Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nadjab29's Rating My Rating
1
I Am Legend 2007,  PG-13)
2
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
3
Oh, What a Lovely Tea Party 2004,  Unrated)
4
Series 7: The Contenders 2001,  R)
5
Love Rome 2004,  Unrated)
6
A Closer Walk 2003,  Unrated)
7
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
8
Ali 2001,  R)
9
Boom! Hollywood's Greatest Disaster Movies 2000,  Unrated)
10
Close Encounters: Proof of Alien Contact 1999,  Unrated)
11
Bad Boys 1995,  R)
12
On the Assassination of the President 2007,  Unrated)
13
Hancock 2008,  PG-13)
14
Lucy You Love It 2000,  Unrated)
15
Hell on Wheels 1967,  R)
16
Seven Pounds 2008,  PG-13)
17
Stupid Teenagers Must Die ,  Unrated)
18
Vigilantes 2006,  PG-13)
19
Old Joy 2005,  Unrated)
20
Hitch 2005,  PG-13)
21
Grave Tales (Killer Story) 2004,  Unrated)
22
Buzby the Misbehaving Bee 2004,  Unrated)
23
Killer Story 2004,  Unrated)
24
The Prize Fighter 2003,  R)
25
Comic Book Superheroes Unmasked 2003,  G)
26
Bad Boys II 2003,  R)
27
I, Robot 2004,  PG-13)
28
Terror Tract 2000,  R)
29
The Slaughter Rule 2002,  R)
30
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
31
The Broken Giant 1996,  R)
32
Men in Black II 2002,  PG-13)
33
Men in Black 1997,  PG-13)
34
Enemy of the State 1998,  R)
35
Merc Force 2003,  Unrated)
36
Made in America 1993,  PG-13)
37
Independence Day 1996,  PG-13)
38
Brother's Destiny (The Road Home) 1996,  PG)
39
Funny Farm 1988,  PG)
40
Backlash 1986,  R)
41
The Affair 1973,  PG)
42
Paradise in Harlem 1940,  Unrated)
43
The Last American Hero 1973,  PG)
44
The Adventures of Mark Twain 1944,  Unrated)
45
Number 18 (Mahagonny) 1980,  Unrated)
46
Say Amen, Somebody 1980,  G)
47
Mandie and the Secret Tunnel 2008,  G)
48
Clash of the Wolves 1925,  G)
49
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
50
The Human Contract 2008,  R)
51
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
52
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
53
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
54
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
55
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
56
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
57
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
58
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
59
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
60
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
61
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
62
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
63
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) 2005,  Unrated)
64
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
65
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
66
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
67
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
68
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
69
The Medallion 2003,  PG-13)
70
Project Ninja Daredevils (Ninja the Protector) 1986,  Unrated)
71
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
72
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
73
Jackie Chan's Bloodpact (San shi liu mi xing quan) (The 36 Crazy Fists) (Master and the Boxer) 1977,  PG-13)
74
The Karate Kid 2010,  PG)
75
Jackie Chan: The Kung Fu Years 2004,  Unrated)
76
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004,  Unrated)
77
The Invincible Fighter: The Jackie Chan Story 1996,  Unrated)
78
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
79
Rumble in the Bronx 1996,  R)
80
Kickfighter (Mu zhong wu ren) (Jackie Chan's Second Strike) (Final Run) 1989,  Unrated)
81
Snake & Crane Arts of Shaolin 1979,  Unrated)
82
Master of Disaster (Lung fu siu yeh) 1981,  R)
83
San suk si gin (The Shinjuku Incident) 2009,  R)
84
Rumble in Hong Kong (Nu jing cha) (The Heroine) 1973,  PG-13)
85
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
86
The Way We Are (Tin shui wai dik yat yu ye) 2008,  Unrated)
87
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
88
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
89
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
90
Top Fighter 1995,  Unrated)
91
Devil's Woman 1996,  Unrated)
92
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
93
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
94
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
95
Bruce Lee: Path of the Dragon 1998,  Unrated)
96
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
97
Tekken 2010,  R)
98
Spiritual Kung Fu (Quan jing) (Karate Ghostbuster) 1978,  PG)
99
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
100
The Inspector Wears Skirts (Ba wong fa) (Top Squad) (Tyrant Flower) 1988,  Unrated)
101
The Protector 1985,  R)
102
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) 1982,  Unrated)
103
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
104
New Fist of Fury (Xin jing wu men) 1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments