My Favorite Movies


  1. naypf
  2. Prayfon

My fav movies...

  naypf's Rating My Rating
1
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
2
Shall We Dance 2004,  PG-13)
3
You've Got Mail 1998,  PG)
4
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
5
Take the Lead 2006,  PG-13)
6
The Parent Trap 1998,  PG)
7
Love Actually 2003,  R)
8
Legally Blonde 2001,  PG-13)
9
Serendipity 2001,  PG-13)
10
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
11
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
I love this movie!!! Diego is totally hot!!
12
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) 2006,  Unrated)
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty)
I fall in love with Ju Jin-mo. He is really hot! Kim Ah-jung is very cute too. Love it soooo much...
13
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
14
Sad Movie 2005,  Unrated)
15
Notting Hill 1999,  PG-13)
16
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
17
She's All That 1999,  PG-13)
18
Somewhere in Time 1980,  PG)
19
National Treasure 2004,  PG)
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
My favorite the Lord of the Ring
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Xing yuan (Sing yun) (Fly Me To Polaris) 2000,  Unrated)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Captain Jack is still hot in this movie. It's more than I expect. But I don't like the end part. I really want Elizabeth and Will get together. It's too sad that they are apart from each other for ten years
28
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
29
The Princess Diaries 2001,  G)
30
Air Force One 1997,  R)
31
Jurassic Park 1993,  PG-13)
32
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 2004,  Unrated)
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember)
OMG!! I should have watch it for a long time....Great great movie.
33
Ru guo Ai (Perhaps Love) 2005,  Unrated)
Ru guo Ai (Perhaps Love)
PERFECT!!!!! What a love story. Songs are touchy!!
34
Boku no kanojo wa saibôgu (Cyborg Girl) (Cyborg She) 2008,  PG)
Boku no kanojo wa saibôgu (Cyborg Girl) (Cyborg She)
Great Great!!
35
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Great love story ever been told..
36
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
It is so great.....
37
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction) 2005,  Unrated)
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction)
Great fun!! They both make me falling in love...
38
Little Manhattan 2005,  PG)
Little Manhattan
One of my favorite! Very cute love story. New York City is such a beautiful scene.
39
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Hilarious!!.....I love every scene....
40
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
OMG! Can't take my eyes of Jake ^^
41
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
OMG!!!
42
While You Were Sleeping 1995,  PG)
43
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
Touchy!!!
44
Face/Off 1997,  R)
45
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Beautiful
46
Deep Blue Sea 1999,  R)
47
Taken 2008,  PG-13)
Taken
So awesome!!
48
A Walk to Remember 2002,  PG)
49
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) 1997,  Unrated)
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi)
Greatest Chinese love story...
50
Love on a Diet (Sau san naam neui) 2001,  Unrated)
51
The Family Man 2000,  PG-13)
52
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
53
Jerry Maguire 1996,  R)
54
Lilo & Stitch 2003,  G)
55
Finding Nemo 2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments