Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mywarriorgene's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Awesome film.
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
One of the funniest and most thought provoking films out there.
7
Aliens 1986,  R)
Aliens
It is in my Top 5 films of all time.
8
Walk the Line 2005,  PG-13)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
I love me a good western and this is most certainly a good western.
10
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Another one of my favourites.
11
The Station Agent 2003,  R)
The Station Agent
A different sort of comedy. Very subtle but it is more about the relationships that are formed then the out and out belly laughs it creates.
12
The Searchers 1956,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments