My Favorite Movies


  natedawg09's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
THIS HAS TO BE ONE OF THE GREATEST MOVIES OF ALL TIME, EVEN BY MY STANDARDS. THE STORYLINE AND ACTION SEQUENCES TIED INTO EACH OTHER PERFCECTLY AND SPAWNED A NEW GENERATION OF ACTION FILMS. SUCH AS KINGDOM OF HEAVEN AND TROY.
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
BY FAR MY MOST FAVORITE OF THE SERIES.
3
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I DO BELIEVE THIS IS THE GREATEST BOND FILM YET, I KNOW IT SOUNDS CLICHE, BUT THE BRUTAL OPENING SEQUENCE SOLD ME. AND THE IMAGINATIVE CUT WITH THE CARD SYMBOLS DURING THE OPENING CREDITS, BRILLIANT. DANIEL CRAIG CAN UNBELIEVABLY PULL OFF THIS BOND.
4
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
THIS FAST-PACED ACTION THRILLER IS ORIGINAL AND MIND-BOGGLING. I DIDN'T SEE THE SEQUEL COMING BUT IT WAS JUST AS GOOD, ALMOST.
5
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
REALLY HOPE THEY MAKE ANOTHER LIKE THIS. THE CLASSY, SOPHISTICATED CHARACTERS OF THE "SESSIONS" ARE AMAZING.
6
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
THIS IS ONE SICK MOVIE. IV'E SEEN THIS GUY AT PRACTICE HE DOESN'T FOOL AROUND IT'S ALL REAL.
7
Underworld 2003,  R)
Underworld
KATE IS SMOKIN' HOT AND DELIVERS AN EXCELLENT PERFORMANCE IN THIS AMAZING TAKE ON VAMPIRES AND WEREWOLVES. I ABSOLUTELY LOVED THIS MOVIE, BUT I'M DISAPPOINTED AT THE LACK OF EFFORT IN THE SEQUEL.
8
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
WHO BETTER TO BE A KILLING MACHINE THAN ARNIE HIMSELF. WAY RAD FLICK.
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
ONE OF THE GREATEST MOVIES EVER MADE, ALMOST AS GOOD AS THE SEQUEL.
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
CAN'T BELIEVE HOW GREAT THESE MOVIES ARE.
12
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
HOLY SMOKES THIS HAS TO BE THE GREATEST MIYAZAKI FILM SINCE PORCO ROSSO.
13
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
I LOVE THESE GUYS.
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
THE BEST MOVIE OF ALL THREE, I SAW THIS WHEN IT FIRST CAME OUT, AND LOVED IT. THE WHOLE COCEPT OF THE MATRIX IS AMAZING.
15
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
KEEP UP THE GOOD WORK.
16
Blade 1998,  R)
Blade
SNIPES IS THE MASTER, ALWAYS BET ON BLACK. NOT TO MENTION KRIS KRISTOFFERSON.
17
Troy 2004,  R)
Troy
this is a crazy movie. i love the fight scenes. it actually makes you like brad pitt regardless of any other of his movies.
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I OWN THIS AND IT WAS JUST AS GOOD AS THE FIRST, ALMOST, THEY JUST KEEP GETTING BETTER. ULTIMATUM ANYONE?
19
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
BOUGHT IT RIGHT AWAY.
20
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
THE ONE THAT STARTED IT ALL, SAVE THE TV SERIES. I CAN'T GET ENOUGH OF IT, BUT NO MATTER HOW GOOD THEY GET THIS ONE WILL ALWAYS BE MY FAVORITE.
21
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
JOHN WOO MADE THIS FILM A CLASSIC, EVEN THOUGH IT'S NOT A MARTIAL ARTS FLICK.
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
PROBABLY THE GREATEST MOVIE WITH TARANTINO'S NAME ON IT.
23
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
ON OF THE GREATER, UNDER-RATED ZOMBIE MOVIES.
24
Cowboy Bebop - Session 1 2000,  Unrated)
Cowboy Bebop - Session 1
I LOVE THIS SHOW, CAN'T GET ENOUGH OF IT. THE MUSIC REALLY CONTRIBUTES TO THE ATMOSPHERE.
25
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
THIS IS ONE OF THE COOLEST MOVIES FOIR KIDS I HAVE EVER WATCHED.
26
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I ABSOLUTELY LOVED THIS MOVIE IT WAS A SLICK MIX OF COMEDY, ACTION BLENDED IN WITH MARITIAL PROBLEMS.
27
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
HOLY SHIT. I THOUGHT ONG- BAK WAS CRAZY THIS GUY JUST CONTINUES TO IMPRESS ME. TONY JAA IS AMAZING.
28
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
HOLY SHIT, I LOVED THIS. NEVER LAUGHED SO MUCH IN MY WHOLE LIFE. I'LL GIVE YOU $6 TO TOUCH YOUR TOES. AND WILLIE NELSON AT THE END.
29
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
"BRUTALE", that's all I have to say.
30
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
THIS WAS AWESOME, JOHN WOO USUALLY IS. ONE OF MY NEW FAVORITES. THE ONE THING I FOUND THOUGH, WAS THAT THE MUSIC WAS VERY AMERICANIZED, INTERESTINGLY ENOUGH.
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
MISSED A FEW MAJOR PARTS FROM THE BOOK.
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
STILL AS GOOD AS THE FIRST.
33
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
THIS IS ONE OF MY ALL TIME FAVORITE MOVIES. PEOPLE USUALLY OVERLOOK IT BECAUSE OF THE "MATRIX" TRILOGY BUT IT HAS IT'S OWN AIR OF STYLISH DESIGN. SO WATCH IT.
34
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
PROBABLY ONE OF THE BEST COMIC BOOK HERO MOVIES I HAVE SEEN YET. IT EVEN OUTDOES THE PREVIOUS FILMS FOR BATMAN. IT'S DARK AND THE WAY BATMAN SHOULD BE PORTRAYED.
35
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
THIS IS ONE OF THOSE MARVEL MOVIES THAT ACTUALLY DOES JUSTICE TO THE COMICS. I ABSOLUTELY LOVED IT NOT TO MENTION THE SEQUEL.
36
300 2007,  R)
300
ONE OF MY NEW FAVORITES. GERARD BUTLER WAS AMAZING AND THE FIGHT SEQUENCES UTTERLY MIND-BLOWING. A MUST SEE.
37
Crank 2006,  R)
Crank
THIS IS HONESTLY ONE OF MY NEW FAV FLICKS. I HAVE A COUPLE THEORIES ON THE ENDING. ALSO CHESTER FROM LINKIN PARK IS HERE,

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments