My Favorite Movies


  Musashiro's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
one of my all-time favourites cuz it friggin rocks
3
Conan the Barbarian 1982,  R)
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
5
Black Hawk Down 2001,  R)
6
Blade Runner 1982,  R)
7
Alien 1979,  R)
8
Aliens 1986,  R)
9
The Abyss 1989,  PG-13)
10
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
11
The Terminator 1984,  R)
12
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
13
Akira 1988,  R)
14
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
15
Yojimbo 1961,  Unrated)
16
Winners and Sinners (Qi mou miao ji: Wu fu xing) (Winners & Sinners: Five Lucky Stars) 1983,  PG-13)
17
The Goonies 1985,  PG)
18
Spirited Away 2001,  PG)
19
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
20
Dirty Pretty Things 2002,  R)
21
Heat 1995,  R)
22
Requiem for a Dream 2000,  R)
23
Dark City 1998,  R)
24
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
25
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
32
The Monster Squad 1987,  PG-13)
33
The Fifth Element 1997,  PG-13)
34
The Iron Giant 1999,  PG)
35
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
36
Ran (1985) ,  Unrated)
37
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
38
The Dark Crystal 1982,  PG)
39
Enter the Dragon 1973,  R)
40
The Big Lebowski 1998,  R)
41
Reservoir Dogs 1992,  R)
42
Pulp Fiction 1994,  R)
43
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (Winners & Sinners 2: My Lucky Stars) 1985,  PG-13)
44
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Just saw a preview screening of it and it was just amazing. Hilarious and beautifully animated and rendered. Can't wait to see it again when it comes out.
45
Trainspotting 1996,  R)
46
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
47
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
48
Mad Max 1979,  R)
49
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
50
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
51
The Godfather 1972,  R)
52
The Godfather, Part II 1974,  R)
53
Predator 1987,  R)
54
Seven (Se7en) 1995,  R)
55
Delicatessen 1991,  R)
56
Near Dark 1987,  R)
57
Pan's Labyrinth 2006,  R)
58
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
59
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) 1987,  R)
60
Genesis 1998,  Unrated)
61
Eyes Wide Shut 1999,  R)
62
Madame Tutli-Putli ,  Unrated)
63
Pi 1998,  R)
64
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
65
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
66
The Evil Dead 1981,  R)
67
Evil Dead 2 1987,  R)
68
Army of Darkness 1993,  R)
69
Highlander 1986,  R)
70
Heavenly Creatures 1994,  R)
71
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
72
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
73
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
74
Garden State 2004,  R)
75
Ghostbusters 1984,  PG)
76
Grindhouse 2007,  R)
77
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
78
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
79
American Psycho 2000,  R)
80
Back to the Future 1985,  PG)
81
Back to the Future Part II 1989,  PG)
82
Batman 1989,  PG-13)
83
Batman Begins 2005,  PG-13)
84
Batman Returns 1992,  PG-13)
85
Beetlejuice 1988,  PG)
86
Big Fish 2004,  PG-13)
87
Blade 1998,  R)
88
Blade II 2002,  R)
89
Casablanca 1942,  PG)
90
Casino 1995,  R)
91
Children of Men 2006,  R)
92
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
93
Clerks 1994,  R)
94
Collateral 2004,  R)
95
Die Hard 1988,  R)
96
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
97
Donnie Darko 2001,  R)
98
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
99
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
100
Face/Off 1997,  R)
101
Gladiator 2000,  R)
102
Memento 2000,  R)
103
Monsters, Inc. 2001,  G)
104
Platoon 1986,  R)
105
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
106
Rocky IV 1985,  PG)
107
Snatch 2001,  R)
108
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
109
Spaceballs 1987,  PG)
110
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
111
Stand by Me 1986,  R)
112
The Boondock Saints 2000,  R)
113
The Crow 1994,  R)
114
The Illusionist 2006,  PG-13)
115
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
116
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
117
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
118
The Lost Boys 1987,  R)
119
The Matrix 1999,  R)
120
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
121
The Pianist 2002,  R)
122
The Prestige 2006,  PG-13)
123
The Princess Bride 1987,  PG)
124
The Sandlot 1993,  PG)
125
The Silence of the Lambs 1991,  R)
126
The Usual Suspects 1995,  R)
127
There's Something About Mary 1998,  R)
128
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
129
True Romance 1993,  R)
130
Wayne's World 1992,  PG-13)
131
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
132
Zoolander 2001,  PG-13)
133
Hope and Glory 1987,  PG-13)
134
Empire of the Sun 1987,  PG)
135
Inland Empire 2006,  R)
136
Mulholland Drive 2001,  R)
137
Blue Velvet 1986,  R)
138
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
139
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)
140
The Descent 2005,  R)
141
Y Tu Mamá También 2001,  R)
142
Chopper 2000,  R)
143
The Insider 1999,  R)
144
True Lies 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments