My Favorite Movies


  natters28's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
If you liked the 1st and 2nd POTC films.......You will absolutely love this! Its even darker, even more emotional and even more hilarious than the 1st and 2nd! There are twists and turns, great witty one-liners, and shocks aplenty. Death, high emotions and stunning sword fights really bring the film to .life, but its the breath-taking special effects that really bring the film to life. Johnny Depp is even more gorgeous, and even more amazing, and definitly deserves an Oscar for his show-stopping performance......Simply AMAZING!!
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
My favourite film.....I just love it!! I have seen this film 4 times at the cinema and it never gets boring. Johnny Depp is soooo hot as the cheeky yet charming Captain Jack Sparrow, and shows his more emotional, deeper side. It is definitely the Summer Blockbuster, and keeps the audience gripped throughout with it's many twists and turns. Stunning special effects, a gorgeous cast, and a storyline to beat all storylines....This really is the film of the year!!!! A definite must-see!!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
FANTASTIC FILM!! One of my absolute all-time favourite films! Johnny Depp steals the show, and a an audiences heart, as the cheeky, mischievious pirate Captain Jack Sparrow! Watch this just to see him, he is superb....
4
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Wow! I have never in my life sat through a film & laughed from the very begining to the very end......Until I saw this. Tears were rolling down my cheeks with laughter as gag after gag after gag flew at me. The entire audience left the cinema with huge grins on there faces; it's that amazing. What I really loved was that the storyline was light-hearted, yet meaningful, all the house-hold favourite characters were featured somewhere within the story, and the jokes were fresh & original. As you sit and watch this film you find yourself relating to the characters, and saying to yourself "That's something I'd say or do". Thats because The Simpsons is so true to life, its scary! It manages to keep its humour clean, with slight sprinklings of adult comedy that won't offend youngsters. It wipes the floor with all other animations, & is better than ALL 3 Shrek movies PUT TOGETHER!!!! It really is THAT good! The greatest animation film of all-time, & a total must-see!!
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This film is superb in so many ways......Graphically, it is truly stunning, and a landmark in cinematic history. It has one of the most carefully crafted & beautifully told scripts ever produced. And includes the acting talents of some of the film industires most creative & bold actors & actresses. Simply breath-taking & unforgettable!
6
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Eminem: amazing rapper and now fantastic actor! He is living proof that no matter what your past, you can always come out on the other side better off! So never give up! This film is a warm-hearted, hard-hitting, life-like drama imitaing the rappers own life. Powerful stuff, and a must-see.
7
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
This is a wacky, weird, almost scary film.....but it is also hilariously funny with a storyline to capture anyones imagination. Very very good, must-see comedy with a twist of wackiness.
8
Shallow Hal 2001,  PG-13)
Shallow Hal
This comedy starring comic king Jack Black is absolutely fantastic! With plenty of laugh-out-loud gags, and a twist and turn storyline, this is probably one of the very few romantic comedies that I actually like....Well worth watching.
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This film is fantastic! It has some breath-taking special effects, an emotional and gripping storyline, and those classic X-Men characters which we all love. I definitely reccomend this!
10
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A Box-Office hit, this film has been a family-favourite since it was released in 1993! It tells a truly heart-warming story with characters that just capture your heart. An all-time comedy classic.
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
12
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Fantastic romantic musical, starring Patrick Swazyze. With a beautiful love story, and some of the most memorable and catchy songs ever composed, this is one musical you will watch time and time again.........and never get bored!
13
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
This film is absolutely terrifying! It will have you gripped and guessing throughout with it's complex storyline and horrifying gorey scenes! Definitely not one to watch by yourself.
14
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Amazing film with unbelieveably amazing special-effects! It has some captivating characters and a superb storyline.
15
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Will Smith is just gorgeous in this film!! I really would just watch it for that reason......But no seriously this is a good film, with a really captivating and mysterious storyline that keeps you guessing till the end. The special effects are stunning, but this film does slightly drag a bit....Otherwise, it's fantastic.
16
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
This is a really wacky film, yet it is extremely funny! With great jokes, a fantastic storyline, and an amazing cast, this really is a comically genius film.
17
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
I have now seen this film (after watching the sequal....) and it is fantastic! Much better than the first one with laughs aplenty! Ben Stilleris truly fantastic and brings a smile to your face with his comical expressions alone....truly amazing!
18
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Very, very funny film. Ben Stiller is yet another comic-genius, but the best scene has to be when he has been injected with truth-syrum.....extremely funny stuff!
19
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Amazing, timeless, hilarious comedy for all the family. Cheeky Kevin (played by Macaulay Culkin) is a fantastic character the whole family will adore! A classic christmas comedy to watch time and time again.
20
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
This is the original Disney-Pixar film and I LOVE IT! It is absolutely hilarious but heart-warming at the same time as friendships are tested and also made. And of course it answers that question all children ask: Can toys really come to life? Amazing, timeless classic!
21
Shrek 2001,  PG)
Shrek
With two of the most funniest actors on the planet (Mike Myers and Eddie Murphy) this movie was certain to be a big hit....And boy was it ever! With a loveable storyline, and characters to fall in love with, this truly is an unforgettable family comedy, that you will want to watch time and time again.
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Love it!! It's not as good as the 1st or 3rd, but it is still a cinematic classic! Fantastic.
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The 1st in cinems most triumphant trilogy, this film started off the most memorable story every put onto the silver screen. A timeless classic, with unforgettable characters.
24
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Creepy film about a terrifying mummy. This has some truly gory moments and has you gripped from start to finish. A must-see!
25
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Toe-tapping and unforgettable music, a huge A-List cast as you've never seen them before....This film has it all. Starring the absolutely superb Catherine Zeta-Jones, Richard Gere and Renee Zellweger, this musical features drama, suspense, comedy and music you will simply never forget. See your favourite stars singing and dancing in this mind-blowing show that will have you singing along with delight.
26
Evita 1996,  PG)
Evita
Deep, emotional and heart-warming. Evita is one of Andrew Lloyd-Webber's most famous musicals, loved all over the globe. Madonna and Antonio Banderas star in the film version of the West-End Musical, and they put on a show-stopping performance. This film may have you slightly confused, but the songs are absolutely superb....
27
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
This is Andrew Lloyd-Webber, once again at his greatest! In this remake of his hit musical, you will experience the mind-blowing music, eerie mystery of the Phantom and love story between Christine and Raul. This film sends goosebumps down your spine with it's award winning music.....SUPERB!
28
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Nicolas Cage is fantastic in this action-packed, mystery film. This film has you guessing right till the end, and has twist and turns aplenty.
29
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Dazzling special effects really make this movie! See Peter Pan truly come to life and experience Neverland as you've never experienced it before. With superb young actors, and it's stunning flighing scenes, this film is a sure hit with all the family.
30
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This film is sooooooooo funny! The storyline is amazing, the cast are simply great, the characters are unforgettable and you won't stop laughing from start to finish. This is a comedy must-see!!!!
31
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Grab the tissues because this film is a real tear-jerker. See a true-friendship turn into true-love, and watch it all go horribly wrong. This film touches your heart and soul, and makes you realise the true meaning of friendship.......Superbly heart-warming.
32
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
This is by far the best of the X-Men trilogy. Stunning special-effects, a superb cast and those truly unforgettable characters, this film has it all. Plus, there are some hidden twist along the way....Brilliant!
33
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This film is an absolute masterpiece directed by the directing genius Tim Burton. The characters are so colourful and unique and the storyline will capture the heart of both kids and adults alike. A stunning film!
34
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
FANTASTIC film! Though a little bit frightening. It has you on the edge of your seats throughout, and is full of twists and turns. Sadly though, after seeing it once, you don't really want to see it again becuase you already know all the twists......
35
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
This film has all the elements any good family film should have. It has humour, it has non-stop action and it has a happy ending! Ben Stiller is at his usual comic best, as is Robin Williams and one of Britains best comedians (Ricky Gervais) even brings a few laughs. The storyline is unique and intriguing, the cast are superb and the special effects are out of this world. So if you want to find out what happens after dark at a museum, watch this film, it'll have you gripped from start to finish!
36
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I'm not a huge fan of romantic comedies, but even I couldn't help but love this warm-hearted, hugely funny film about the troubles of love. Irresistably funny comedy that will have you laughing throughout.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments