My Favorite Movies


  naylandblake's Rating My Rating
1
The Big Sleep 1946,  PG)
2
In a Lonely Place 1950,  Unrated)
3
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
A film noir set primarily in daylight! Beat Insomnia over two decades to the punch in that respect. Also, thank goodness Roman Polanski didn't allow the screenwriter to keep his happy ending (in which Evelyn Mulray actually got away)!
4
My Dinner with André 1981,  PG)
5
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
Viskningar och Rop (Cries and Whispers)
A truly gorgeous film swathed in hues of red throughout (including during the cross-dissolves), though difficult to watch for some. The muted conversation between the two sisters near the end of the film is amazing.
6
Days of Heaven 1978,  PG)
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
8
That Obscure Object of Desire 1977,  R)
9
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
I happen to believe this film has been sorely underrated...
10
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Marvelous. Filmmaking rarely gets better than this.
11
Rear Window 1954,  PG)
12
Rope 1948,  PG)
13
North by Northwest 1959,  Unrated)
14
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
15
The 39 Steps 1935,  PG)
16
Vertigo 1958,  PG)
17
Notorious 1946,  Unrated)
18
My Own Private Idaho 1991,  R)
19
Gerry 2002,  R)
Gerry
I love films set in the desert.
20
Repo Man 1984,  R)
Repo Man
Used to be my favorite stoner film in high school.
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
22
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Probably the best western film ever made (though I haven't seen enough John Ford)...
23
Amarcord 2009,  R)
Amarcord
Fellini's return to form!
24
Omohide poro poro (Only Yesterday) 1991,  Unrated)
Omohide poro poro (Only Yesterday)
Unusual anime that chronicles the life of an office worker who learns to live and work in the countryside. Disney really ought to appease the Ghibli fans and release this film here.
25
Walkabout 1971,  R)
Walkabout
Excellent film!!!
26
Chungking Express 1994,  PG-13)
27
Fallen Angels 1995,  Unrated)
28
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
My favorite action film.
29
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
30
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
One of the most beautiful films I've seen...
31
Orphée (Orpheus) 1950,  Unrated)
32
Millennium Actress (Sennen joyû) 2001,  PG)
Millennium Actress (Sennen joyû)
Satoishi Kon has serious talent...
33
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
34
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
35
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie)
My favorite by Bunuel! Truly fabulous!
36
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
37
Alphaville 1965,  Unrated)
38
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
Marlon Brando is unstoppable...one of the best films with a high degree of sexual content (along with Belle de Jour and Henry and June)
39
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I believe that this is my favorite Miyazaki film...though Totoro and Spirited Away are amazing as well...
40
My Neighbor Totoro 1988,  G)
41
Spirited Away 2001,  PG)
42
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
43
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
44
Royal Space Force - Wings of Honneamise 1987,  Unrated)
45
By Brakhage 2003,  Unrated)
46
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
47
Love and Death 1975,  PG)
48
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
49
Deconstructing Harry 1997,  R)
50
Annie Hall 1977,  PG)
51
The Elephant Man 1980,  PG)
52
Blue Velvet 1986,  R)
53
Mulholland Drive 2001,  R)
54
Eraserhead 1977,  R)
55
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
56
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
57
Persona 1966,  Unrated)
58
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
59
Naked Lunch 1991,  R)
60
The Draughtsman's Contract 1982,  R)
61
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
62
Buffalo 66 1998,  R)
63
The Moderns 1988,  R)
64
Branded to Kill 1967,  Unrated)
65
Safe 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments