Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  naughtymhe24's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
WOW!
OMG!im so obsessed on this movie! i love the story a lot! -one of a kind dark romance between human and vampire--EDWARD CULLEN the vampire i could dream and wish for--lol-- I really really like and love the movie! it made me crazy!-hahaha---"About three things I was absolutely positive: First Edward was a vampire. Second there was a part of him and I didn't know how dominant that part might be that thirsted for my blood. And third I was unconditionally and irrevocably in love with him."

-ISABELLA SWAN-
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
-- The next chapter of twilight.. NEWMOON is finally here!! and so as well the continuation of obsessions...-LOL-
-- the movie is packed with action and killer special effects.--
-- people keep screaming seeing the WOLF PACK shirtless -- and i belong to them!! --
-- OMG!! JACOB BLACK returns with shorter hair and killer ABS.., you made me melt and crazy..dying to touch your ABS!! He's super HOT..really HOT-LOL-You made me LOVE YOU!
-- EDWARD CULLEN, i still LOVE YOU.. and even LOVE YOU MORE!! you're still the sparky splendor vampire.
-- meet the new clan of vampire.. THE VOLTURI...be scared of this dangerous coven of vampires.
-- I like all the casts of the movie.. they portrayed their roles at their BEST and audience saw it in the big screen.
-- the vampires and werewolves look shocking but they are still realistic and convincing.
-- more roles for Dakota Fanning --
-- i like the how the story started and ended because already read the book.
-- how the story ended makes the people especially to those TWILIGHT ADDICT like me..will be excited and long for the next chapters (The Eclipse and Breaking Dawn)..
-- GO GO GO!!
3
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
---- i really love the movie :)
---- most true-to-life romantic comedy
---- It's an anti-fairytale about a boy who falls head over heels for the kind of girl who doesn't believe in love or fate.
" I, like being on my own. I think relationships are messy and people?s feelings get hurt. Who needs it? We?re young, we live in one of the most beautiful cities in the world; might as well have fun while we can and, save the serious stuff for later."

"I just, don?t feel comfortable being anyone?s girlfriend. I don?t actually feel comfortable being anyone?s anything." ---- i can relate on this --- LOL----
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
your always the man! a very funny movie....I love amanda bynes!
5
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
love the story...so sweet :)






i absolutely love this film!
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this was absolutely amazing! I love it very very very much! It is so sweet but at the same time it so sad...I know the whole movie by heart. sweet because Landon did anything just to prove that she loves Jamie vey much...sad because in the end jamie was about to die..as i watched it, i can't helped to wipe my teary eyes..it made me me cry...i learned many things about love!
7
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
i've been dreaming of a true love kiss!!..hehehe :)
8
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
i love the movie a lot!..i love the story, i love and always admired Amanda Bynes the way she portrayed her character and roles. it's funny but there's a lesson to be learned...it makes me DORK!..hahaha
9
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
it made me cry.....






i love watching the film soooooo much! great concept of the story..a romantic comedy film:) sooo sweeet!!:)
10
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
GREAT FILM! I LOVE CHANNING TATUM A LOT!
11
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
these are words i want to say in this move.."GREAT..TERRIFIC...PERFECT" groove your body and hit the floor!!!
12
If Only 2004,  PG-13)
If Only
The message is just simple: If you love someone don't waste time of showing how much you love him or her. On how much you value him or her. And how much you appreciated him or her for being there with you. i love it!
13
Make It Happen 2008,  PG-13)
Make It Happen
how i wished was a great dancer like her! a very nice moves, I like Mary Elizabeth Winstead, she is so pretty! is she really good in dancing?! whoa! i like the story! added on the lists of my crush...RILEY SMITH
14
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) 2004,  Unrated)
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love)
i enjoy watching korean films! this movie was so cute! i love the concept story!quite complicated yet sooooo sweeettt!
15
Jeni, Juno 2005,  Unrated)
Jeni, Juno
super cute:)..young LOVE!
16
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend) 2003,  Unrated)
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend)
its just the guy easily fall inlove with the girl in just a snap..kinda not clear..how it all happened when the guy always make bully with her tutor..but i still love watching it and its very funny!!!
17
Memento Mori 2005,  Unrated)
Memento Mori
Why call ?Memento Mori? wanna be a horror movie?? I love watching horror movies but i do not consider this as a horror film. I can't help but get the feeling of the movie wants just to be and should have just been a love story between two people who just happened to be both girls.The supernatural and lesbianism certainly make for an interesting and strange combination, but they are two freshly melded ideas that shed the moldiness of when they are separate and nondescript in most cinematic treatments presently. i find the story very interesting..can i relate with it???
18
Eorin shinbu (My Little Bride) 2004,  Unrated)
Eorin shinbu (My Little Bride)
i love watching it!
19
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
20
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
O.M.G! One among the best movies I have ever watched!It takes your heart and soul whatever you call it and rips it right out leaving you emotionally drained and unable to function. I know that's how I felt when I saw it the first and second time. definately a movie to remember.
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
23
Sweet November 2001,  PG-13)
24
Bring It On 2000,  PG-13)
25
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
26
High School Musical 2006,  G)
27
High School Musical 2 2007,  G)
28
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
:)
29
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
two-thumbs up! great movie:)
30
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
O M G!! the movie is very great! i don't want to be disturb while im watching this film! the concept of the story is great! especially the twist within the story! i always believed that LOVE conquers all no matter how tough the situation. i really really really LOVE the film!...
31
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
i like watching this movie! graphics and special effects were good! fantatstic!!
32
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
this movie is so funny! i want to see a real chipmunks:)
33
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds
GREAT!
the movie is very interesting..at first you may feel of being confused but you will realize in the end the everything makes sense..it made me cry...Will Smith is a very good actor..he has the characteristics of versatility! :)
34
Untamed Heart 1993,  PG-13)
Untamed Heart
it made cry....;(
35
Only You 1994,  PG)
Only You
its a very nice movie according to my officemate..and im interested to watched it...already watched it! a very romantic and a little bit of laughter film...i like it!
36
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Two-thumbs UP!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments