Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. mysticviolet3
  2. fiona

Give list a short description

  mysticviolet3's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
jd at his very best yo ho and a bottle of rum
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
yo ho ho
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
jd at his best madand bad
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
jd mad as cheese
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
mel in a kilt enough said
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
brill special effects
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
briil film with togas
9
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
devilish and brill
10
Serpico 1973,  R)
Serpico
al at his best
11
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
brill fim
13
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
brill film
14
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
jd and al a perpect combination
15
The Recruit 2003,  PG-13)
The Recruit
gripping and cool
16
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
big and hairy
17
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
good film
18
Scarface 1983,  R)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
20
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
creepy and funny
21
The Departed 2006,  R)
22
The Green Mile 1999,  R)
23
Desperado 1995,  R)
Desperado
antonio yummm
24
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
jd and antonio dble yummm
25
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
Jumpin' Jack Flash
good songs ,funny
26
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
sad,creepy and thoughtful
27
Aladdin 1992,  G)
28
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
whoopi is soo funny
29
1408 2007,  PG-13)
1408
found it scary but good got the heartbeat beating fast.never know what's real or not.steven king at his best
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
johnny depp is briantly cast in this film.his singing is brill,his acting out the box as usual,acting happy one moment and then angry the next,the story good,gory blood spurting everywhere.never feel safe 2 go 2 the barbers again.do u know what's in your pie?!!or who?!! haha i would highly recomend this film
31
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
jd sexy

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments