My Favorite Movies


  murtunutnenu's Rating My Rating
1
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
2
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
3
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
4
Shallow Grave 1994,  R)
5
MirrorMask 2005,  PG)
6
When Night Is Falling 1995,  R)
When Night Is Falling
When Night is Falling is a beautiful movie, and its story is sweet. Definitely worth seeing.
7
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
This one's a have-to-see for everyone. A lovely real-like story that could happen in any small town. Had to go see it in cinema for four times cos it took so long for them to release it on dvd. :)
8
Together (Tillsammans) 2000,  R)
9
Little Voice 1998,  R)
10
Bandits 1997,  R)
11
The Color Purple 1985,  PG-13)
12
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
13
Wallace & Gromit: The First Three Adventures ,  PG)
14
Yi Yi 2000,  Unrated)
15
Scanners 1981,  R)
Scanners
This one's so bad that it's good. Did you see the head explode? Wow! xD
16
Iris 2001,  R)
Iris
What a wonderful and sweet movie.
17
Finding Neverland 2004,  PG)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I love it. Kate Winslet's amazing and what's surprising is that even Jim Carrey's believable and good. Weird, funny and sweet movie.
19
Beautiful Thing 1996,  R)
20
Billy Elliot 2001,  R)
21
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
22
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
23
Chungking Express 1994,  PG-13)
24
Shrek 2001,  PG)
25
Sin City 2005,  R)
26
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
This is such a lovely and slow Real could-happen story. Johanson and Murray do their roles so well. Super.
27
Far From Heaven 2002,  PG-13)
Far From Heaven
I love it how they've used colours in this one. And the story's touching. Beautiful.
28
V for Vendetta 2006,  R)
29
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
30
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
31
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
32
Chicken Run 2000,  G)
33
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
34
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
35
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
36
The Ring 2002,  PG-13)
37
Spirited Away 2001,  PG)
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
39
The Sound of Music 1965,  G)
40
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
41
A Clockwork Orange 1971,  R)
42
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
43
X-Men 2000,  PG-13)
44
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
45
Hero 2002,  PG-13)
46
RoboCop 1987,  R)
47
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
48
Cry-Baby 1990,  PG-13)
49
From Hell 2001,  R)
50
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
51
The Full Monty 1997,  R)
52
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) 2000,  Unrated)
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding)
Lovely movie. Really sweet and funny story of sweet and funny guys. One fo them films you need to watch again every now and then.
53
Intermission 2003,  R)
54
The Machinist 2003,  R)
55
Layer Cake 2004,  R)
56
Go Now 1995,  R)
57
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Amazing!
58
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
59
Shrek 2 2004,  PG)
60
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
One of the best horror movies I've ever seen. Was really scared when I watched it when I was little.
61
Steel Magnolias 1989,  PG)
62
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
The greatest film ever!
63
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Super!
64
The Big Chill 1983,  R)
65
Secrets & Lies 1996,  R)
66
28 Days Later 2002,  R)
67
Human Traffic 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments