My Favorite Movies
| Nawya's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beyond Borders 2003, R)
Zasto toliko volim ovaj film...? Jer je film po meni pomalo dokumentaristickog karaktera, ljubavna prica je izmijesana sa socijalnom; ona nije klasicna, vec ljubav koja se ne moze ostvariti i zato je tako stvarna i jaka.. njenu sam jacinu osjetila u svom srcu, a Angelina svojom uvjerljivom glumom pridnosi filingu. Nije samo ta prava ljubav koja se desava samo ako si pravi sretnik ono zbog cega sam cmoljila.. tu je i ta nepravda u svijetu o kojoj ne razmisljamo sve dok je nama dobro.. a toliko ljudi na ovom svijetu pati, to je ono na sto nas film upozorava, i moram priznati da sam prolila dosta suza prisjetivsi se toga gledajuci ga. Mozda tu i tamo ima kliseja, ali su zanemarivi jer je prica zaokruzena i savrsena, a kraj nije klasicni hepi end. Jedan od najdrazih mi filmova, .. simply, volim kada film dira u srce. |
|
| 2 |
The Last King of Scotland 2006, R)
Konacno ga pogledah.. I super je. Forest je toliko pridonio filmu.. Odlicno psiholoski iznijansiran, dinamican, ne bas ne znam kako zanimljiva radnja, ali s dosta akcije pa film prodje u sekundi. Ono na sto je film ciljao je prikazati uspon i pocetak pada diktatora koji je naredio masovna ubijanja s naglaskom na njegov poremecen um. Dinamicno, dirljivo i predobro odglumljeno - meni dovoljno za odlican film, obozavam psiholoske portrete, a ovdje je to bas odlicno napravljeno, super scenarij.. stvarno mi je usao u favorite! |
|
| 3 |
The Kite Runner 2007, PG-13)
Slicno kao i Beyond borders, film govori o tome koliko sudbina odredjuje nas zivot; rodjenje pod sretnom zvijezdom imas ili nemas. Kroz pricu o bratskoj ljubavi (klinci su slatki..) i pozrtvovanosti prikazan je strasan zivot na Istoku. Jedino malo dugo traje, ali opet sam plakala ponovno shvativsi da zivot ne bira zrtve. |
|
| 4 |
Nothing But the Truth 2008, R)
Jos jedan intrigantan film o novinarstvu i principima gdje je prelijepa Kate Beckinsale odlicno odglumila lik zene koja ne odustaje od svojih nacela. Dobar film... Snazno, zanimljivo, inspirirajuce. Dva citata koja si moram zalijepiti-prvi kaze: A man can live a good life, be honorable, give to charity, but in the end, the number of people who come to his funeral is generally dependent on the weather. A drugi je duzi: "In 1972 in Branzburg v. Hayes this court ruled against the right of reporters to withhold the names of their sources before a grand jury, and it gave the power to the government to imprison those reporters who did. It was a five-four decision. Close. In his dissent in Branzburg, Justice Stewart said, "As the years pass, the power of government becomes more and more pervasive. Those in power", he said, "whatever their politics, want only to perpetuate it and the people are the victims." Well, the years have passed, and that power is pervasive. Ms. Armstrong could have buckled to the demands of the government. She could have abandoned her promise of confidentiality. She could have simply gone home to her family. But to do so would mean that no source would ever speak to her again, and no source would ever speak to her newspaper again, and then tomorrow when we lock up journalists from other newspapers, we'll make those publications irrelevant as well, and thus we'll make the First Amendment irrelevant. And then how will we know if a president has covered up crimes? Or if an army officer has condoned torture? We, as a nation, will no longer be able |
|
| 5 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 6 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 8 |
The People Vs. Larry Flynt 1996, R) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Play It to the Bone 2000, R) |
|
| 11 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 12 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 13 |
American History X 1998, R) |
|
| 14 |
Fallen 1998, R) |
|
| 15 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 16 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 17 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 18 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 19 |
8MM 1999, R) |
|
| 20 |
The Departed 2006, R) |
|
| 21 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 22 |
Breaking Up 1997, R) |
|
| 23 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 24 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 25 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 26 |
The Story of Us 1999, R) |
|
| 27 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 28 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 29 |
The Game 1997, R) |
|
| 30 |
The Score 2001, R) |
|
| 31 |
Confidence 2003, R) |
|
| 32 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 33 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 34 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 35 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 36 |
Basic 2003, R) |
|
| 37 |
Quills 2000, R) |
|
| 38 |
The Insider 1999, R) |
|
| 39 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 40 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 41 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 42 |
The Thomas Crown Affair 1999, R) |
|
| 43 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 44 |
Troy 2004, R) |
|
| 45 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 46 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 47 |
Changing Lanes 2002, R) |
|
| 48 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 50 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 51 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 52 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 53 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 54 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 55 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 56 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 58 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 59 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 60 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 61 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 62 |
The War 1994, PG-13) |
|
| 63 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 64 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 65 |
The Siege 1998, R) |
|
| 66 |
Hostage 2005, R) |
|
| 67 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 68 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 69 |
Trapped 2002, R) |
|
| 70 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 71 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 72 |
Taare Zameen Par 2007, PG) |
|
| 73 |
Jane Eyre 2011, PG-13) |









































































