994,  R)
68
The Usual Suspects 1995,  R)
69
The Village 2004,  PG-13)
70
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
71
The Wizard of Oz 1939,  G)
72
Wayne's World 1992,  PG-13)
73
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
74
When Harry Met Sally 1989,  R)
75
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
76
Vanilla Sky 2001,  R)
77
Underworld 2003,  R)
78
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
79
The Goonies 1985,  PG)
80
The Crow 1994,  R)
81
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
82
50 First Dates 2004,  PG-13)
83
Trainspotting 1996,  R)
84
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
85
Monsters, Inc. 2001,  G)
86
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
87
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
88
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
89
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
90
Dogma 1999,  R)
91
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
92
Cool Runnings 1993,  PG)
93
Constantine 2005,  R)
94
Coming to America 1988,  R)
95
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
96
Chocolat 2000,  PG-13)
97
Batman Begins 2005,  PG-13)
98
Batman 1989,  PG-13)
99
Batman Returns 1992,  PG-13)
100
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
I loved this film's premise, as much as the performances of Mastrantonio and Harris. Cameron's capable direction (and this is the film I forgive his Titanic-follies for) and the awesome visual effects, makes this one of the least dated Sci Fi films of its time. Check the extended director's cut for the fuller film.
101
Immortal Beloved 1994,  R)
Immortal Beloved
One of Gary Oldman's best performances... he captures the mad paranoid deafness of Beethoven with astute nuance. It helps that the soundtrack is almost all Beethoven too, as he is my favourite composer, but the "Ode to Joy" sequence is phenomenal!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments