My Favorite Movies


  nadine18's Rating My Rating
1
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
wheres my drewl bucket
2
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
Kevin & Perry Go Large
i loved this i've been to all the clubs this was filmed in and the ' you gotta pee in the sea its the law' beach too brings back great ibiza memories
3
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
i love this, but i do prefer sarah michelle gellar as buffy
4
Open Season 2006,  PG)
Open Season
love the skunks! and the rabbits
5
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
my fav musical film and tim curry looks so comfy in those heels fishnets and basque
6
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
a good mix of fantasy and martial arts for me
7
Legend 1986,  PG)
Legend
one of the few tom cruise films i've really enjoyed
8
Universal Soldier 1992,  R)
Universal Soldier
jc van damme and dolph lungren what more could a girl ask
9
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
Dungeons & Dragons
not as good as the cartoon and board game i grew up with but i liked it none the less
10
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
love it
11
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
my fave foreign film
12
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
one of my favourites, i have a dirt track for a mind so some of the rude humour didn't go amiss!
13
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
i saw this film i had never seen wesley snipes film before and was nearly wetting myself at him mincing down a road in heels patrick swayze looked so comfortable and john leguiziamo well at times it was had to believe he was male up until blade iu could never watch wesley snipes without visualizing him in an orange frock and heels! i loved this film
14
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
i really liked this and the sound track it was a very good story but i preffered to wong foo
15
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
yes i watched this, i borrowed it from an american friend i actually understood it and i think larry the cable guy is great
16
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
My Best Friend Is a Vampire
one of my fav comedt horrors
17
*batteries not included 1987,  PG)
*batteries not included
this was so sweet i was surprised it made me cry
18
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
Simply Irresistible
simply irresistible like its title i loved this
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
viggo moretessen and orlando bloom what more can i say
20
The Beautician and the Beast 1997,  PG)
The Beautician and the Beast
fun and romance
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i really enjoyed this lots of action lots of viggo and orlando hubba hubba
22
Connie And Carla 2004,  PG-13)
Connie And Carla
i did enjoy this film alot i found it quiet fun in places
23
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
hubba hubba brenden fraiser in an armarni suit and shirt running with horses, a big oh yeah!
24
Shrek 2001,  PG)
Shrek
love it kids movie adult humour
25
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
i liked this one,good mix of chil like and adult humour
26
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
sweet needed more romance
27
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
grew up with the cartoon enjoyed the film
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i love it!
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
i love it, i think the eye liner and mincing realy suit johnny depp it makes the film for me him and orlando bloom yum
30
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
lets get chip faced!!!!! loved it
31
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
not my usual sort of film, but i enjoyed it
32
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers
i do like this one its quite understated
33
Double Impact 1991,  R)
Double Impact
i did enjoy seeing jcv damme playing twins
34
Street Fighter 1994,  PG-13)
Street Fighter
i enjoyed this one a bit childish and showoff -ish in places but fun none the less
35
Red Scorpion 1989,  R)
Red Scorpion
enjoyed this and the sequel
36
I Come in Peace (Dark Angel) 1990,  R)
I Come in Peace (Dark Angel)
i liked dark angel a good mix of action and sci-fi for me
37
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
i loved this film it was great to see a bad assed action dude being mr nice guy and those kids certainly loved vin diesel
38
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
i must be off my trolley when i first saw this i thought david bowie looked hot as the goblin king
39
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
i liked this the secises were a bit like vultures and winey
40
Nadine 1987,  PG)
Nadine
don't rate all nadines by this screamer
41
American Ninja 1985,  R)
American Ninja
i love this series of films
42
K-9 1989,  PG-13)
K-9
i liked this
43
Krull 1983,  PG)
Krull
i enjoyed this mix of fantasy and horror a bit stupid at times but still enjoyable
44
The Pest 1997,  PG-13)
The Pest
i was crying with laughtrer owith this one and the song he sings in the shower at the begining just sticks one stinky dinky ha ha ha!!!!!!!
45
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
i loved this

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments