My Favorite Movies


  1. ND2000
  2. ND

My Favourite Movies

  ND2000's Rating My Rating
1
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
Kate Winslet has finally found a role that she truly did justice to! Her performance was enthralling and compelling. Her character deals with issues that still faces the modern day home-maker. Ladies, there is more to life than being a wife and mother. You have to find your niche in the world, or pretty soon you'll resent all that you hold dear and start to make irrational decisions.
I hope Kate gets an Oscar for her role!
Leonardo di Caprio was certainly intense! I felt his pain but his character was just a wimp on so many levels.....he had a hard time standing up to his wife and when he finally chose to do so, he did it with spite, vengeance and pettiness! What a jerk!
This film may be set in the mid-1950s but it deals with issues facing families today! Brilliant film.
Kate Winslet needs to get more roles like this one because she delivers her lines perfectly!!!!
Wow! golden Globes baby!!! Bafta will be next!
2
The Departed 2006,  R)
The Departed
This movie is full of action, intrigue and twists! Good story, but sad that Leonardo di Caprio's character died!
Good insight to when cops turn bad!!!! It is a legendary film if you ask me, because it gave Martin Scorsese the Oscar for Best Director that had eluded him for years. Definitely worth every cent spent to watch it. A con pretending to ba a cop, a cop pretending to be a con and the con cop set out to find out who the cop con is!
3
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
If you had to watch a classic movie, it has to be this one!!! One of my all time favourites and I can watch it over and over.

It deals with issues that still go on today despite the fact that it is a 1939 movie.

A man falls in love with a highly spirited young woman and eventually becomes her third husband but she thinks she's in love with someone else. She only realises she loves him back in the end but he had gotten tired of waiting for her to love him back and asks for a divorce.

Clark Gable was astonishingly amazing in his role as Rhett Butler. And he delivers his last line with such intensity.....

Scarlett: Rhett if you go, what will I do, where will I go?

Rhett: "FRANKLY MY DEAR, I DON'T GIVE A DAMN"!

Warning people, there's a fine line between love and hate.
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I must have watched this movie 50 times!!! Heart-wrenching and truly enlightening. My favourite quote from this movie is: "You see, death comes to us all"!

William Wallace fought for what he believed to be the rights of Scotland!
5
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Thanks to Oskar Schindler for what he did. It goes to show that in the midst of evil and a bunch of band-wagon followers, there will always be someone like LOT, who will decide not to join in! This movie, while showing how cruel humans can be to one another, also shows that good will always triumph over evil. It restores the faith in humanity!!!
6
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Great love story if you're patient enough to understand the story. Two people living in two different time zones, but somehow, through a mail box, are able to communicate and fall in love with each other. Very good romance!
7
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
This is definitely a movie worth watching!!! Shows that we can all make something out of our lives. It's never too late. Besides, LIFE IS TOO SHORT! Live life to the fullest. Brilliant Film!!! It's a must-see if you haven't watched it yet. All the actors were perfectly cast for the roles they played. I finally have seen a role for Sean Hayes that I really like.
You can tell from the poster that it'll be fun to watch.
8
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
This movie gives hope to people who think they will never find love! you will find love in he most unusual places, if only you will recognise it!!!
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Full of action, fight scenes, smart lines, double-crosses, and lots more fun! It is worth all the comments, reviews and money!!
10
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
This movie teaches one to hold on to one's dreams and to seize opportunities as they present themselves
11
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I was one of the critics who didn't want to see Daniel Craig as 007, but he proved us all wrong! He is perfect for the role, and Oh, what a nice firm looking body! He is a good James Bond!
12
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
Forrest Whitaker portrayed Idi Amin in this movie as close to the real deal as possible. His acting got him his very first Best Actor Oscar award!
13
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Dakota Fanning and Denzel Washington make this film worth watching.
14
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Brilliant effects! Good story.The version I watched was not subtitled in English, but i followed the story. Good directing.
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Oh what a story! ghosts inhabiting a ship, and a little girl saving a boy and later falling in love with him, and him, her and all of them interested in the treasure hunt. Great acting by Johnny Depp
16
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
Antwone Fisher
True story of a young black marine who survived molestation and harassment and was lucky to eventually find a mentor who helped him to channel his energy and talent in the right direction and who also urged him to seek out his lineage. Intense and emotional film. Denzel Washington directed this movie.
17
Yogen (Premonition) 2004,  R)
18
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
It is always fun to see what the X-MEN are up to!
19
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
Ken Watanabe is one of the best actors out of Japan. He is well built and has a fantastic screen presence.
20
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This just one o those feel good movies wiht a twist. HOME-SWAP ACROSS CONTINENTS to get away from men who have caused them pain. Only to.......watch the movie and find out.
21
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
This movie kept me glewed fromstart to finish. First time I really appreciated Jack Black as an actor.
22
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Jackie Chan always pleases with his stunts and performances, and this movie is no different
23
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Entre the world of MAGICIANS.
24
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
Better than the other two.
25
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Definitely action packed with great lines. Loved Samuel L. Jackson's lines.
26
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
What a twist! Ocean and his crew will keep you entertained, that's for sure!
27
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
All women above thirty who are still dating, ought to watch this movie and get their groove back! Age is just a number, live life to the max always!
28
Speed 1994,  R)
Speed
i loved the dialogue in this movie. the lines were masterfully delivered.
29
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
TWO OF MY FAVOURITE ACTORS TOGETHER. LOADS OF FUN AND HALLE MAKES A FANTASTIC AND SENSATIONAL BOND GIRL. WATCH THIS MOVIE.
30
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
American version of what happened that faithful day at Pearl Harbour.
31
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Clooney delivers and Pitt is just downright sexy!
32
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Brilliant all-round acting from the cast! You could even get carried away, believing it to be true.
33
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
the hunter becoming the hunted!
34
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Brian Adam's best song if you ask me and Caterine zeta Jones and Antonio Banderas make a truly beautiful couple.
35
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
Uuh Baby! Michael Douglas and Glenn Close were terrific! Shows the antics a man gets into when his wife took the kids for a visit to relatives and leaves him alone!
36
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Good Clean Action. The movie that brought Tom Cruise back to the A list.
37
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
Oooooo yes! Shows how the sisters keep it together!
38
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
This movie established Sharon Stone as a serious actress. This movie took R18 movies to another level.
39
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
Laws of Attraction
This is an easy love story between two adults.
40
True Lies 1994,  R)
True Lies
First time i ever saw Jamie Lee Curtis' body and she's HOT! Arnold was believeable as a loving husband instead of ust an action hero. One of the movies that talk about Arab terrorists.
41
First Daughter 2004,  PG)
First Daughter
Just another love story in the first family
42
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Far out entertainment! This was Cameron Diaz' first movie and she was captivated audiences world-wide with her performance in this film.
43
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This movie made me respect Christian bale as an actor.
44
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Purely Entertaining
45
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Double the fun
46
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Even Better Than The First
47
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Good action flick! Gota to love Angelina Jolie in this film!!
48
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Will Smith and Martin Laurence take police action to a whole nother level in this movie. Will's hot!
49
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Totally nice and enjoyable movie.
50
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
The Nutty Professor
Funny! Funny!! Funny!!!
51
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
The Man in the Iron Mask
good acting and wonderful remake
52
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
True story of one black man in a predorminantly white profession of deep sea diving, who decided to get what he wanted even if that means loosing a leg. It goes to show that if you set your eyes on your goal, you will not see the obstacles!
The only way to get people to shut their mouths, is to excel in whatever you choose to do.
53
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Sheer fun and action. Terrorism is the theme of this movie starring Bruce Willis
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Talk about brilliant acting by Tom Hanks! This is a really nice feel good movie of perseverence and determination and love.
55
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
One of Richard Gere's finest movies
56
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
The Histor Channel says this movie is not an accurate portrayal of the untouchables. But the movie is a lot of fun to watch.
57
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Al Pacino never ceases to amaze! I loved the speech he gave at the school!
58
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Believeable and fun.To think of all the crazy stuff that she made him do, it's amazing that he stuck around!
59
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Jim is totally magnificent in this movie. All the ladies out there would wish they were the recipients of such intense love!
60
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Star Wars had all of us glued to our t.v screens. Incredile story, costume and brilliant casting.
61
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Typical case of Abuse of Office and Taking Matters intoYour Hands! A high ranking officr orders the killing of a soldier who wanted transfer out of his base because of the attrocities being committed there. Demi Moore, Tom Cruise and Jack Nicholson gave wonderful performances.
62
Color of Night 1994,  R)
Color of Night
Bruce Willis threw caution into the wind into the wind! He plays a psychiatrist who got involved with one of his patients.
63
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
Batman & Mr. Freeze - SubZero
Nice choreography of movements.
64
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Nice, easy love story!
65
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Good to see someone take on this role and deliver, just like Christopher Reeve.
I like the story line and Kevin Spacey is the guy you love to hate!
Kate Bosworth has never looked better.
66
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
This is a good family film but there are violent fight scenes!
67
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
This has alway been my favourite Star Wars movie. I loved Ewan McGregor and Natalie Portman together.
68
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Titanka! Good movie. I watched Dances with Wolves so many times that I lost count. It is such an intriguing story. One of Kevin Costner's best!
69
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Very Good Family Movie. A nun to be was sent to take of a captain's 7 children, but she ended up not becoming a nun! they fellin love, got married and had to leave Austria so the captain won't serve the nazis.
70
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
Hilarious performance by Robin Williams
71
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
72
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Ewan McGregor and Natalie Portman are excellent together. attack of the Clones is really the plot-progressing pay-off!
73
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
74
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I absolutely loved the costumes and the choreography of the fight sequence.
75
Star Wars: Revelations 2005,  PG)
76
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
77
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Reese Witherspoon is sure pretty in this movie. Did you know that lightening creates glass in the soil when it strikes? watch this movie!
78
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Tom Hanks and a host of other hollywood superstars acted in this movie. It is a story about a soldier who gave his own life to save the life of the only survivor of three brothers who lost their lives to the same war! their father equally died in the same war!!
79
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
It is still a pleasure to watch this movie till date. Simba who ran away after his father was killed trying to rescue him, came back later to take his rightful place as king. Did i mention his uncle scar? That's the villian that set Mufasa(Simba's father) up and pushed him to his death!
80
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
The pride of the Jungle if you ask me.
81
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
Timon and Pumba tell it like they see it!
82
Best Men 1998,  R)
Best Men
If you ever want to see guys doing a stupid thing or two, or sticking together, watch this movie!
83
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Good laughs! Good songs that are great to train anyone's vocals.
84
Vanity Fair 2004,  PG-13)
Vanity Fair
Careful ladies who you accept gifts from, it just might cost you more than you bargained for!
85
Barbara Taylor Bradford's A Woman of Substance 1984,  Unrated)
Barbara Taylor Bradford's A Woman of Substance
Yes! Truly shows a woman of substance
86
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
Harrison Ford was a total jerk in this movie. You betray your wife, take advantage of her memory loss, and then attempt to murder her. What a mean role to play, harrison!
87
The Ten Commandments 1923,  Unrated)
The Ten Commandments
With his, you do not need to read the bible to find out the laws
88
Ben Hur 2003,  Unrated)
89
Lady Chatterley's Lover 1981,  R)
90
Portrait of a Lady 1967,  Unrated)
91
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
The Distinguished Gentleman
What can I say? Eddie always delivers. Imagine him on Capitol hill! this movie didn't hit it big with viewers though!
92
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
Good scary movie
93
The Crying Game 1992,  R)
94
The Lion, the Witch, and the Wardrobe 1979,  Unrated)
95
The Perfect Stranger 2005,  Unrated)
The Perfect Stranger
good story
96
Master of the Game 1989,  R)
Master of the Game
Now, this is a film worth watching. It is an old film, but it shows how intergrity matters!
97
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
So funny. witty ang certainly great
98
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
99
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
Three Men and a Little Lady
Good movie! It's a feel good movie. The sort that keeps you smling, long after it has finished.
100
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
John Travolta earned my respect with this comeback movie
101
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
102
Baby Geniuses 1999,  PG)
Baby Geniuses
This is definitely a good movie for the kids to watch.
103
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
One of my all time favourite classics. Sidney Poitier is just a ditinguished gentlleman.
104
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
105
A League of Their Own 1992,  PG)
106
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
The Man with the Golden Gun
Just like all the Bond movies made by Roger Moore, this is nice too!
107
The Golden Child 1986,  PG-13)
108
Music of the Heart 1999,  PG)
109
Bad Boys 1983,  R)
110
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
lways a pleasure to watch these two fight over a whole range of issues.
111
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
At least they tried to be funnier!
112
Woman on Top 2000,  R)
113
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) 1981,  PG)
Lion of the Desert (Omar Mukhtar)
Omar Muktar! Anthony Quinn was superb for this role!
114
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
115
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Classic and interesting Western. I like the quote" if you wanna shoot, shoot, don't talk!"
116
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
oh yeah! This pair at it again. Fn fun fun to watch!
117
Bad Girls 1994,  R)
Bad Girls
Madeline Stowe really stands out in this movie.A young Drew Barrymore was not bad too! Did what she had to do in order to survive!
118
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
hmm hmmm hmmmm! Anne Harthaway is not getting the awards that she deserves. She was brillian in this movie. Of course Meryl Strip is always wonderful!
119
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
This moie is worth watching!
120
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Robin Williams is alwats a genius in his acting and i am surprised that he doesn't have a lot of oscar nominations! Good Will Hunting is another exceptionally nice film.
121
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
Yes! This is definitely as good as it gets! Jack Nicholson and Helen Hunt! Wow!
122
In Good Company 2004,  PG-13)
In Good Company
This is a feel good movie!
123
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Step into the intriging world of computers. FANTASTIC
124
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
BEST
125
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
BETTER
126
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
The Matrix Revisited
GOOD
127
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
oH WHAT PARENTS GO THROUGH TO FULFILL THE DREAMS OF THEIR CHILDREN. A pessimistic man, an optimistic wife, her suicidal brother, her son who refuses to speak, a father who's a drug addict and a little girl who wants to be a peageant queen!
128
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
FUN FOR KIDS
129
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
NICE STORY
130
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
Incredible journey of a little girl that went from riches to rags and ack to riches again!
131
Stuart Little 2 2002,  PG)
Stuart Little 2
land of imagination!
132
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid
See thes huge snakes in deadly pursuit of anyone who dares to enter their domain.
133
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
134
The Swan Princess: Escape from Castle Mountain 2004,  G)
135
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Anne hathway and Julie Andrews make a fine pair in this movie about every girl's dream!
136
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Much more fun to watch now that there's a guy in the picture!
137
The Swan Princess 1994,  G)
138
The Princess Bride 1987,  PG)
139
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
140
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
141
Love Bites 2001,  Unrated)
142
Love and Basketball 2000,  PG-13)
143
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
If you've not sen this movie, go and see it!
144
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
watch Michael Douglas get the beating from his wife!
145
Sherlock Holmes in Pearl of Death 1944,  Unrated)
146
Grease 1978,  PG)
Grease
Legendary musical
147
Miss Potter 2006,  PG)
148
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
fun movie
149
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Excellent movie.
150
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
Driving Miss Daisy
Morgan freeman is always brillant, no matter what role he plays!
151
Casino 1995,  R)
152
Casino Royale 1967,  G)
153
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
Imagine aladdin discovering that his father was the king of theives!
154
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
Nice re-make. Chow Yun-Fat makes a magnificent king.
155
The King and I 1999,  G)
156
Summer Holiday 1963,  Unrated)
Summer Holiday
I must have watched this movie at age 8, but i can still sing the songs. Lovely movie!
157
The Life and Death of Peter Sellers 2004,  Unrated)
158
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
This is a film worth watching!!!
159
Rush Hour 1998,  PG-13)
160
Quills 2000,  R)
Quills
Jffery Rush showed it all in this film! Wrtes about SEX
161
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
FUN AND INTERESTING
162
The Tailor of Panama 2001,  R)
The Tailor of Panama
THIS IS TRULY ONE OF THOSE REALLY GOOD FILMS THAT PEOPLE JUST DON'T GET! watch it and see!
163
Fools Rush In 1997,  PG-13)
164
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
very moving indeed.
165
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
Moulin Rouge
Nicole Kidman arned a lot of respect by playing this role! she was magnificent!!!!
166
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
167
Chicago 2002,  PG-13)
168
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
This movie made me accept Ben Stiller as a leading man for the first time. Nice!
169
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
the stone guy, fire guy, invinsible girl, rubber guy and lightening? Interesting stuff
170
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
171
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
I totally enjoyed watching this film. Twice Julia Roberts have surprised me with the roles she chose. This is one of them. The other is in Steel Magnolias.
172
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
haahaha... shows whatlarge families are like.
173
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Hilariously funny movie. to think that two grown men would even think of crashing weddings is so far out! Good thing they got hooked themselves. Hopefully, someone else will crash their wedding!
174
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
175
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
176
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This is a bit of a scary one, at least for my kid, but she sure had fun watching it.
177
Reign of Fire 2002,  PG-13)
178
Courage Under Fire 1996,  R)
Courage Under Fire
Meg Ryan and Denzel were brillant in this movie about a bunch of guys who decide to cover up the murder of their command officer.
179
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
180
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
To think that this is a true story, makes it even more hilarious. Beautiful performance by Helen Mirren and Annette Crosbie. I loved every minute of it!
181
Uptown Girls 2003,  PG-13)
182
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
183
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
I like to do it do it, i like to do it do it, I like to..., do it! Physically fit, physically fit. i love the dance steps for this song! Fun film to watch. My kids loved it!
184
Cruel Intentions 1999,  R)
185
Cruel Intentions 2 2000,  R)
186
Cruel Intentions 3 2004,  R)
187
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey is just too brilliant in this movie
188
Red Eye 2005,  PG-13)
189
Sinbad and the Eye of the Tiger 1977,  G)
190
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
watch this movie and follow the trail of the da Vinci code.
191
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
A teacher who decides to pay more attenton to her students beyond just teaching them. She asks them to write their feelings about their various situations in a journal and together, called them the Freedom writers. Starring, Hilary Swank.
192
Cry Freedom 1987,  PG)
Cry Freedom
Heart-wrenching!
193
The Silence of the Lambs 1991,  R)
194
Code of Silence 1985,  R)
195
Conspiracy of Silence 2003,  Unrated)
196
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
Crazily, hilariously funny movie! who comes up with these ideas??
197
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
198
Children of the Damned 1963,  Unrated)
199
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
200
Matilda 1996,  PG)
201
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
TRUE STORY
202
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
203
The Advocate (The Hour of the Pig) 1993,  R)
204
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
This a a cool movie. I totally love the fight choreography. Very nicely put together. I love the movie and my kids love the PS2!
205
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Keanu Reeves, Al Pacino and Charlize Theron. Al is the devil!
206
The Hound of the Baskervilles 1959,  R)
207
Wedding Daze 2007,  R)
208
Surviving Picasso 1996,  R)
Surviving Picasso
I learnt a lot about Pablo Picasso from this movie.
209
Lost In Translation 2003,  R)
210
Raiders of the Lost Ark: The Adaptation 2004,  Unrated)
211
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
212
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
213
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
214
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
GREAT
215
Love's Labour's Lost 2000,  PG)
216
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
ORLANDO BLOOM IS MAGNIFICENT. Shows that the muslims and christians have been fighting each other for centuries now!
217
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
218
Heaven Can Wait 1943,  Unrated)
219
Almost Heaven 2005,  Unrated)
220
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
221
Epic Movie 2007,  PG-13)
222
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
223
Piglet's Big Movie 2003,  G)
224
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
225
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Hilarious way to scare someone. Just making fun of other movies.
226
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Kids all love Garfield. It's fun to watch.
227
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Oprah's debut as an actress.
228
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
John Travolta, Ving Rhames and Uma Thurman
229
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
this film made me love Kem Watanabe! He's magnificent!!
230
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
Can you stop the inevitable from happening? Can you change your destiny? Can a housewife who had the premonition of her husband's car crash prevent it from happening? Watch and find out! Julian McMahon was perfectly cast for this role and of course Sandra Bullock was spectacular as the beautiful home-goddess.
231
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Don Cheadle and Sophie Okenedo truly show us what it took to survive in Rwanda during the genocide. It is a very touching movie and should wached by everyone so we an all learn to tolerate other people's views and respect their religion.
232
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Reese Witherspoon and Mark Raffulo make a believeable story out of a weird situation.
233
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Now this is what a good story and good directing is all about!
234
The Unforgiven 1960,  Unrated)
235
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
Brilliant acting by Emma Thompson.
236
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
I sat at the edge of my seat the whole time! Good solid suspence!
237
Mystic Pizza 1988,  R)
238
Happy Feet 2006,  PG)
239
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Dermot Mulroney is just a hunk!!! Loved him in My Best friend's Wedding, The family Stone and also in The Wedding Date, he was just a dream guy!!! Lovely story of how love can be found in all places and situaions if only people would just take a chance with someone and open up their hearts and syes to see!
If she had not hired him, she would never have known him! take a chance people. There is someone out there waiting to meet you too!!!
240
Muriel's Wedding 1994,  R)
241
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
242
Children of a Lesser God 1986,  R)
243
Oh, God! You Devil 1984,  PG)
244
The Godfather 1972,  R)
245
The Godfather, Part II 1974,  R)
246
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
The steamy love between Andy Garcia and Talia Shire is worth the watch! It also shows why sacrifice of love for the greater good of a family is sometimes necessary!
247
Bonanno: A Godfather's Story (The Youngest Godfather) 1999,  Unrated)
248
Where Eagles Dare 1969,  PG)
249
Home is Where the Heart is ,  Unrated)
250
Roll Bounce 2005,  PG-13)
251
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
Our dear Macauley Culkin as the bad son? He acted the role so well, it's creepy!
252
Penelope 2006,  PG)
Penelope
This is such a good family film, although my 6 yr old covered her eyes in the kissing scene. hehe... It's a story that teaches self-belief and for us not to always believe what others say about us, especially when it's a mean or cruel comment!!! Looking forward to seeing this movie again. Christina Ricci has never been better for a role than this one.
253
Monster House 2006,  PG)
Monster House
Now this is animation at it's best. I loved the story and older kids will have fun watching this, that's for sure.
254
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
i loved every second of this film. It is well worth the watch and the romantic scenes are very nicely acted too. Kudos to Djimon Hounsou!! Brilliant actor. Queen Latifah is beautiful, sharp and witty as always.
255
Monster's Ball 2001,  R)
Monster's Ball
Halle Berry and Billy Bob Thornton play two people that are drawn together by tragedy and grief. They find solace and comfort in each other. Halle Berry got the Oscar award for Best Actress in a leading role. It sure broke grounds for black actresses!!!!
The real story here is the strife and pain racism causes and how it destroys lives.
Why anyone will want to look down on another human being is beyond my comprehension. This is 2008 people, not 1672!!!
Wake up and give people a chance to be successful and be somebody.
256
Breaking and Entering 2006,  R)
Breaking and Entering
Now, this is a film I enjoyed watching!!!
Jude Law was sensational in his acting. Check out those scenes with Juliette Binoche......
257
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
I am so glad that i took the time to watch this movie! Frank Lucas in my book, is innocent, when compared to the bad cops who allowed him to flourish doing the sort of business that distroys lives. As for Cuba Gooding Jr's character, he ought to be subjcted to a firing squad because it is people like him, without a conscience, that produce fake medicines and supply them to hospitals and pharmacies and kill innocent patients every day, especially in Africa!!!
Fake medicines have killed so many children.
I really hope this movie will inspire cops all over the world to do their jobs and protect the citizens and just do good because it is the right thing to do!! Thanks to Russell Crowe for that role and Denzel Washington for making me look beyond just the drug dealing man!!
Definitely a nice movie.
I cannot end this without commending my fellow Nigerian, Chiwetel Ejiofor for being such a good actor and playing the role of Frank's brother.
258
The Gospel 2005,  PG)
The Gospel
Besides good music, this film shows a behind the scenes look of a church and the power struggle that goes on when the founder and leader passes on.
Idris is wonderful in his role!
259
I Am Legend 2007,  PG-13)
260
Little Children 2006,  R)
Little Children
hmm....what can i say? The idle mind is the devil's workshop? Well that's what this movies proves. But beyond that, it delves into the dark world of paedophiles, and may I add that I totally agree about the castration part!!! I'm serious. Protect the kids from perverts!!!
Anyway, I enjoyed watching the movie and what is up with that overzealous guy??
Kate Winslet is amazing in her portrayal of this character, Sarah!
261
5 Children and It 2004,  Unrated)
262
Friends With Money 2006,  R)
Friends With Money
Isn't it always sad to feel like you're the only one that is yet to figure out your life, while all your friends seem to have money? Well join Jenifer Aniston as she figures out what to do with her life.
I do feel empathy for men who aren't gay and everyone else just thinks you are! I's only a matter of time before you decide to give it a try. Enjoy the movie.
263
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
A well deserved collection of Oscars!!! This movie is so dark that you feel the intensity of the evil mind at work. Gosh! Creepy I tel you. Brilliant cast, wonderful acting, and fantastic storyline if you like violence!
I swear Javier Bardem gave me the creeps in the movie! I started to think that he was a psychopathic killer for real.
264
Because I Said So 2007,  PG-13)
265
He Said, She Said 1991,  PG-13)
He Said, She Said
I know i totally enjoyed watching this film years back. Nice film.
266
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
This movie shows the different perspectives of different people experiencing the same event! It is action packed and fast. Nice movie.
267
Point Break 1991,  R)
268
Point Blank 1967,  Unrated)
269
The Air I Breathe 2007,  R)
The Air I Breathe
It has been a while since I watched a movie so intense! It is about Pleasure, Happiness, Love and Sorrow.
I like Brendan Fraser in this role. This movie also stars Forest Whitaker, Andy Garcia, Sarah Michelle Geller and Kevin Bacon. It reminds me of Nicholas Cage's character in NEXT.
270
Clean Break 2008,  Unrated)
Clean Break
This is a rather unusual thriller! It sure is "Unnatural Causes"!!! Watch it and see if you can guess who the real killer is before the end.
271
Street Kings 2008,  R)
Street Kings
Keanu Reeves is not one of my favourite actors for nothing!!
He was totally super in this role as Ludlow, who had to literally, fight for his life from the day his formar partner got shot.
TOTAL CARNAGE I tell you.
272
We Own the Night 2007,  R)
We Own the Night
WOW! What a cast for this movie! It's a movie about the prodigal son who returns home after a series of unprecedented events!!! Eva Mendes and Joaquin Phoenix were fabulous together.
273
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
Kevin Costner sure scared me with this role. He's the guy you hate to like but you kinda want to know what he'll do next. The guy was totally insane!!!
274
Boot Camp 2007,  Unrated)
Boot Camp
A movie based on a true story of how a young man had to find a way to get to a boot camp to rescue his girlfriend. It portrays the torture, suffering and abuse of young people, who their parents thought were getting the much needed help. If you call brain-washing some sort of help, that is! Parents do not leave your parenting role for some stranger to do for you!
275
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
Miss Pettigrew Lives for a Day
As far as I'm concerned, this is a classic! I loved the setting and must tip my hat to Bharat Nalluri for directing this all star cast. Wonderful all-round performance in the telling of this story of love lost and gained. Always follow your heart!!!
276
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I just can't say no to a good romance movie. Rachel McAdams is one of my favourite female actors. She always delivers her lines brilliantly and is just such a sight for sore eyes! This was the movie that made me to start taking Ryan Gosling as a serious actor. Who wouldn't want a man like that? Self-made, Ambitious, Perseverant, Loves deeply and completely. That is what men of character are made of.
277
Married Life 2007,  PG-13)
Married Life
Rachel McAdams looks so sensational in this movie. This movie portrays temptation in the highest degree. It is a pure case of you do not value what you have until you almost lose it! Funny how the wife knew all along what her husband only realised much later. Female Intuition? Who knows? I give this movie a 5 star because it's a decent well-acted drama that deals with the everyday issue of infidelity and loyalty.
278
Lakeview Terrace 2008,  PG-13)
Lakeview Terrace
Racial tension, abuse of power, disgrace to the badge, test of love and gift of life. I was impressed by Samuel L. Jackson's portrayal of a whack neighbour. Wonderful acting by the cast but Samuel without a doubt, was the one that owned the screen!
This movie should have been called Neighbour from Hell!
279
Righteous Kill 2008,  R)
Righteous Kill
Talk about a classic thriller! Robert De Niro and Al Pacino make an excellent team in this movie. Carla Gugino, Donny Warlberg, John Leguizamo, Brian Dennehy and 50 Cent all gave top notch performances.
Brilliant twist but hey! What do you expect from De Niro and Pacino? Nothing but the best!!!
Most definitely 5 stars!
280
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Jason Scott Lee was magnificent in this role. Wow! I was glued to the screen the whole time. Good acting and I am pretty sure Bruce Lee would have been proud that Jason did an amazing job with this role. It's a must see for all Bruce lee fans.
281
The Women 2008,  PG-13)
The Women
It just goes to show that when life throws lemons at you, make lemonade!
She had to go through that in order to grow and be her own woman!
Always turn adversity into strength and this bit is for the ladies in the house! Why give up your husband that you have been grooming for 13 yrs to a slut?
Let her get her own man! Keep yours. He'll learn from his erring ways and remain devoted to you till death do you part!
282
Far North 2007,  R)
Far North
Nice Drama but I think they just took us into the mind of a very disturbed and crazy woman!
For all her best intentions, what she did in the long run was absolutely unforgivable! Can a sense of loss and betrayal really push someone over the edge like that?
Good acting by the cast but it would have been nice if night didn't turn into day so quickly!!!
Briefly, this is what happened: A dark epic tale set in the harsh beauty of the Arctic where SAIVA and ANJA struggle to survive on the frozen wastes. They are forced further North to escape Soldiers taking over their homeland and settle on a desolate island. One day a figure, LOKI, appears on the ice and collapses, close to death. Despite her fears Saiva saves him. When Loki recovers, Saiva and Anja compete for his attention. A passionate relationship forms between Anja and Loki which leaves Saiva isolated. When the lovers plan to leave for a new life together, a desperate Saiva acts with terrifying and tragic consequences.
283
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
I love how this film just went from a nice little drama to action-packed thriller! This movie just goes to show that technology in the wrong hands can be lethal.
Have you been activated???
284
Quid Pro Quo 2008,  R)
Quid Pro Quo
A movie about a radio reporter who needed to face facts about himself in order to get his life back. It took the love of the girl who caused his paralysis, to make him realise he's been a pretender and more, all his adult life.
Will she stay with him or will she walk out of his life?
285
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
It truly is a curious case! A baby born as a senior citizen and was taken to a miracle pastor for healing.
He started to grow old in years , (despite the fact that doctors had predicted he was going to die soon after birth) but began to look younger with each passing year and died as a normal baby!
Watch as Benjamin sails through life in reversal. Curious indeed! What planet is he from?
286
Bedtime Stories 2008,  PG)
Bedtime Stories
Wonderful family movie about a guy who wants to be manager of a 5-Star hotel. He tells his niece and nephew bedtime stories and they ultimately happen to him the very next day! Funny and enjoyable!!! But then again, Adam Sandler is always funny.
My favourite was the scene where it rained gum-balls!
287
Underworld 2003,  R)
Underworld
Wentworth Miller is worth watching this movie for.
288
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Dev Patel was truly wonderful in his role as Jamal Malik.
A boy who grew up in the slums, got his education on the streets and ended up on the Who Wants to be a Millionaire show.
The film shows how two brothers, exposed to the same environment, end up choosing different paths.
Danny Boyle did an excellent job as a director in the telling of this story. Definitely 5 stars from me.
Yeah! The Awards are rolling in for this one.....It's well deserved. I'm looking forward to seeing Dev Patel and Freida Pinto in more films. Rising Stars in Hollywood.
289
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
290
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Frodo practically spent the entire time trying to protect the inherited ring from Sauron.
291
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
THIS A GOOD ADVENTURE STORY AND WORTH WATCHING. EXCELLENT GRAPHICS AND MAKE-UP!
292
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Well worth the watch!
293
Bride Wars 2009,  PG)
Bride Wars
pheew....what some people will do to get what they want!!!
The things these friends do to each other is so crazy and wild, that it's not even funny! How do you forgive such acts unless you've been a participant? Geez.....! But it all turned out ok. Let's hope there won't be a sequel about who gets what obstetrician and what hospital!
294
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Mickey Rourke is back! Randy "The Ram" Robinson sure made a lot of mistakes in his life but he tried to fix them. It shows how he tries to fix his relationship with his daughter and tries to marry a stripper. I love the scene where he's under seige with the neighbourhood kids. That looked like fun.
Well deserved Golden Globe for Mickey Rourke. He sure looked like a real wrestler. Good entertainment.
295
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
This movie is not just about a dog, it's about relationships and change.
A dog that refuses to conform and refuses to be trained and well-behaved (he humps his trainers) but ultimately wins the heart of it's owners. It is about knowng what is important to you and remaining true to it. It is about love, devotion, commitment and making lemonade when life throws you lemons. It's a feel good movie and I love it. Good roles for Jennifer Aniston and Owen and Wilson. Definitely 5 Stars from me.
296
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
The Love Dare! This movie, although based on the Christian faith, addresses issues facing relationships. If you're in doubt about yourself, your feelings and your motives, this film will act as a guide to lead you back to what is the most important in your life or it'll act as a yard stick for what you should aspire to have.
Some of you may want to skip the religious part of it, but just watch the whole movie! It's not bad at all!!!
297
Christmas Cottage 2008,  PG)
298
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the greatest movies of our time. It was nominaed for an Oscar in 1994, in the Best Picture category.

Beautifully Written and Brilliantly Acted!
Andy and Red form a friendship and find redemption in their common acts of decency.
There are two ways to it, you can either Get Busy Living, or Get Busy Dying!!!
Hope Can Set You Free!
299
The Reader 2008,  R)
The Reader
Another intense performance by Kate Winslet. Her character, Hanna, a Nazi guard, was haunted by the role she played at the death camps.
This movie portrays the story from Hanna Schmitz's point of view as if she was a victim of circumstance. What I see is a woman who was a sexual predator and a stone-cold killer, who felt justified in her actions not to open the door!!!
While I empathise with her dilemma as an illiterate and the fact that she chose the weak and sickly, but I cannot get past her participation in the horrid events that took place at the camp.
The young Michael Berg (David Kross) deserves an award for his role in this movie. I bet we'll be seeing a lot of him in the near future.
I hope Kate gets the Oscar she deserves because it must have been difficult to play Hanna Schmitz!
Definitely 5 stars!!!
300
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I cannot call this a horror film. It's more like a warm drama/thriller. I totall enjoyed watching it.
It's about a girl who gets drawn to a boy at her new school when she moved back with her dad, only to discover that he's a vampire!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments