My Favorite Movies


  murraylpn's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Adventure and romance both...a winning combination.
2
About a Boy 2002,  PG-13)
3
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Beautiful , romantic, and heartfelt. Fab landscape photograpy.
4
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
The best movie ever made!!! Besides that it has Judy.
5
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Wonderful film. Judy never looked more beautiful as she did when seen through the eyes of Vincent Minnelli. Amazing and unforgetable soundtrack.
6
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
I love this film. CZJ is fantastic...Who knew the cast had all that hidden talent.
7
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
Great movie!! (made even better by my visit to SF for dinner at Jonn's Grill. Seeing a Falcon and eating where Dashiell Hammett did.)
8
Dark Passage 1947,  Unrated)
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my very favorites. Can't go wrong with this one.
10
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
My favorite of the whole Antoine Doinel story. Haunting final frame.
11
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
So many good lines in this movie. Everything I need to know, I learned from Idgie Threadgood. Would have gotten five stars, but I felt let down by the ending.
12
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
Great stuff.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments