My Favorite Movies


  myldrm's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
The Godfather, Part III 1990,  R)
5
The Butterfly Effect 2004,  R)
6
Saw II 2005,  R)
7
Saw VI 2009,  R)
8
Saw IV 2007,  R)
9
Saw III 2006,  R)
10
Saw V 2008,  R)
11
Saw 2004,  R)
12
The Usual Suspects 1995,  R)
13
The Green Mile 1999,  R)
14
The Matrix 1999,  R)
15
The Matrix Reloaded 2003,  R)
16
The Matrix Revolutions 2003,  R)
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
18
Scarface 1983,  R)
19
Slumdog Millionaire 2008,  R)
20
Avatar 2009,  PG-13)
21
The Truman Show 1998,  PG)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
24
Back to the Future 1985,  PG)
25
Back to the Future Part II 1989,  PG)
26
Back to the Future Part III 1990,  PG)
27
The Others 2001,  PG-13)
28
Signs 2002,  PG-13)
29
Braveheart 1995,  R)
30
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
31
2012 2009,  PG-13)
32
Independence Day 1996,  PG-13)
33
I, Robot 2004,  PG-13)
34
Ghost 1990,  PG-13)
35
Jurassic Park 1993,  PG-13)
36
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
37
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
38
War of the Worlds 2005,  PG-13)
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
40
Jumanji 1995,  PG)
41
21 Grams 2003,  R)
42
The Machinist 2003,  R)
43
The Jacket 2005,  R)
44
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
45
Schindler's List 1993,  R)
46
Seven (Se7en) 1995,  R)
47
Memento 2000,  R)
48
The Prestige 2006,  PG-13)
49
Saving Private Ryan 1998,  R)
50
Up 2009,  PG)
51
Oldboy 2004,  R)
52
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
53
Toy Story 1995,  G)
54
Yes Man 2008,  PG-13)
55
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
56
Liar Liar 1997,  PG-13)
57
The Mask 1994,  PG-13)
58
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
59
Cinderella Man 2005,  PG-13)
60
Collateral 2004,  R)
61
The Last Samurai 2003,  R)
62
Minority Report 2002,  PG-13)
63
Déjà Vu 2006,  PG-13)
64
Unfaithful 2002,  R)
65
Salt 2010,  PG-13)
66
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
67
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
68
G.O.R.A. 2004,  Unrated)
69
Yahsi Bati 2009,  Unrated)
70
Hokkabaz 2006,  Unrated)
71
Vizontele 2001,  Unrated)
72
Her sey çok güzel olacak 1999,  Unrated)
73
Süt kardesler 1976,  Unrated)
74
Propaganda 1999,  Unrated)
75
Hababam Sinifi (Outrageous Class) 1975,  Unrated)
76
Hababam Sinifi Sinifta Kaldi (The Rascals' Class Misses Its Grades) 1975,  Unrated)
77
Atla Gel Saban 1984,  Unrated)
78
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
79
Reservoir Dogs 1992,  R)
80
Bolt 2008,  PG)
81
Good Will Hunting 1997,  R)
82
G-Force 2009,  PG)
83
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
84
Pi 1998,  R)
85
Forrest Gump 1994,  PG-13)
86
The Number 23 2007,  R)
87
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments