My Favorite Movies


  my2bigdogs4me's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
2
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
3
Romasanta (Werewolf Hunter - Legend of Romasanta) 2004,  R)
Romasanta (Werewolf Hunter - Legend of Romasanta)
I thought this was going to be another really bad, ridiculous werewolf movie, but it actually kicked ass
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The comic book was amazing and I love this movie! There's something about the ending where Parliament is blown up that gives me chills. V is like, the ultimate revolutionary badass
5
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
This is how life should be
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
7
The Omen 2006,  R)
The Omen
The remake was pretty good, but why redo that isn't broke, and do it the exact same way?
8
Snatch 2001,  R)
9
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I shall always think of that day in the theatre
10
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
11
Alien 1979,  R)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
The Exorcist 1973,  R)
14
Underworld 2003,  R)
15
Underworld: Evolution 2006,  R)
16
Johnny English 2003,  PG)
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
19
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
20
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
21
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
This is one of those movies I find really amusing. "That's incredible!" "That's amazing!"
22
An American Werewolf in London 1981,  R)
23
The Howling 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments