My Favorite Movies


  Natascia's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
2
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Top Teen 80s Movie
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Top Fantasy Story

Revitalizing a Frankenstein-esque story in modern times, Tim Burton created a visual and intellectual masterpiece. Unsurprisingly, Johnny Depp is magnificent in his role of Edward. Humor plays a large part in this movie but the messages buried under the surface of "Edward Scissorhands" are very powerful. Finally, the filming, directing, and use of sets makes this movie stand out.
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Top Action Drama
5
American History X 1998,  R)
American History X
Most Disturbing* Content
*In an interesting way!

One of the most amazing films I have ever seen. Everything about this film is spectacular, from Norton's and Furlong's near-perfect acting, to the extremely intelligent script, to the captivating directing. I find the movie terrifyingly good at not only portraying neo-nazism but also displaying how convincing their ideas can be. A must-see for EVERYONE.
6
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
7
Finding Nemo 2003,  G)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Top Family Movie

one of the best movies i have seen in my lifetime. the family, though quirky, was so realistic and down-to-earth that it felt like i was watching real people. olive was the most amazing, inspirational character that made me cry and smile at the same time. this film was extraordinarily touching and endearing. a must-see for absolutely everyone!
9
Ice Age 2002,  PG)
10
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
Instantly one of my favorite films of all time, "Bonnie and Clyde" is a perfect combination of excellent directing and a talented cast. The cinematography and pace of this film fit the story very well, as did the smart dialogue. I really liked how the plot did not rely too heavily on dialogue, but on looks and actions, to tell the story. Finally, I appreciated how the movie did not stray excessively from Bonnie and Clyde's real lives.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments