My Favorite Movies


  myfavchords's Rating My Rating
1
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
This is in my top 5 of all time. A comedy with a great script, plus great performances all around. It is hard to top this film
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
This film was like nothing I had ever seen before when it first came out. I think it still holds up today as a great film!
3
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
Great film, with two amazing performance by Cage and Shue.
4
Memento 2000,  R)
Memento
This is one of those films that you wish you experience for the first time again. There is a still a lot to pick up on after repeated viewings.
5
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Possibly, the best film by Martin Scorsese. That says it all.
6
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
The perfect movie about relationships, from the perspective of a guy. Cusack is great in this film. It also has the best work Jack Black has ever done.
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
In my opinion Nicholson's best performance. One of my favorite films!
8
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
Paul Newman should have one an Oscar for this role. What a great actor. Jackie Gleason is the perfect foil.
9
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Peter Sellers at his best. He gives 3 great performances. Great satire. Kubrick at the top of him game with Slim Pickens on the top of the bomb.
10
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Great writing, great directing and unforgettable performances. What a cast. Wes Anderson doing what he does best.
11
The Lost Weekend 1945,  Unrated)
The Lost Weekend
A classic, in my top 20 of all time. A great movie about addiction. Ray Milland gives a top notch performance. Another great Billy Wilder film.
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of all the Star Wars movies! One of the best endings of all time! It is hard to get a better villain than Darth Vader.
13
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
A great dark film. Robert De Niro and Jodie Foster in top form. Also good work by Cybil Shepherd. This should have won best picture.
14
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Great dialogue and great acting. Who knew that a movie where you don't even see the heist could be so exciting?
15
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
This movie keeps getting better ever time I watch it! John Cusack & Minnie Driver make a great team. Plus it has Dan Aykroyd like you have never seen him before. A great mix of action and romance.
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A great film. It makes you feel good after every viewing. Amazing performances by both Morgan Freeman and Tim Robbins.
17
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Another dark masterpiece by Stanley Kubrick! This is a very disturbing film that will stay with you long after seeing it. Malcolm Mcdowell gives his best performance.
18
Dial M for Murder 1954,  PG)
Dial M for Murder
My favorite Alfred Hitchcock film. It is amazing how a simple concept such as "the prefect murder" can be so exciting to watch.
19
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
Robert De Niro & Charles Grodin make a perfect odd couple in this film. This movie is hilarious. It is great to watch these two greats working together.
20
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
A great mix of comedy & action, with vintage Bill Murray. I have fond memories of the film as a kid. Plus I still enjoy it today.
21
The Player 1992,  R)
The Player
This film is a great satire on Hollywood. Tim Robbins is perfect in the lead role. There is also a great ending in this move. This film is loaded with so many star cameos. This is my favorite Robert Altman film.
22
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
This film is great. There are so many amazing performances in this film. Most of the actors give their best performances ever in this Scottish flick. Great directing by Danny Boyle.
23
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
Billy Bob Thornton does an amazing job with this film. He gives an underrated amazing performance, plus a great script and good directing. I have seen this film a few times now and I enjoy every time! There are great supporting performances and an unforgettable script.
24
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Robert De Niro gives an incredible performance in the lead role. This is an outstanding film about a brutal sport and a very messed up man. Unquestionably one of Martin Scorsese's best films.
25
Wayne's World 1992,  PG-13)
26
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
This film has one of the best endings ever. The ending really ties together the rest of the movie. The cast is great, especially Kevin Spacey, Chazz Palminteri and Benicio Del Toro. The plot keeps you interested for the entire film. I highly recommend this Bryan Singer film.
27
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I loved this film as a kid and I still enjoy it after so many repeated viewings. This movie is pure fun. Christoper Lloyd and Michael J Fox are outstanding and the rest of the cast is also great. This film is definitely a classic.
28
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Wow this movie is outstanding! So many complex, troubled characters all mixed together well. This film has a great script and it is edited really well. The film does not drag despite being three hours long. This movie has the best performance of the career of Tom Cruise. There are numerous other outstanding acting performances in the extraordinary film. I also highly enjoyed the surprise near the end of the film.
29
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
Jim Carrey gives the performance of his career in this very entertaining biopic. Carrey should have been nominated for an Oscar for this great film. The film has a very genius beginning and is exciting the entire way. I strongly recommend this film.
30
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
This movie is outstanding. I really enjoy the unique characters in this film. There are very funny moments and the actors all do an excellent job. The ending is also interesting. I highly recommend Ghost World.
31
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This is a great movie full of originality. It deals with many different elements of relationships. Both Jim Carrey and Kate Winslet give outstanding performances. The screenplay is original funny and it makes you think about relationships. This is a film is a must see in my opinion.
32
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
This is a completely original, hilarious movie. Michael Keaton is perfect as the title character and the rest of the cast are great. The script is fantastic and Tim Burton does an excellent job directing.
33
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
This is my favorite of all of the Monty Python movies, which says a lot about how much I enjoy this film. The gang is not afraid to make fun of any subject and the laughs are non stop. I highly recommend this film.
34
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
This is one classic, hilarious film. No one can do silly like Monty Python. If you haven't seen this film yet and you like to laugh you must see it.
35
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
This film has a great entertaining script and two outstanding performances by Johnny Depp and Martin Landau. The rest of the cast does a fine job as well. I highly recommend this film.
36
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This is a great movie that really celebrates the great Johnny Cash. Both Joaquin Phoenix and Reese Witherspoon give outstanding Oscar worthy performances. The story is great and the musical sequences are fantastic. I highly recommend this motion picture.
37
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
This movie boasts an amazing all star cast. This movie is really about families and there are some great laughs and dramatic scenes. The story never gets boring. I highly recommend this film.
38
Waiting for Guffman 1997,  R)
Waiting for Guffman
This is my favorite of all the Christopher Guest ensemble films. All the actors give funny performance in this movie. If you have ever done any community theatre then you will enjoy this movie even more. This movie is filled with hilarious songs and crazy auditions.
39
The Departed 2006,  R)
The Departed
Yet another great film by the master Scorsese. This film has great script although I have not seen the original. The actors really worked well together.
40
The Exorcist 1973,  R)
41
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bill Murray gives an outstanding performance in this film. He has a great mixture of funny & serious scenes. Scarlett Johansson is also great in this movie. I think the ending really suits this film.
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
This was the first Star Wars movie I watched as a kid. It just blew me away back then and I still enjoy it today! A great ending to an amazing trilogy.
43
White Heat 1949,  Unrated)
White Heat
This is a great classic film. James Cagney gives one hell of a performance, perhaps his best performance ever! The scene where Cagney looses it in jail is great.
44
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This is a very interesting movie that really makes you think. It is a very original story. The performances are also very good, especially Jake Gyllenhall in the title role. This is the type of film that you want to watch again immediately after the first viewing.
45
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
The best Andre the Giant movie ever made!
46
Being There 1979,  PG)
Being There
Peter Selllers gives an outstanding, subdued performance. The supporting cast is also great and the screenplay is really smart.
47
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
This is a comedy classic that is perfectly cast! Clease, Curtis, Kline and Palin are all outstanding and hilarious in their respective roles. This is clearly a must see comedy!
48
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
If you are a fan of Wes Anderson then this is a must see film. More serious then his other works but there is still plenty of his trademark humor. I highly recommend it.
49
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
When you look up classic film in the dictionary you get a picture of Citizen Kane.
50
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
This is a classic film about greed and so much more. Humphrey Bogart is outstanding and the rest of the cast are also great. The story is interesting the entire way, you are not sure what is going to happen next. I obviously highly recommend this classic!
51
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
This is one of the most original films I have ever seen. The plot of the film is such an offbeat, quirky but brilliant idea. The cast is excellent John Cusack, Catherine Keener and Cameron Diaz all give great performances. Also John Malkovich is excellent playing a fictional version of himself. There are also some funny cameos in the film.
52
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
This film is one of my favourite westerns of all time. Clint Eastwood is perfect in the lead role and he does an excellent job at directing. The supporting cast are all great with Morgan Freeman and Gene Hackman among others. The screenplay examines many themes and is outstanding. This is definitely a high recommendation for this western.
53
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
This is even better than the first one. So many fun performances and great scenes. It is fun to watch both Kill Bill movies back to back. Uma Thurman, David Carradine and Michael Madsen are give great performances in this film.
54
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
This is one of Kevin Smith's best films. There are some very funny moments in the entire movie. Jason Lee is great in this; he has so many great lines.
55
Clerks 1994,  R)
Clerks
A low budget classic. This film has great dialogue and some very funny scenes.
56
True Romance 1993,  R)
True Romance
A great script & an all star cast. Who can forget the scene with Dennis Hopper and Christopher Walken? This movie also contains one of Brad Pitt's best performances.
57
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
I have liked this film since high school and I still enjoy it today. This is a must see for Pink Floyd fans. The music is outstanding and Bob Geldof gives an excellent performance.
58
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
The Girl with the Dragon Tattoo
This is a great, outstanding, exciting film. The performances are great, the story increasingly gets better as the plot unfolds. There are some dark scenes and subject matter in this film but I would definitely highly recommend it.
59
Annie Hall 1977,  PG)
60
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This is a great work of science fiction. The movie is so much fun and the story is so exciting. This movie definitely changed the industry.
61
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
This is an outstanding movie. I really enjoy this film. There are plenty of funny moments and you really get to know the 2 main characters in the film. This film brings back a lot of memories of old video games. There are so many funny moments and the characters are fascinating.
62
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
This is my favourite Michael Moore film. This documentary has the perfect mix of humour and serious moments. Every moment of the film is interesting to watch.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments