My Favorite Movies


  mysticalskye's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
American Outlaws 2001,  PG-13)
3
Amos & Andrew 1993,  PG-13)
4
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids
Very moving. Everyone should see it.
5
The Breakfast Club 1985,  R)
6
Bring It On 2000,  PG-13)
7
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
I love this movie. funny classic
8
Con Air 1997,  R)
9
Conspiracy Theory 1997,  R)
10
Curious George 2006,  G)
Curious George
so cute. :) And the man in the yellow hat reminds me of someone special. :P
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
12
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
13
Erin Brockovich 2000,  R)
14
Face/Off 1997,  R)
15
The Family Stone 2005,  PG-13)
16
Fight Club 1999,  R)
17
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
18
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Hot boy hot cars
19
Grease 1978,  PG)
20
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Funny!!!!
21
Guarding Tess 1994,  PG-13)
22
Gunner Palace 2004,  PG-13)
23
Hans Christian Andersen 1952,  G)
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
28
Hart's War 2002,  R)
29
Home Fries 1998,  PG-13)
Home Fries
I love this movie. It's totally wacky! :P
30
I Am Sam 2001,  PG-13)
31
I Love Trouble 1994,  PG)
32
It Could Happen to You 1994,  PG)
It Could Happen to You
Sweet and wonderful
33
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
34
King of the Hill 1993,  PG-13)
King of the Hill
Very ggod movie. Jesse Bradford is extrordinary. Must see
35
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Sweet and wonderful
36
Legally Blonde 2001,  PG-13)
37
The Life of David Gale 2003,  R)
38
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
39
Monster House 2006,  PG)
Monster House
Very good. Cute and scary. :) I need to buy it for my niece and nephew.
40
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Funny and action. I liked it. Lots of Sass
41
The Negotiator 1998,  R)
42
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
43
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton classic. Need I say more?
44
The Notebook 2004,  PG-13)
45
Nothing to Lose 1997,  R)
46
Out of Sight 1998,  R)
47
The Outsiders 1983,  PG)
48
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
51
Playing God 1997,  R)
52
The Polar Express 2004,  G)
53
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
Sweet classic. She's the kind of person I would like to be.
54
Practical Magic 1998,  PG-13)
55
Pretty Woman 1990,  R)
56
The Recruit 2003,  PG-13)
57
The Ref 1994,  R)
The Ref
Hilarious
58
The Rock 1996,  R)
59
Runaway Bride 1999,  PG)
60
The Shawshank Redemption 1994,  R)
61
Sneakers 1992,  PG-13)
62
The Princess Bride 1987,  PG)
63
The Sound of Music 1965,  G)
64
Speed 1994,  R)
65
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
southern charmer
66
The Terminal 2004,  PG-13)
67
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
68
Trapped in Paradise 1994,  PG-13)
Trapped in Paradise
Funny funny funny
69
Two if By Sea 1996,  R)
70
The Untouchables 1987,  R)
71
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
LOVE this movie!
72
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
Classic HAVE to watch every christmas
73
The Whole Nine Yards 2000,  R)
74
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
75
World Trade Center 2006,  PG-13)
76
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
77
Hope Floats 1998,  PG-13)
78
300 2007,  R)
300
This was Awesome. Everyone should see it in the theater. It's an epic movie. Everything about it was good. :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments