My Favorite Movies
my favorite movies are the ones that had been used by God to touch my life, speak to me, enlighten me.. encourage me... made me laugh^_^
though some, i just like movies wherein you have to think about it.. ^_^
i recommend watching these films.. ^_^
| nazirite's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 2 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 3 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 4 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Racing Stripes 2005, PG) |
|
| 6 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 7 |
300 2007, R) |
|
| 8 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 9 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 10 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 11 |
The Count of Monte Cristo 2005, Unrated) |
|
| 12 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 13 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 14 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 15 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 17 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 18 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 19 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 20 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 21 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 22 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 23 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Memento 2000, R) |


























