My Favorite Movies


  mutantmania1's Rating My Rating
1
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
My favorite movie of all time. I love dinosaurs, pure and simple. This was the first movie to do them right not to mention the first to employ the use of fully digital characters. A groundbreaking achievement.
2
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Close tie with 'Jurassic Park' for my favorite movie. It has everything: zombies, hot kickass girls, guns, Tom Savini, explosions, blood & guts, knifes, car chases, Eli Roth, thanksgiving, and Machete!
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Welly welly welly well. Love the old ultra-violence my little droogies! Real horror show.
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
BEAUTIFUL. I can relate to him like you have no idea.
5
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A 5 star rating. They made me do it.
6
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Does justice to the man with huge vision and no talent. Everyone in this movie rocks, especially Depp and Landau as Legosi. These would be my friends if I lived in the 50s and made movies.
7
Psycho 1960,  R)
Psycho
A boys best friend is his mother. And my best friend is Alfried Hitchcock.
8
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Oh the insanity! I love it so!
9
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
High score only for the dino effects, which are breathtaking. Other than that...blah.
10
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Basically the same opinion as 'The Lost World', though I do like this more.
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Badass. Giant transforming robots are really cool.
12
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
Trustno1. Great piece of the mythology, though confusing if you don't know your X-Files.
13
Art School Confidential 2006,  R)
Art School Confidential
This movie is like my life.
14
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
15
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder
So funny it hurts and very insightful. Or I'm the biggest fucking idiot ever.
16
Mae Day: The Crumbling of a Documentary 1992,  Unrated)
Mae Day: The Crumbling of a Documentary
Kevin Smiths first movie eva. Funny, cool to see early examples to things he still does today, like thanking God in the credits and what not.
17
Clerks 1994,  R)
Clerks
The one that started it all for Kevin Smith. Waaay ahead of its time and amazing for being made for peanuts. Funny as hell x37.
18
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Very affectionate and hilarious, allows my favorite slackers to mature nicely.
19
Clerks 2001,  Unrated)
Clerks
Clerks animated has much potential.
20
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Wonderful, considering it bombed at the box office. I'm Brodie in every way, 'cept for the sinkpalming.
21
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
One of my favorite movie love stories. Funny and sad.
22
Dogma 1999,  R)
Dogma
First Smith flick I saw and probably my favorite. Epic and ballsy, sums up my view on religion.
23
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
My least favorite of the Askewniverse flicks. Don't really know why. Guess this was the only one that actaully had a huge budget, not like other Kevin Smith outings.
24
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
I give Kevin Smith credit for trying to do something other than Jay and Bob, but he tried just a bit too hard. Not bad, but not great.
25
A Better Place 1997,  Unrated)
26
Drawing Flies 1996,  Unrated)
Drawing Flies
Jason Lee and Bigfoot together dancing? Does it get any better?
27
Now You Know 2002,  R)
Now You Know
Some really funny parts, others totally sappy.
28
Vulgar 2002,  R)
29
JFK 1992,  R)
JFK
I don't really trust the governmnet and dig conspiracies. Argo this movie suits me just fine.
30
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Scared the HELL out of me! If its not the zombies..its the humans.
31
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
Tom Savini is directing a movie and theres no blood in it?! WTF?
32
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Ultimate zombie movie, bar none. Parody of consumerism rocks.
33
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Entertaining remake. Fast zombies are fun but I prefer slow ones.
34
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
Romero's favorite. Not mine, but very good nonetheless.
35
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Nice pick-up of the series after so long, gory and philosophical.
36
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Amazing parody while creating a new classic wthin the genre. Hilarious.
37
Fido 2006,  R)
Fido
Maybe 'Shaun' has touched off a wave of awesome Brit zombie aprodies...
38
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
Immortal classic. We owe so much to this movie. My favorite story about love.
39
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Worthy remake, respected the original while being fresh. Amazing dinosaur scenes.
40
Alien 1979,  R)
Alien
Perfect horror and one of my favorite movie creatures EVER. So much so that I created my own for shits and giggles.
41
Aliens 1986,  R)
Aliens
Gives the original a run for its money, still not sure which one I like more.
42
Alien3 1992,  R)
Alien3
Weakest of the series. Great direction but sad sad script.
43
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
Good recovery from 3. Whew.
44
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Coulda been worse. Just nice to see these 2 monsters working again.
45
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
Saw the trailer! Holy fuck this beats the first by a mile.
46
Predator 1987,  R)
Predator
Awesome action and special effects. Better when you don't see the creature.
47
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Okay. Not much else. OOOH except for the Alien skull that rocked.
48
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I LOVE THIS MOVIE. Yea, its bomb.
49
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Critical Bealtes fans. give it a chance or let it be. I LOVE the Beatles and I LOVE this movie
50
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Best Beatles movie, hilarious and pretty much invented music video.
51
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
Psychodelic bliss! Watch out for Blue Meanies.
52
Let It Be 1970,  G)
Let It Be
Documentary on how a rock band begins to break up. Sad at some points, but also inspiring.
53
Magical Mystery Tour 1967,  G)
Magical Mystery Tour
Reeeally acid-trippy. But amazing. I want spagetti shoveled onto my plate.
54
Help! 1965,  G)
Help!
Funny and great music, kinda dumb plot though.
55
The U.S. vs. John Lennon 2006,  PG-13)
The U.S. vs. John Lennon
And John Lennon kicked its corrupt ass!!! Fuck yea.
56
Imagine: John Lennon 1988,  R)
Imagine: John Lennon
The story of john Lennons life always makes me want to be a better artist and person.
57
How I Won the War 1967,  R)
How I Won the War
Really really cool.
58
Concert for George 2003,  PG-13)
59
The Rolling Stones Rock and Roll Circus 1996,  Unrated)
The Rolling Stones Rock and Roll Circus
The only Stones flick I really like, probably cuz its kinda like 'Magical Mystery Tour'.
60
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Creepy! My god, the paranoia is insane.
61
The Sentinel 1976,  R)
The Sentinel
Really scary and underappreciated.
62
The Devil & Daniel Webster (All That Money Can Buy) 1941,  Unrated)
The Devil & Daniel Webster (All That Money Can Buy)
Nice morality tale. The devil is awesome in this movie.
63
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Spider-Man is my god. We have the same first name and we're nerds.
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Better than the first, Dok Ock is badass.
65
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This has...VENOM!!!!!
66
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Well done considering its all in a warehouse. Love your ears.
67
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
My favorite from Tarantino. Fuck its good!
68
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Stylish and bloody.
69
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Differnt from Vol.1 but just as good.
70
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I loved this movie waaaaaaaaaay before all you goth/emo fucks. I'm cool like that.
71
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
REALLY FREAKY! Ignore the shit remake, this is the real stuff.
72
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Undeniable proof that the Japanese have us licked when it comes to making great horror movies.
73
2001 Maniacs 2004,  R)
74
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
One of my big fat guilty pleasure movies.
75
Hostel 2006,  R)
Hostel
Pretty good, the fear comes from the plausability. Eli Roth is cool.
76
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Eli Roth is awesome.
77
Ed Gein: The Butcher of Plainfield 2007,  R)
Ed Gein: The Butcher of Plainfield
Entertaining, if not incompete story of the man who we owe the visage of the classic pyscho killer.
78
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Reeaaally good. Fun stuff.
79
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My least fav of the 3. Fun, but kinda dull.
80
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
It had a lot of endings, but it was good.
81
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
Ultimate movie for my people, star wars nerds.
82
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I don't have a problem with Jar Jar so much as that little fucking kid. He sucked. Shoulda had more Maul. Worst of the series.
83
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Waaay improved over the first, but not perfect.
84
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best of the prequels.
85
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The first and maybe the best, amazing breakthrough in filmmaking. The Force is strong with this one.
86
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Other contender for best in the series. Love how everything goes to shit at the end for the rebels.
87
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Lots of muppets. Weakest of the originals but still beats the shit out of all the prequels.
88
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 1
Nice animation.
89
Club Dread 2004,  R)
Club Dread
Sucks a little less each time I watch it. Some parts are really funny.
90
Duel 1972,  PG)
Duel
Crazy suspense. Spielberg's first and damn is it good.
91
Jaws 1975,  PG)
Jaws
What can I say? Pure bliss.
92
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
Seriously? This looks like it had an even lower budget than the first, and you'd think with all the dough the first made they'd try to put out a good sequel.
93
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
Pink Flamingos
OMG! This movie will change your life. I was never the same. I hear the eggman!!! I hear the eggman!!!
94
Hairspray 1988,  PG)
Hairspray
Maybe the most mainstream Waters movie, if such a thing exists.
95
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
You can't stop the beat.
96
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Ears in the backyard. Yummy.
97
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
This movie fucks with your head so much, and I love it!
98
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Best Batman movie by far.
99
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
You can all me Joker. And as you can see, I'm much happier!
100
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Best of the old series, Burton knew what he was doing.
101
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
More Burton magic, series
went downhill after this movie.
102
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Since when was dark gloomy Gotham all blacklight and bright neon? And get a better fucking Robin.
103
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
Some *cool* villans are the only redeeming quality.
104
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
Painfully funny and completely underrated.
105
Office Space 1999,  R)
Office Space
This movie rocks. That fucking stapler...
106
Glen or Glenda? 1953,  Unrated)
Glen or Glenda?
Jesus! Is this even a movie? Sweet!
107
Jail Bait (Hidden Face) 1954,  Unrated)
Jail Bait (Hidden Face)
Bad, but not in that good Ed Wood-style bad. Just bad.
108
Bride of the Monster 1955,  Unrated)
Bride of the Monster
That octopus...amazing perfromance.
109
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space
This movie is so bad it may be the best movie ever!!!!
110
Night of the Ghouls 1959,  Unrated)
Night of the Ghouls
Bad...but again in that good way.
111
The Haunted World of Edward D. Wood Jr. 1995,  Unrated)
The Haunted World of Edward D. Wood Jr.
Great documentary, sets some stuff from the movie straight.
112
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Good. Natalie Portman can cry even at an early age.
113
The Fantastic Four 1994,  PG)
The Fantastic Four
This looks SO BAD. I must see it.
114
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Shitty for such a great comic book. Disappointed on many levels.
115
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Improvement here. I give 'em that, and the Surfer is cool. But Galactus was lame.
116
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Gory good Burton fun.
117
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Fighting makes me happy.
118
Panic Room 2002,  R)
Panic Room
Nice visuals, kinda predictable story.
119
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Sick and twisted. I loved it.
120
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Awesome. Ushered in the modern age of comic book movies.
121
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Tops everything from the first and most other Marvel flicks. First rate.
122
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Too much going on, but entertaining nonetheless. At least it had the Juggernaut. Bitch.
123
Crank 2006,  R)
Crank
Great flick. Never stops, cuz he'll die is he does! Take me down in chinatown.
124
8MM 1999,  R)
8MM
Brutal..but well done.
125
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Funny and good action. First was the best.
126
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Blah...has its moments and thats it.
127
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Better than 2. Some parts were dumb but others were really funny to me and my friends but nobody else in the theater. We're just that amazing.
128
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
What is there to say? Fucking greatness has been harnessed and shoved into a movie. And the movie was called 'Die Hard'.
129
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Has nothing to do with the rest of the movies, kinda disconnected. But still fun.
130
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Ties back to the original nicely. Sam Jackson is great as a black racsit.
131
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Fucking awesome, 2nd best of the series.
132
300 2007,  R)
300
GLORY!
133
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Like one looong episode. But whats wrong witt that?
134
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This fucking holds up damn well.
135
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie. Makes me emotional, though I can't really express that, being a tough manly man and all.
136
The Shining 1980,  R)
The Shining
Not much like the book, but damn is it awesome.
137
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
The original and still the best and the scariest. The movies today got nothing on this flick.
138
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Well acted and looks good, but dosen't have the gritty feel of the original.
139
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
By far the best cow death depicted on film. Having seen the other and knowing everyone lives really kills the suspense.
140
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Puppets fucking. Nothing wrong with that.
141
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Rami is a genius. Pure gore and joy.
142
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Swallow this!!!!
143
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
This one actaully had a budget, but has that edge the first 2 had.
144
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Absolute Pleasure.
145
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Could've been amazing. The character itself is great, this movie does him no justice.
146
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
I love lamp. And this movie.
147
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
Sacred me shitless.
148
Scream 1996,  R)
Scream
This paradoy turned into one of the best horror series' ever.
149
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
Ok sequel. Has its moments.
150
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
Caps off the trilogy nicely with connections to the first. Also has the best cameos ever.
151
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
Well done comic flick. Hope for more.
152
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Holy hell this blew me away.
153
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Lampoons some classic films with genuine affection. True homage.
154
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
This movie rocks. And slimes.
155
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
The psyhic show is hilarious. but the rest is blah. Some good scary moments.
156
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Some great creeper moments. Reeves is stiff as ever, but the rest is bomb.
157
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein
Wonderfully directed and truly tragic. All around awesome.
158
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Really really stupid but who cares its awesome.
159
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
God this is sick but damn is it hilarious.
160
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
Not the best comic movie, but there have been worse. Nice cameos by Kevin Smith and some other DD comic writers.
161
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
I know it sucks, but its based on a comic, so I have to at least give it a look see.
162
Schindler's List 1993,  R)
163
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Very niiiice! Haha this is an amazing movie.
164
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
This movie is the shit.
165
Superbad 2007,  R)
Superbad
I was in pain this was so funny. Hysterical and sweet.
166
Garden State 2004,  R)
Garden State
I love this movie. But silent velcrow is impossible.
167
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Possibly the best (but thats not saying much). Jason's mom is not to be fucked with.
168
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
Makes Jason the killer, which is cool.
169
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
Gets a slightly higher rating cuz it introduces the hockey mask.
170
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
More of the same, but still fun.
171
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
172
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
173
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
174
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
175
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
Probably 2nd best cuz it tries to be different and references 'Evil Dead' and sets up his confrontation with Freddy.
176
Jason X 2001,  R)
Jason X
Ugh. Some cool deaths, but so ridiculious, even for a Jason movie.
177
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
I know this dosen't really deserve the rating I gave it, but this is one of my BIG guilty pleasure movies. Watching 2 monsters beat each other up is awesome.
178
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Freddy when he was scary and before he was stupid. Some real scares. And Johnny Depp's first movie.
179
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
180
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
181
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
182
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
183
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
Freddy's Dead - The Final Nightmare
Dead? yeah right.
184
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
I hope there are no more Freddy movies (other than FvJ stuff) cuz this caps off the series nicely. Basically everyone is from the first one and plays themselves. But that damn kid....
185
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
That BITCH!!!
186
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Pretty funny indeed, but all the hype kinda slowed it down.
187
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
Funny and sad.
188
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Badass and thought-provoking. Not just blowing shit up.
189
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Takes everything from the first to a new level.
190
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Not like the first 2, but still very good.
191
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
TIM BURTONS FIRST MOVIE! Come get a taste!
192
Santa With Muscles 1996,  PG)
193
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
I was hoping for a better movie. Hulk deserve better!
194
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
195
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
I liked it.
196
The Omen 1976,  R)
The Omen
Scary as hell!
197
The Omen 2006,  R)
The Omen
Well-made but very predictable since it basically copies the original.
198
Misery 1990,  R)
Misery
She is insane.
199
The Crow 1994,  R)
The Crow
I'm glad more goth/emo fucks haven't whored out this movie and I can enjoy it.
200
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
The turtles are awesome!
201
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze
Good sequel. I like it. So there.
202
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles III
Kinda lame but still fun.
203
TMNT 2007,  PG)
TMNT
Good take on the turtles, despite some things that bug me.
204
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Tony Stark is being a complete dousche right now but this movie should be cool
205
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
206
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
Ultimate Avengers: The Movie
Suprisingly enjoyable movie, due in part to Betty Ross cant catch worth a shit lol
207
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther 2006,  PG-13)
208
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Why have so many of you not seen this movie?!
209
Doctor Strange 2007,  PG-13)
210
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A wonderful story. Love how the real wprld is just as fucked up as the fantasy world.
211
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Not just a funny stoner movie, though some parts are hilarious.
212
Saw 2004,  R)
Saw
Wonderful little horror movie. Before they went and turned it into a huge franchise.
213
Saw II 2005,  R)
214
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Certainly entertaining and creepy. Yay!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments