My Favorite Movies


  mvca0222's Rating My Rating
1
Carrie 2002,  Unrated)
2
Grease 1978,  PG)
3
Grease 2 1982,  PG)
4
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
5
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
6
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
7
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
8
The Princess Diaries 2001,  G)
9
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
10
Little Women 1994,  PG)
11
Happy Feet 2006,  PG)
12
Lady Chatterley's Lover 1981,  R)
13
A Very Special Love 2008,  Unrated)
14
Gandhi 1982,  PG)
15
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
16
Love Story 1970,  PG)
17
Chances Are 1989,  PG)
18
Oliver's Story 1978,  PG)
19
The Main Event 1979,  PG)
20
Irreconcilable Differences 1984,  PG)
21
Yentl 1983,  PG)
22
The Way We Were 1973,  PG)
23
Constantine 2005,  R)
24
Speed 1994,  R)
25
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
26
Little Buddha 1994,  PG)
27
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
28
Endless Love 1981,  R)
29
Love Affair 1994,  PG-13)
30
Forrest Gump 1994,  PG-13)
31
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
32
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
33
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
34
Sybil 1976,  Unrated)
35
Kiss Me Goodbye 1982,  PG)
36
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
37
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
38
Batman Forever 1995,  PG-13)
39
Everyone Says I Love You 1996,  R)
40
Boys on the Side 1995,  R)
41
Superman Returns 2006,  PG-13)
42
Superman III 1983,  PG)
43
Superman: Doomsday 2007,  PG-13)
44
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
45
Superman: Man of Steel 2012,  Unrated)
46
Pretty Woman 1990,  R)
47
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
48
Notting Hill 1999,  PG-13)
49
Runaway Bride 1999,  PG)
50
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
51
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
52
Erin Brockovich 2000,  R)
53
Stepmom 1998,  PG-13)
54
Steel Magnolias 1989,  PG)
55
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
56
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
57
Something to Talk About 1995,  R)
58
Dying Young 1991,  R)
59
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
60
That One Night 2008,  Unrated)
61
Private Benjamin 1980,  R)
62
Legally Blonde 2001,  PG-13)
63
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
64
Best Laid Plans 1999,  R)
65
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
67
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
68
Pinocchio 1940,  G)
69
Fantasia 2000 1999,  G)
70
Aladdin 1992,  G)
71
The Adventures of Pinocchio 1996,  G)
72
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
73
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
74
Far and Away 1992,  PG-13)
75
To Die For 1995,  R)
76
My Life 1993,  PG-13)
77
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
78
Mission Impossible 1996,  PG-13)
79
Top Gun 1986,  PG)
80
Jerry Maguire 1996,  R)
81
Interview with the Vampire 1994,  R)
82
Rain Man 1988,  R)
83
A Few Good Men 1992,  R)
84
Lions for Lambs 2007,  R)
85
Risky Business 1983,  R)
86
The Firm 1993,  R)
87
The Departed 2006,  R)
88
Apocalypse Now 1979,  R)
89
The American President 1995,  PG-13)
90
Wall Street 1987,  R)
91
Gettysburg 1993,  PG)
92
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
93
The Final Countdown 1980,  PG)
94
Free Money 1998,  R)
95
The Cassandra Crossing 1976,  R)
96
Tibet - Cry of the Snow Lion 2003,  Unrated)
97
Gladiator 2000,  R)
98
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
99
Cinderella Man 2005,  PG-13)
100
A Good Year 2006,  PG-13)
101
The Insider 1999,  R)
102
The Crossing 1990,  R)
103
Robin Hood 2010,  PG-13)
104
Bedtime Stories 2008,  PG)
105
The Longest Yard 2005,  PG-13)
106
Big Daddy 1999,  PG-13)
107
Grown Ups 2010,  PG-13)
108
Stand by Me 1986,  R)
109
Serendipity 2001,  PG-13)
110
Runaway Jury 2003,  PG-13)
111
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
112
The Thin Red Line 1998,  R)
113
The Contract 2007,  R)
114
One Crazy Summer 1986,  PG)
115
The Sure Thing 1985,  PG-13)
116
True Colors 1991,  R)
117
Money for Nothing 1993,  R)
118
Iron Man 2008,  PG-13)
119
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
120
Only You 1994,  PG)
121
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
122
The Outsider 2005,  Unrated)
123
Shrek 2 2004,  PG)
124
There's Something About Mary 1998,  R)
125
Shrek the Third 2007,  PG)
126
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
127
Shrek 2001,  PG)
128
The Mask 1994,  PG-13)
129
A Life Less Ordinary 1997,  R)
130
Schindler's List 1993,  R)
131
Anne Frank: The Whole Story 2001,  Unrated)
132
Scarface 1983,  R)
133
Stardust 2007,  PG-13)
134
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
135
The Prince of Egypt 1998,  PG)
136
The Witches of Eastwick 1987,  R)
137
One Fine Day 1996,  PG)
138
Dangerous Liaisons 1988,  R)
139
The Age of Innocence 1993,  PG)
140
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
141
Married to the Mob 1988,  R)
142
American Beauty 1999,  R)
143
Being Julia 2004,  R)
144
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
145
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
146
A Bridge Too Far 1977,  R)
147
Get Carter 2000,  R)
148
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
149
Beyond the Poseidon Adventure 1979,  PG)
150
The Lost Boys 1987,  R)
151
The Three Musketeers 1993,  PG)
152
The Sentinel 2006,  PG-13)
153
Young Guns II 1990,  PG-13)
154
Pride and Prejudice 2005,  PG)
155
Outbreak 1995,  R)
156
Fallen 1998,  R)
157
JFK 1992,  R)
158
Ordinary People 1980,  R)
159
The Lion King 1994,  G)
160
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
161
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
162
Into the Wild 2007,  R)
163
Children of a Lesser God 1986,  R)
164
The Accidental Tourist 1988,  PG)
165
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
166
The Legend of Zorro 2005,  PG)
167
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
168
Desperado 1995,  R)
169
Philadelphia 1993,  PG-13)
170
Evita 1996,  PG)
171
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
172
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
173
The Parent Trap 1998,  PG)
174
Jaws 3 1983,  PG)
175
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
176
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
177
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
178
Meet the Parents 2000,  PG-13)
179
Night at the Museum 2006,  PG)
180
The Cable Guy 1996,  PG-13)
181
The Heartbreak Kid 2007,  R)
182
Empire of the Sun 1987,  PG)
183
Flirting With Disaster 1996,  R)
184
Cyrano De Bergerac 2009,  Unrated)
185
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
186
Dave 1993,  PG-13)
187
You've Got Mail 1998,  PG)
188
Anastasia 1997,  G)
189
When Harry Met Sally 1989,  R)
190
City of Angels 1998,  PG-13)
191
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
192
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
193
A Prelude to a Kiss 1992,  PG-13)
194
Shakespeare in Love 1998,  R)
195
Great Expectations 1998,  R)
196
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
197
The Proposal 2009,  PG-13)
198
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
199
While You Were Sleeping 1995,  PG)
200
Demolition Man 1993,  R)
201
Murder by Numbers 2002,  R)
202
The Net 1995,  PG-13)
203
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
204
The Client 1994,  PG-13)
205
Dead Man Walking 1995,  R)
206
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
207
Gattaca 1997,  PG-13)
208
Where the Heart Is 1990,  R)
209
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
210
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
211
The Manchurian Candidate 2004,  R)
212
Out of Africa 1985,  PG)
213
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
214
The River Wild 1994,  PG-13)
215
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
216
One True Thing 1998,  R)
217
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
218
Falling in Love 1984,  PG-13)
219
Woman on Top 2000,  R)
220
The Good Night 2007,  R)
221
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
222
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
223
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
224
Entrapment 1999,  PG-13)
225
Titanic 1996,  PG-13)
226
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
227
Elizabeth 1998,  R)
228
Jumanji 1995,  PG)
229
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
230
Greedy 1994,  PG-13)
231
On Golden Pond 1981,  PG)
232
Agnes of God 1985,  PG-13)
233
Coming Home 1978,  R)
234
Ghost 1990,  PG-13)
235
G.I. Jane 1997,  R)
236
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
237
Indecent Proposal 1993,  R)
238
The Seventh Sign 1988,  R)
239
About Last Night... 1986,  R)
240
The Butcher's Wife 1991,  PG-13)
241
Armageddon 1998,  PG-13)
242
Assassination of a High School President 2009,  R)
243
Die Hard 1988,  R)
244
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
245
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
246
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
247
The Whole Nine Yards 2000,  R)
248
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
249
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
250
The Jackal 1997,  R)
251
Last Man Standing 1996,  R)
252
Mercury Rising 1998,  R)
253
Blind Date 1987,  PG-13)
254
Color of Night 1994,  R)
255
Tears of the Sun 2003,  R)
256
Casino 1995,  R)
257
Total Recall 1990,  R)
258
Basic Instinct 1992,  R)
259
Above the Law 1988,  R)
260
Last Dance 1996,  R)
261
Where Sleeping Dogs Lie (1991) 1991,  R)
262
Mighty Joe Young 1998,  PG)
263
That Thing You Do! 1996,  PG)
264
Men of Honor 2000,  R)
265
Flushed Away 2006,  PG)
266
Sense and Sensibility 1995,  PG)
267
Sex and the City 2008,  R)
268
The First Wives Club 1996,  PG)
269
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
270
Striking Distance 1993,  R)
271
Life After Tomorrow 2006,  PG-13)
272
Sex and the City 2 2010,  R)
273
The Room Upstairs 1987,  Unrated)
274
Batman Begins 2005,  PG-13)
275
Mad Money 2008,  PG-13)
276
While She Was Out 2008,  R)
277
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
278
The Man Who Loved Women 1983,  R)
279
Panic Room 2002,  R)
280
Flightplan 2005,  PG-13)
281
Contact 1997,  PG)
282
Taxi Driver 1976,  R)
283
Maverick 1994,  PG)
284
Nell 1994,  PG-13)
285
The Accused 1988,  R)
286
Sommersby 1993,  PG-13)
287
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
288
Sunflower (I girasoli) 1970,  Unrated)
289
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
290
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
291
Troy 2004,  R)
292
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
293
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
294
Legends of the Fall 1994,  R)
295
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
296
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
297
Men in Black 1997,  PG-13)
298
Enemy of the State 1998,  R)
299
Happily Ever After 1993,  G)
300
George of the Jungle 1997,  PG)
301
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
302
The Guardian 2006,  PG-13)
303
The Untouchables 1987,  R)
304
Tin Cup 1996,  R)
305
The Gunrunner 1984,  R)
306
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
307
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
308
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
309
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
310
David Blaine: Fearless 2002,  Unrated)
311
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
312
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
313
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
314
Terms of Endearment 1983,  PG)
315
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
316
The Terminator 1984,  R)
317
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
318
Batman & Robin 1997,  PG-13)
319
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
320
Predator 1987,  R)
321
Commando 1985,  R)
322
Conan the Barbarian 1982,  R)
323
The Running Man 1987,  R)
324
Collateral Damage 2002,  R)
325
Platoon 1986,  R)
326
Young Guns 1988,  R)
327
Major League 1989,  R)
328
Money Talks 1997,  R)
329
Men At Work 1990,  PG-13)
330
No Code of Conduct 2000,  R)
331
Good Advice 2001,  R)
332
The Shadow Conspiracy 1997,  R)
333
Alone in the Dark 2005,  R)
334
The Contender 2000,  R)
335
No Way Back 1996,  R)
336
Kung Fu Panda 2008,  PG)
337
The Graduate 1967,  PG)
338
Tootsie 1982,  PG)
339
All the President's Men 1976,  PG)
340
Papillon 1973,  PG)
341
Little Big Man 1970,  PG)
342
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
343
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
344
Mulan 1998,  G)
345
Beverly Hills Cop 1984,  R)
346
Coming to America 1988,  R)
347
Carrie 1952,  Unrated)
348
The Fugitive 1993,  PG-13)
349
Sabrina 1995,  PG)
350
Braveheart 1995,  R)
351
The Passion of the Christ 2004,  R)
352
What Women Want 2000,  PG-13)
353
Pocahontas 1996,  G)
354
Lethal Weapon 3 1992,  R)
355
Lethal Weapon 4 1998,  R)
356
Conspiracy Theory 1997,  R)
357
Ransom 1996,  R)
358
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
359
Mad Max 1979,  R)
360
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
361
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
362
The Bounty 1984,  PG)
363
Tequila Sunrise 1988,  R)
364
Die Another Day 2002,  PG-13)
365
Married Life 2007,  PG-13)
366
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
367
Dante's Peak 1997,  PG-13)
368
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
369
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
370
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
371
Goldfinger 1964,  PG)
372
The Hunt for Red October 1990,  PG)
373
Dr. No 1962,  PG)
374
From Russia With Love 1963,  PG)
375
Highlander 1986,  R)
376
Never Say Never Again 1983,  PG)
377
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
378
Thunderball 1965,  PG)
379
You Only Live Twice 1967,  PG)
380
Rising Sun 1993,  R)
381
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
382
Toy Story 1995,  G)
383
Toy Story 2 1999,  G)
384
Saving Private Ryan 1998,  R)
385
The Green Mile 1999,  R)
386
The Terminal 2004,  PG-13)
387
Cast Away 2000,  PG-13)
388
Apollo 13 1995,  PG)
389
Big 1988,  PG)
390
A League of Their Own 1992,  PG)
391
Bachelor Party 1984,  R)
392
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
393
Nothing in Common 1986,  PG)
394
Toy Story 3 2010,  G)
395
He Knows You're Alone (Blood Wedding) 1980,  R)
396
The Godfather 1972,  R)
397
The Devil's Advocate 1997,  R)
398
Dick Tracy 1990,  PG)
399
Scent of a Woman 1992,  R)
400
Two For the Money 2005,  R)
401
Carlito's Way 1993,  R)
402
The Recruit 2003,  PG-13)
403
Dog Day Afternoon 1975,  R)
404
Scarecrow 1973,  R)
405
The Punisher 2004,  R)
406
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
407
The General's Daughter 1999,  R)
408
Saturday Night Fever 1977,  R)
409
Primary Colors 1998,  R)
410
Two of a Kind 1983,  PG)
411
Poseidon 2006,  PG-13)
412
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
413
The Weather Man 2005,  R)
414
The Family Man 2000,  PG-13)
415
The Wicker Man 2006,  PG-13)
416
It Could Happen to You 1994,  PG)
417
Guarding Tess 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments