My Favorite Movies


  mysanal's Rating My Rating
1
Clue 1985,  PG)
2
The Three Musketeers 1973,  PG)
3
The Four Musketeers 1975,  PG)
4
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
5
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
6
The Song Remains The Same 1976,  PG)
7
Airplane! 1980,  PG)
8
What's Up, Doc? 1972,  G)
9
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
10
Kung Fu Hustle 2004,  R)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
14
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
15
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
16
Eddie Izzard - Glorious 1997,  Unrated)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
21
Casablanca 1942,  PG)
22
The Maltese Falcon 1941,  PG)
23
The African Queen 1952,  Unrated)
24
Chicago 2002,  PG-13)
25
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
26
Raising Arizona 1987,  PG-13)
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
28
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
29
Blood Simple 1984,  R)
30
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
31
Cowboy Bebop - Session 1 2000,  Unrated)
32
A Fish Called Wanda 1988,  R)
33
Big Fish 2004,  PG-13)
34
Groundhog Day 1993,  PG)
35
The Lost Boys 1987,  R)
36
Lost In Translation 2003,  R)
37
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
38
Ghostbusters 1984,  PG)
39
Mystery Men 1999,  PG-13)
40
Galaxy Quest 1999,  PG)
41
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
42
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
43
The Rocketeer 1991,  PG)
44
What About Bob? 1991,  PG)
45
Wizards 1977,  PG)
46
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
47
The Whole Nine Yards 2000,  R)
48
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
49
Blade Runner 1982,  R)
50
Zorro, the Gay Blade 1981,  PG)
51
Blade 1998,  R)
52
Blade II 2002,  R)
53
Batman 1989,  PG-13)
54
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
55
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
56
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
57
Superman 2005,  Unrated)
58
Superman 1978,  PG)
59
X-Men 2000,  PG-13)
60
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
61
Men in Black 1997,  PG-13)
62
The Jerk 1979,  R)
63
Roxanne 1987,  PG)
64
Fantastic Four 2005,  PG-13)
65
A Christmas Story 1983,  PG)
66
L.A. Story 1991,  PG-13)
67
The Princess Bride 1987,  PG)
68
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
69
Spirited Away 2001,  PG)
70
Castle in the Sky 1989,  PG)
71
The Last Starfighter 1984,  PG)
72
Victor Victoria 1982,  PG)
73
Shrek 2001,  PG)
74
Westworld 1973,  PG)
75
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
76
S.O.B. 1981,  R)
77
Best in Show 2000,  PG-13)
78
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
79
Moonstruck 1987,  PG)
80
Pleasantville 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments