Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mvumile's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
4
Legends of the Fall 1994,  R)
5
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
7
The Lion King 1994,  G)
8
A Bug's Life 1998,  G)
9
Transformers 2007,  PG-13)
10
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
12
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
13
Cinderella 1950,  G)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Never Back Down 2008,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
18
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
19
Rush Hour 1998,  PG-13)
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
Jumanji 1995,  PG)
22
Ice Age 2002,  PG)
23
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
24
Beetlejuice 1988,  PG)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
A Cinderella Story 2004,  PG)
27
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
31
White Chicks 2004,  PG-13)
32
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
33
8 Mile 2002,  R)
34
American Pie 1999,  R)
35
The Matrix 1999,  R)
36
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
37
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
39
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
40
Wanted 2008,  R)
41
Honey 2003,  PG-13)
42
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
43
Step Up 2006,  PG-13)
44
Catwoman 2004,  PG-13)
45
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
46
Little Man 2006,  PG-13)
47
The Waterboy 1998,  PG-13)
48
X-Men 2000,  PG-13)
49
Home Alone 1990,  PG)
50
Ghostbusters 1984,  PG)
51
Grease 1978,  PG)
52
Madagascar 2005,  PG)
53
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
54
American Pie 2 2001,  R)
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
56
Hitch 2005,  PG-13)
57
Bedtime Stories 2008,  PG)
58
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
59
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
60
Meet the Parents 2000,  PG-13)
61
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
62
Bruce Almighty 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments