My Favorite Movies


  myboomstick's Rating My Rating
1
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
This movie is beyond great. A dying genre of humanism killed by hollywood budgets and scripts has been revitalized and reinvented.

Paying homage to the greats like Alien and 2001!!

2
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Hail to the King of Zombie Movies!!
3
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
A 5 star classic for any budding Asian film buff
4
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
I kick-ass for the Lord.

The Single best one liner EVEEERRRR!

5
The Monster Squad 1987,  PG-13)
The Monster Squad
Such a forgoted classic.

"Wolfman has nads"
6
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Unbelievable brilliant and too the point. Dealing with the issues of immigration and pollution, while mocking the war on terrorism.
7
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
An Epic without all the hassle and hype. A good roots movie for Samurai lovers!!!
8
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I still sing the songs to myself!

9
Pi 1998,  R)
Pi
One of the last Golden movies of the 90's. Thankful that it has become a cult classic and not a Hollywoo bastardization.

10
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
I'm the damn paterfamilias!
11
Feast 2006,  R)
Feast
This is the king of Creature Features. This movie plays kudos to some of the best Genre horrors out there. Considering it came from the Project Greenlight contest,

I give Kudos to the fans who made a movie for Fans.
12
The Descent 2005,  R)
The Descent
This movie drew me in like no other movie has. I was suffering from claustrophobia for half of the movie, and the rest I was tense or revolted.

The pace was well suited, all the little details were worked out and the girls worked well together.

Fantastic!!
13
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Rodriguez can make a real Zombie flick. I haven't seen a Zombie flick with this much fun and excitement since Shaun of the Dead and before that Army of Darkness.

Planet Terror was enough for me, after that movie Death Proof paled in comparison.

High caliber, strongly recommended and a good movie to tie you over until Machete comes out!
14
Kids 1995,  NC-17)
Kids
Being a Suburban boy, this movie was a shocking awakening to what life is really like nowadays.
15
Shaun of the Dead 2004,  R)
16
Azumi 2003,  Unrated)
17
Versus 2000,  R)
Versus
Saw this at an Asian Film Festival. Since then my love for Japanese films has only grown.

A breakthrough in originality and style!
18
A Boy and His Dog 1975,  R)
19
The Machinist 2003,  R)
20
Gummo 1997,  R)
Gummo
Life is hard, sometimes it is harder to Watch!
21
Time Bandits 1981,  PG)
22
Primer 2003,  PG-13)
23
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
the theme song will forever be my soundtrack. Underrated and underwatched.
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
So hard to describe and so hard to hate!
25
Pan's Labyrinth 2006,  R)
26
The Game 1997,  R)
27
Brazil: Director's Cut ,  Unrated)
28
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
29
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
30
Saw 2004,  R)
31
The Crow 1994,  R)
32
Cronos 1993,  R)
33
Freddy vs. Jason 2003,  R)
34
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
A sequel that gives an okay movie an awesomely gory remake!!!

A+
35
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
36
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
37
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
38
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
40
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
41
Clerks 1994,  R)
42
Léon (The Professional) 1994,  R)
43
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
44
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
45
Cube 1997,  R)
46
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
47
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
48
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
49
Nightbreed 1990,  R)
50
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Dumplings, fighting and Masochism is the three words I would use to describe this.

A huge it in it's home country and soon to be butchered by Hollywood.
51
Team America - World Police 2004,  R)
52
Meet the Feebles 1989,  R)
53
The Usual Suspects 1995,  R)
54
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
55
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
His crowning achievement.

To bad he didn't retire.
56
Enter the Dragon 1973,  R)
57
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
58
Hot Fuzz 2006,  R)
59
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
60
V for Vendetta 2006,  R)
61
Killing Zoe 1994,  R)
62
Hostel 2006,  R)
63
Big Fish 2004,  PG-13)
64
The Number 23 2007,  R)
65
Apocalypto 2006,  R)
66
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
67
Barbarella 1968,  PG)
Barbarella
No matter you think of this movie, I will forever love this movie!!!

And her Striptease!
68
Sin City 2005,  R)
69
Back to the Future 1985,  PG)
70
The Terminator 1984,  R)
71
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
72
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
73
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
75
Spaceballs 1987,  PG)
76
Batman Begins 2005,  PG-13)
77
Natural Born Killers 1994,  R)
78
Fargo 1996,  R)
79
The Big Lebowski 1998,  R)
80
Blood Simple 1984,  R)
81
Better Off Dead 1985,  PG)
82
Blazing Saddles 1974,  R)
83
Young Frankenstein 1974,  PG)
84
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
85
Never Cry Wolf 1983,  PG)
86
Hard Core Logo 2000,  R)
87
Tombstone 1993,  R)
88
Weird Science 1985,  PG-13)
89
Unknown 2006,  R)
90
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
91
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
92
Old School 2003,  R)
93
King Kong 2005,  PG-13)
94
Spirited Away 2001,  PG)
95
Slither 2006,  R)
96
Le Chaînon manquant (B.C. Rock) (The Missing Link) 1980,  R)
97
Black Sheep 2006,  R)
Black Sheep
The Lord Loves me, that fact that this movie was made, just shows someone is looking out for me.

The move was ridiculously baaaaaddd ass good!!!

The ZomCom genre is being reborn and I think this movie will really help to revitalize a genre that RULES!
98
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
no comment. Just watch it. A real love story and a movie that set a standard in film making.
99
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
SUPER COOL!!! Moon Bloodgood is STILL a hotty.
100
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Without a doubt this movie blew my ear drums, it was loud, it was fast and it was a homage to a 70's child that grew up on heavy doses of Saturday cartoons and METAL toys!

The original Transformers we loved make up the cast and they come equip with 80's era transforming sounds.

What more could you ask for? Well Stan Bush singing the theme song would have been nice. Get rid of the clown like transformer and give the characters real personality, not Michael Bay personalities.

Still it is worth all the money I will pump into it over the next couple of years and will be a happy addition to my collection
101
Santa's Slay 2004,  R)
Santa's Slay
This movie is why I love the B genre. It wasn't all gore, but it had some great moments..and the one liners just make this movie excel.
102
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
Loved it, it scared the shit out of me and left a lasting impression on me.

Such innovation in movies is so hard to come by and even harder to relive.
103
Gabriel 2007,  R)
Gabriel
This movie has some of the best acting I have seen in such a long time. I was blown away by the atmosphere, the story and the pace of this movie.

What's better is, this was a low budget-love of films movie. Not some franchise trying to sell us religious rethoric.

I honestly cannot tell you how worth a viewing this movie is.
104
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
It was simply a beautiful portrayal of how life is beautiful when shared. But also how the anger and resentment that we grow up with, or feel everyday can control us and guide us into places we don't want to go, possibly even meet people with such passion and intensity; still we lose sight.

This movie made me cry, it moved me, the people he met moved me. A truly brilliant movie and so easy to fall in love with Christopher despite his Serious, serious flaws as a human.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments