My Favorite Movies


  mysticgurl21's Rating My Rating
1
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
omg i adore it
2
The Last of the Mohicans 1992,  R)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great direction, just so fulfilling...makes u wanna live at those ''ages''
4
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
5
The Haunting 1999,  PG-13)
6
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
soundful and rare
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
romantic...yet heart-breaking...
8
Van Helsing 2004,  PG-13)
9
Queen of the Damned 2002,  R)
10
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
de best stuff ive ever SEEN
11
The Fortunes and Misfortunes of Moll Flanders 1996,  R)
12
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
13
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
so real and intriuging
14
Independence Day 1996,  PG-13)
15
Sweet November 2001,  PG-13)
16
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
love the storyline and direction especially de music a must see stuff
17
Sleepy Hollow 1999,  R)
18
Wild Wild West 1999,  PG-13)
19
Practical Magic 1998,  PG-13)
20
Interview with the Vampire 1994,  R)
21
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
22
The Craft 1996,  R)
23
Legally Blonde 2001,  PG-13)
24
Twister 1996,  PG-13)
25
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
26
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
27
The Lake House 2006,  PG)
28
The Matrix 1999,  R)
29
Alien Resurrection 1997,  R)
30
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
31
Left Behind II - Tribulation Force 2002,  PG-13)
Left Behind II - Tribulation Force
read the book..so wud wanna see it come to life - its the predicted future u see :)
32
Apocalypse 1998,  PG)
33
Tribulation 2000,  PG-13)
Tribulation
again read the book so just waiting to see it
34
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
35
Signs 2002,  PG-13)
36
Pride and Prejudice 2003,  PG)
Pride and Prejudice
whata twist
37
Evolution 2001,  PG-13)
38
The Little Vampire 2000,  PG)
39
The Perfect Man 2005,  PG)
40
That's So Raven - Raven's House Party 2005,  G)
41
Elizabethtown 2005,  PG-13)
42
The Mexican 2001,  R)
43
Take the Lead 2006,  PG-13)
44
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
45
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
46
The Parent Trap 1998,  PG)
47
Just My Luck 2006,  PG-13)
48
Material Girls 2006,  PG)
49
Cruel Intentions 2 2000,  R)
50
Final Destination 2000,  R)
51
Jeepers Creepers 2001,  R)
52
The Black Dahlia 2006,  R)
53
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
54
Torque 2004,  PG-13)
55
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
56
Sky High 2003,  R)
57
Ice Princess 2005,  G)
58
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
59
Spy Kids 2001,  PG)
60
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
Herbie Goes Bananas
adorable
61
Life-Size 2000,  G)
Life-Size
cute
62
The Deep Blue Sea 1955,  Unrated)
63
Lady in the Water 2006,  PG-13)
64
Match Point 2005,  R)
65
Underworld 2003,  R)
66
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
although is a repeated comeback movie... it still rulez de screen
67
The Scorpion King 2002,  PG-13)
68
The King and I 1956,  G)
69
Alice's Adventures in Wonderland 1972,  G)
70
What Alice Found 2003,  R)
71
Anastasia 1997,  G)
72
Sleeping Beauty 1959,  G)
73
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
74
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
a fairytale story, adore them - especially disney classics
75
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1957,  Unrated)
76
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
77
The Last Samurai 2003,  R)
78
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
wow...horribly ggod sci-flick
79
Legend 1986,  PG)
80
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
speeding on sea - bad idea
81
Speed 1994,  R)
82
Aquamarine 2006,  PG)
83
The Aryan Couple ,  PG-13)
84
October Sky 1999,  PG)
85
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
OMG...the best movie
86
The Snow Queen 1957,  Unrated)
87
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
hahahahahaha
88
Bedazzled 2000,  PG-13)
89
Cleopatra 1963,  G)
90
Jane Eyre 1944,  R)
Jane Eyre
anything by jane eyre, i love
91
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
as i said i love them
92
Kuch Na Kaho 2003,  G)
93
Devdas 2002,  PG)
Devdas
said to be love story...i like romatic settings so
94
Paheli 2005,  G)
Paheli
sweet story.. but don't wish it happens to me - make sure i check my hubbys' real
95
The Namesake 2006,  PG-13)
96
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
97
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
98
The Faculty 1998,  R)
99
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
unique stuff
100
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
101
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
102
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993,  R)
103
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
104
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
my fav fairytale ending - if only
105
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
106
Ghost in the Machine 1993,  R)
107
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
great stuff and so was the first one
108
An American Haunting 2006,  PG-13)
109
Constantine 2005,  R)
110
Aeon Flux 2005,  PG-13)
111
I, Robot 2004,  PG-13)
112
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
hilarious
113
Rough Magic 1995,  PG-13)
114
Monkeybone 2001,  PG-13)
Monkeybone
dumb but nice
115
Carrie 1976,  R)
Carrie
thiss' one different
116
Matilda 1996,  PG)
117
Fight Club 1999,  R)
118
The Goonies 1985,  PG)
119
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
120
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
hahahahahahahahahaha
121
Romeo and Juliet 1976,  Unrated)
122
Honey 2003,  PG-13)
Honey
i love 'dance-themed' movies ao i would like to watch this
123
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
124
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
125
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
i cant believe i haven't watched this - (the director being my fav)
126
300 2007,  R)
300
dun noe why but i like this film even though i haven't seen it - weird x)
127
Flicka 2006,  PG)
128
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
is this a cartoon or what???
129
Beowulf & Grendel 2005,  R)
130
The New World 2005,  PG-13)
131
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
132
World Trade Center 2006,  PG-13)
133
Gangs of New York 2002,  R)
134
What a Girl Wants 2003,  PG)
135
Love Wrecked 2005,  PG)
136
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
137
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
138
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
139
Cow Belles i ,  G)
140
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
141
Schindler's List 1993,  R)
142
Dark Water 2002,  PG-13)
143
Dark Water 2005,  PG-13)
144
Get A Clue 2002,  G)
145
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
146
Freaky Friday 2003,  PG)
147
Scarlett ,  PG-13)
148
A Ring of Endless Light 2002,  G)
149
Dreamgirls 2006,  PG-13)
150
The Pink Panther 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments