Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mushu2823's Rating My Rating
1
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Beautiful movie. Very powerful.
2
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
I watched this movie over and over again when I was a kid.
3
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Love this movie. One of my favorite of all time!
4
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
One ring to rule them all.
5
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Great movie. Sandra Bullock is awesome.
6
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Such and amazing, innovative movie.
7
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
"Do you like PINA COLADAS??"
8
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
This some crazy shit. Love Angelina in this movie.
9
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
One of my absolute favorite Disney movies. I can watch it over and over again.
10
The Haunting 1999,  PG-13)
The Haunting
Love Catherine Zeta Jones! Powerful actress.
11
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
LOVE THESE GIRLS!
12
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Genius.
13
The Little Bear Movie 2001,  G)
The Little Bear Movie
Makes me smile.
14
Angel and the Badman 1947,  Unrated)
Angel and the Badman
I love John Wayne.
15
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
The Chipmunk Adventure
I could watch this a million times and never get tired of it.
16
Signs 2002,  PG-13)
Signs
"Why can't they get girlfriends?"
17
The Village 2004,  PG-13)
The Village
Red is the bad color.
18
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
B good.
19
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
"No body leaves this place without singin' the blues."
20
The New Adventures of Pippi Longstocking 1988,  G)
The New Adventures of Pippi Longstocking
I grew up loving Pippi. One of the poorly made movies of the 80's that I love with all my heart.
21
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
SPIRIT FINGERS!
22
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Makes me cry every time.
23
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
"I'M THE MARY!"
24
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
AMAZING MOVIE! IF YOU HAVEN'T SEEN IT...WATCH IT!
25
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
"Go drink a bottle of yourself!"
26
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
Powerful movie. Very gritty and well put together period piece.
27
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I used to watch this over and over again when I was younger. Yeah...I was a wierd teenager.
28
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Everyone needs a little Frankenfurter in their lives.
29
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Beautifully done. I love Winona in this movie.
30
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
One of my favorite movies of all time. Julie Andrews rocks!
31
The Wizard of Oz 1939,  G)
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
33
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Beautiful movie. Love it to this day.
34
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
Ernest Goes to Camp
JIM VARNEY FOREVER!!!!!
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Amazing movie! An epic.
36
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Yeah...I could probably quote the whole movie to you right now.
37
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
BEAUTIFUL! I love Tom Hanks and Bonnie Hunt together. Micheal Jeter was awesome too.
38
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Two words. Tom Hanks.
39
Auntie Mame 1958,  Unrated)
Auntie Mame
Two more words. Rosalind Russell.
40
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
So very classic. And no they should not make a new one.
41
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
GOTTA DANCE!
42
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
I think everyone knows that I'm in love with Julie Andrews.
43
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE. I could watch it over and over agian. It's the perfet mix of horror and dark comedy.
44
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
"Richard, do I have a mark on my face?"
45
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Amazing adventure. I love this movie. I love that it's all based on a book.
46
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
LOVE ANASTASIA. Another movie that I thought I wouldn't like and ended up falling in love with it.
47
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
I love lamp.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments