Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  naditurani8's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I love this movie.
"One ring to rule them all".
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Its great, one of the best movies
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Canīt be better. The end of the trilogy is great...
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
5
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
This movie is brilliant, very realistic.
6
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
This film its great, soo scary..
7
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
One of the best movies that I have seen.
8
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
I cry with this movie, i love it.
9
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
I love this movie so much!. Its sad, but Its really good!. And the little boy is so adorable...I love how he speaks :) .
And I like because it combines many kinds of genres, at the beginning it is comical and romantic and then it is a drama.
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
OMG!!, one of the best movies i have seen!. Yes, itīs really really sad. Honestly, i canīt believe the desicion that took Anakin :( ... he was so cute!!.
Just LOVE IT! :)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
This is the beginning of the entire saga and is really good. I have many desires of seeing the complete saga.
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Awesome movie, itīs sad, but great movie!. The saga is becoming better, want to see the others :) .
13
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I love this movie, all the songs are great, and the dance too.
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Wooow! just wow!!
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I donīt have words to describe it!...I was very surprised because itīs great. I felt pity for Darth Vader, because i think he always was good :( ..
16
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
This is better than the first... The songs are great, and Vanessa acted very good in this, finally she and Zac have kissed!!. The story was really, really cute and romantic...love the part when Vanessa sing Gotta go my own way.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments