My Favorite Movies
| myluau's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Goodbye Girl 1977, PG) |
|
| 2 |
Sideways 2004, R) |
|
| 3 |
Paper Moon 1973, PG) |
|
| 4 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 6 |
The Beach 2000, R) |
|
| 7 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 8 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 9 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 10 |
Fatal Attraction 1987, R) |
|
| 11 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 12 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 13 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 14 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 15 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 16 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 17 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 19 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 20 |
Basic Instinct 1992, R) |
|
| 21 |
Sex and the City 2008, R) |
|
| 22 |
Ghost Town 2008, PG-13)
Loved this movie!! It was funny, tears at your heart-strings a little, and it makes you kind of think "what if"? Ricky Gervais is one of my new favorites!! He is so funny in this with the way British people are always clever and funny!! I also loved Greg Kinnear, he is in so many movies that I love! This is an all around great movie and the soundtrack was wonderful to boot!!! I plan to get the soundtrack too which is a rarity these days with some of the movies out there!! |






















