My Favorite Movies


  nancyb1963's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
This is my all-time favorite movie...cory I know, but I love it!!
2
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
Bette Davis at her bitchy best!!!
3
Halloween 1978,  R)
Halloween
This has got to be the best horror flick made
4
Gladiator 2000,  R)
5
The Lord of the Rings 1978,  PG)
6
A League of Their Own 1992,  PG)
7
Brubaker 1980,  R)
8
Dead Man Walking 1995,  R)
9
The Client 1994,  PG-13)
The Client
Susan Sarandon...'nuf sed
10
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
11
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
12
The Matrix 1999,  R)
13
Braveheart 1995,  R)
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
15
Final Destination 2000,  R)
16
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
17
Hollow Man 2000,  R)
18
The Patriot 2000,  R)
19
Face/Off 1997,  R)
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
21
Hellboy 2004,  PG-13)
22
Cast Away 2000,  PG-13)
23
Independence Day 1996,  PG-13)
24
Unforgiven 1992,  R)
25
Dirty Harry 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments