My Favorite Movies


  murphologist1's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
I've seen this movie over 100 times. It's the film that made me want to become a filmmaker. After a life of watching over 5000 movies, Pulp Fiction remains a true cinematic treasure never to be forgotten. The most influential film of our time for all time...
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
It's not a movie, it's an experience.
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The Empire Strikes Back is the most awe inspiring film of the Star Wars Legacy.
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
The best heist film of all time.
5
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Ensemble drama doesn't get any better than this.
6
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Dirk Diggler's dick should have won Best Supporting Actor...
7
Seven (Se7en) 1995,  R)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
9
Natural Born Killers 1994,  R)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Clerks 1994,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
GoodFellas 1990,  R)
15
Saving Private Ryan 1998,  R)
16
True Romance 1993,  R)
17
The Usual Suspects 1995,  R)
18
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
I haven't seen a better film in years. Daniel Day-Lewis gives the definitive performance of our generation. Bow down!
19
The Departed 2006,  R)
20
American Beauty 1999,  R)
21
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
22
Jurassic Park 1993,  PG-13)
23
The Green Mile 1999,  R)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
True Lies 1994,  R)
26
Face/Off 1997,  R)
27
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
28
The Abyss 1989,  PG-13)
29
Forrest Gump 1994,  PG-13)
30
Memento 2000,  R)
31
The Godfather 1972,  R)
32
The Aviator 2004,  PG-13)
33
Full Metal Jacket 1987,  R)
34
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
35
Children of Men 2006,  R)
36
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
The ultimate movie experience of 2007.
37
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
38
Minority Report 2002,  PG-13)
39
Taxi Driver 1976,  R)
40
Mallrats 1995,  R)
41
A Clockwork Orange 1971,  R)
42
Sideways 2004,  R)
43
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
44
The Godfather, Part II 1974,  R)
45
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
46
Fargo 1996,  R)
47
Raging Bull 1980,  R)
48
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
49
The Shawshank Redemption 1994,  R)
50
The Rules of Attraction 2002,  R)
51
Trainspotting 1996,  R)
52
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
53
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
54
Clerks II 2006,  R)
55
Meet the Feebles 1989,  R)
56
Apocalypse Now 1979,  R)
57
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
58
Backdraft 1991,  R)
59
Schindler's List 1993,  R)
60
Batman 1989,  PG-13)
61
Adaptation 2002,  R)
62
The Silence of the Lambs 1991,  R)
63
Requiem for a Dream 2000,  R)
64
American History X 1998,  R)
65
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
66
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
67
King Kong 2005,  PG-13)
68
Léon (The Professional) 1994,  R)
69
Sin City 2005,  R)
70
Braveheart 1995,  R)
71
Jackie Brown 1997,  R)
72
Ghostbusters 1984,  PG)
73
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
74
Scarface 1983,  R)
75
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
76
Gladiator 2000,  R)
77
The Goonies 1985,  PG)
78
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
79
Back to the Future 1985,  PG)
80
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Seen originally at the impressionable age of 14, The first of George Lucas's Star Wars prequels ignited a sense of wonder I've never experienced in a movie ever. I sincerely love this film with all the heart of my being. I will never jump on the hater bandwagon. because this film makes me happy and I apologize for nothing.
81
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
One of the funniest movies ever. Period.
82
Chasing Amy 1997,  R)
83
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
84
Black Hawk Down 2001,  R)
85
Aliens 1986,  R)
86
Home Alone 1990,  PG)
87
Snatch 2001,  R)
88
The Matrix 1999,  R)
89
Die Hard 1988,  R)
90
Swimming with Sharks 1994,  R)
91
Jerry Maguire 1996,  R)
92
Mystic River 2003,  R)
93
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Just good ol'
fucked up exloitation fun. It's the crown jewel of Takashi Miike's vast filmmography.
94
Platoon 1986,  R)
95
Jaws 1975,  PG)
96
Garden State 2004,  R)
97
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
98
Swingers 1996,  R)
99
Sling Blade 1996,  R)
100
The Big Lebowski 1998,  R)
101
Good Will Hunting 1997,  R)
102
There's Something About Mary 1998,  R)
103
Gangs of New York 2002,  R)
104
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
105
JFK 1992,  R)
106
The Lion King 1994,  G)
107
Speed 1994,  R)
108
Network 1976,  R)
109
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
110
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
111
Rocky 1976,  PG)
112
Traffic 2000,  R)
113
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
114
The Passion of the Christ 2004,  R)
115
Suicide Kings 1997,  R)
116
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
117
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
118
The Neverending Story 1984,  PG)
119
L.A. Confidential 1997,  R)
120
Heat 1995,  R)
121
Blue Velvet 1986,  R)
122
Hannibal 2001,  R)
123
The Crow 1994,  R)
124
Donnie Darko 2001,  R)
125
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
126
Strange Days 1995,  R)
127
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
128
Three Kings 1999,  R)
129
The Untouchables 1987,  R)
130
Ghostbusters 2 1989,  PG)
131
Total Recall 1990,  R)
132
RoboCop 1987,  R)
133
Batman Returns 1992,  PG-13)
134
Men in Black 1997,  PG-13)
135
Superbad 2007,  R)
136
The Fifth Element 1997,  PG-13)
137
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
This is an old favorite of mine. And after viewing it again for the first time in a couple years, I must give props and proclaim that this is the best zombie movie ever made!
138
Liar Liar 1997,  PG-13)
139
The Ref 1994,  R)
140
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
141
The Cable Guy 1996,  PG-13)
142
Ghost 1990,  PG-13)
143
Being John Malkovich 1999,  R)
144
Casino 1995,  R)
145
Bully 2001,  R)
146
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
147
Amores Perros 2000,  R)
148
The Chumscrubber 2005,  R)
149
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972,  PG)
150
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
151
Alien 1979,  R)
152
Alien3 1992,  R)
153
What About Bob? 1991,  PG)
154
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
155
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
156
The Rock 1996,  R)
157
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
158
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Bardem's role as a psychopathic killer is probably the scariest character in the history of modern cinema. Classic!
159
Hot Fuzz 2006,  R)
160
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
161
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
162
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
163
Kingpin 1996,  PG-13)
164
The Incredibles 2004,  PG)
165
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
166
Predator 1987,  R)
167
Wild At Heart 1990,  R)
168
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
169
Transformers 2007,  PG-13)
170
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
171
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
172
Twister 1996,  PG-13)
173
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
174
Hero 2002,  PG-13)
175
Pan's Labyrinth 2006,  R)
176
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christopher Nolan crafts an ingenious vision of the Batman myth.
177
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
178
The Devil's Rejects 2005,  R)
179
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
180
Following 1998,  R)
181
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
182
Citizen Kane 1941,  PG)
183
May 2002,  R)
184
15 Minutes 2001,  R)
185
Dancer in the Dark 2000,  R)
186
The Player 1992,  R)
187
Election 1999,  R)
188
Carrie 1976,  R)
189
Scream 1996,  R)
190
The Truman Show 1998,  PG)
191
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
192
Ed Wood 1994,  R)
193
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
194
The Weather Man 2005,  R)
195
Back to the Future Part II 1989,  PG)
196
The Wild Bunch 1969,  R)
197
Leaving Las Vegas 1995,  R)
198
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
199
Punch-Drunk Love 2002,  R)
200
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
201
Hard Candy 2005,  R)
202
Shaun of the Dead 2004,  R)
203
Mulholland Drive 2001,  R)
204
Bullet in the Head (Die xue jie tou) 1990,  R)
205
Narc 2002,  R)
206
Pump up the Volume 1990,  R)
207
Funny Games 1998,  Unrated)
208
Kichiku dai enkai 1998,  Unrated)
209
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
THE perfect alternative to 'Twilight'. This film delivers a bittersweet, innocent love story amid a sea of tragedy and beautiful imagery.
210
Synecdoche, New York 2008,  R)
Synecdoche, New York
Charlie Kaufman's film is a fascinating metaphor about the true nature of life. The most truthful film of this year and one of the best.
211
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
It's one goddamn hell of a show!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments