My Favorite Movies
| mykonserns's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 5 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 6 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 7 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 9 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 10 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 12 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 13 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 16 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 17 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 20 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 21 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 22 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 23 |
October Sky 1999, PG) |
|
| 24 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 25 |
Backdraft 1991, R) |

























