Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nat747low's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
"I love, I love, I love you."
2
Casablanca 1942,  PG)
3
Spy Game 2001,  R)
4
Mulan 1998,  G)
5
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
6
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
10
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
V for Vendetta 2006,  R)
13
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
14
Sense and Sensibility 1995,  PG)
15
Prime 2005,  PG-13)
16
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
17
The Incredibles 2004,  PG)
18
Tombstone 1993,  R)
19
The Natural 1984,  PG)
20
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
21
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
22
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
23
A League of Their Own 1992,  PG)
24
School of Rock 2003,  PG-13)
25
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
26
The Color Purple 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments