My Favorite Movies


  1. navinpai
  2. Navin

My most favorite movies of all time!! You may notice that some movies with a higher rating are placed lower than one with a lower rating, but that is simply because I rate movies genre-wise, but this list is a overall favorites list

  navinpai's Rating My Rating
1
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Let Me Put This Simply.....This Is My Most Favourite Movie Of All Time!! Brilliant Story, Brilliant Acting, Brilliant Climax, Brilliant Direction, Brilliant Everything!!
2
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
If there ever was a movie tht I can promise you I'll cry watching the millionth time, just like I did the first time, this is the one!! A must watch, and a DVD tht deserves to be bought home!!
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A-mah-zing movie....Easily one of the best movies ever made!! Simply brilliant , and politically charged storyline, excellent acting, brilliant cinematography.....I simply can't ask for anything else from this movie!! Very different from the book, but just as brilliant nonetheless!! Must Watch!!
4
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
By far, the most bizarre, most mindbogglingly non-linear, completely retarded (i mean that in the best possible manner), dark, moviie I've ever seen....I absolutely loved it!! A tale of smells and the power to preserve and control them left me completely amazed at the concept. The author of the book, on which the movie is based is probably a psychopath in the making, since the movie is extremely dark...in fact this making the Dark Knight look like a fairytale!! Amazing story, amazing acting, amazing cinematography, amazing ending!! This movie has definitely shot into my list of top 5 movies of all time!!
5
Harishchandrachi Factory 2009,  Unrated)
Harishchandrachi Factory
I I had to describe Harishchandrachi Factory in one word, it'd be fan-friggin'-bombastic-awesome-tastic!!

The movie is a tribute to Late Dadasaheb Phalke and a token of appreciation for initiating a movement that went on to create the second largest movie industry in the world.

Nandu Madhav as Phalke aka Dr. Kelpha is simply brilliant!! A Modern day Charlie Chaplin, a brilliant actor, who truly deserves a huge hand!The satire, the irony, the dark comedy, the timing, the editing is all upto precise perfection!!

Harishchandrachi factory truly recounts the story of the Indian film industry, with all it's ups and downs, and "jugaad" philosophy!!The movie begins with a simple scenario of a unemployed man who gets inspired from a British motion picture theater( in a tent).

Screw Tarantino....... Phalke is my new movie making hero! Simply put, the film selecting jury of Oscars are major buttheads if they can't recognise genius when the see it!!!

I don't even think that I have to say it, but this is definitely the best Marathi movie I've ever watched.It's probably in my alltime top 5!

Watch it or die!!
6
Three Idiots 2009,  PG-13)
Three Idiots
In one word, "Outstanding" is what best defines 3 Idiots! Brilliant script, brilliant acting, lovely transitions between emotions. If you have even a milligram of self respect in yourself, please do watch this movie.

With every Raju Hirani film, the expectations are sky high. And Raju somehow manages to always satisfy them! This movie, while a laugh riot, delivers a important messages to the student community at large.

There were initial doubts as to whether Aamir, a 44 yr old, will be portray the role of a 22 yr old college kid, but once the movie starts you simply don't think about this. Yeah, Aamir does overact a bit, repeatedly scratching his head or rubbing his nose, but the overall movie is not at all affected by this.

The only flaws I found were: 1) Aamir overacting, trying too hard to act like a 22 yr old 2) The unnecessary inclusion of the Zoobi Doobi song 3)The over-drama in the stillborn child scene, which ends completely expectedly!

However, the movie is revolutionary in all aspects,and a must watch for every college going student, professor and teachers. The message being delivered is really an important one, and I hope the ripple effect of this movie will be seen, just like it was seen for Lage Raho Munnabhai, by the same direcotor.

Please do yourself a favour and watch this movie..... Definitely a MUST WATCH!!
7
Sarkar 2005,  Unrated)
Sarkar
What a brilliant movie....Awesome from start to end..Amitabh proves for the umpteenth time that he is the king of bollywood....Govinda, Govinda, Govinda, Govinda,Govindaaaaaah!!
8
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Brilliant Movie....Not a Single Word Spoken, But The Message Is As Loud As Life....Brilliant Acting As Well..The End Points To A Sequel....Can't Wait For It!!
9
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Whoa....watched this movie, with pretty mediocre hopes, since I'm not really a big fan of the pulp fiction genre (or of Tarantino for that matter).......This movie is simply awesome......Some heavy accents here and there, so your best bet would be to watch it with subtitles (loads of German and French involved, so subtitles necessary anyway).....hats off to Christoph Waltz for his role as Col. Landa, and of course Brad Pitt for his ability to completely transform into his character (Lt. Aldo Raine).....Loads of gross scenes which may not be suitable for the younger ones (I heard somewhere that these scenes are Tarantino's specialities!!)....but if you can handle these, then the movie is very enjoyable.....do watch if you like altenate history movies or anti-nazi movies....Do watch it!!
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A Movie Cannot Get Better Than This.....Long Live Heath Ledger, Long Live The Joker.......Why So Serious??
11
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
What a concept, what a classic concept....I was skeptical when I heard about the storyline, but when I watched it, I was completely astonished...Brilliant acting, Brillaint direction, and a very very thrilling climax!!
12
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
To Put It Simply, Its My Most Favourite Animation Movie Of All Time!! Right From Start To End, its A Constant Laugh Riot!! A Must Watch!!
13
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Something about this movie makes me wanna watch it over and over!!
14
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
As A Teen, I Really Related With This Movie.....Its Not plain S.E.X...there's a story to it as well!! :)
15
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Wow....Was never a fan of Star Trek, but this movie changed everything......Love the movie!! Even if U have no idea about StarTrek (like I did), by the end of the movie, U appear enlightened!!....Brilliant movie...Must Watch!!
16
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
Loads Of Swearing, But If U Can get Past That, Its A Really Funny Satirical Movie (Kinda Sadistic Comedy)....I Liked The Climax...Unbelievable!!
17
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
My second most favorite CGI movie (after Madagascar), this movie appeals not just to the kiddies, but also to adults, and is a great movie to wach with friends and family!! Don't miss it!!
18
300 2007,  R)
300
A Masterpiece.....Din't Care Too Much For The Ending Though....If he is good enuf to strike The face,he's good enuf to strike the heart too!!
19
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
This single movie made me a fan of Michael Moore....Brilliant...This one is a pure eye opening experience!! Must Watch!!
20
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
Awesome Movie!! Must Watch For All Teens (Above 18 Of Course!! :) :))....Some Really Funny Acting By Seth!!
21
21 2008,  PG-13)
21
A Really Well Thought Out Movie..>And Guess What, Factually Correct As Well!!
22
War of the Worlds 2005,  PG-13)
23
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Oh my god, what a crazy movie!! Coming from the land of Rajinikanth, I'm used to watching amazingly imaginative action moves, but this movie takes the cake for crazy action........A carrot has been featured in this movie very strikingly....I Love the movie!!
24
The President Is Coming 2009,  PG)
The President Is Coming
A Really Good Film Showcasing Typical Indian Stereotypes.... The Movie Is One Of The Few "Comedy For The Smart Man" Kinda Movies....And Is Thoroughly Enjoyable!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments